Recenze: Knihy pro dospělé

Skutečný příběh o vraždě, justičním omylu a utrpení člověka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Amanda Knox a její kniha Čekám, až mě vyslechnete přináší svědectví o jednom z nejkontroverznějších soudních případů posledních let.


knihaDramatický příběh začíná ve chvíli, kdy se mladá Američanka rozhodne studovat v daleké italské Perugii. Nachází si nové přátele a poznává tamní kulturu. Tento život by byl téměř idylický, kdyby v noci prvního listopadu nedošlo k brutální vraždě její kamarádky a spolubydlící Meredith. Od tohoto okamžiku prožívá Amanda doslova peklo, které si většina lidí ani nedokáže představit.

Místní policie se pouští do zapeklitého vyšetřování a velice brzy dochází k překvapivému stanovisku. Vražedkyní má být právě Amanda a její přítel Raffael. Velice tvrdé výslechy a následné uvěznění téměř zničí život dvou mladých lidí. Důkazy nejsou příliš přesvědčivé, ale italská mordparta má jasno. A pokusí se usvědčit dvojici za každou cenu. To je ve zkratce náplň celého děje této knihy, která je sepsána podle skutečných událostí. Po mnoha dokumentech, článcích i ztvárněních se rozhodla sama Amanda přesvědčit svět o své nevině.

Velice osobitý příběh v podání samotné obžalované chytne za srdce většinu čtenářů. Hlavní představitelka se snaží sama sebe popsat jako obyčejné děvče, které jen bylo v nepravý čas na nepravém místě. Popisuje své mládí i události předcházející soudnému dni. Téměř od samého začátku je každému jasné, že vyprávění je opravdu hodně zkreslené a neobjektivní. Američanka rozhodně není žádné poupátko, za které se ovšem neustále považuje. Její sexuální úlety a častá konzumace drog o tom přesvědčí většinu lidí. Ale to z ní stále nedělá vraha.

Na druhou stranu je díky značné mladické rozjívenosti téměř “pochopitelné“, že se detektivové podívali právě tímto směrem. Ovšem jejich metody při vyšetřování jsou nad míru chápaní obyčejného smrtelníka. Velice často docházelo k falšování důkazů a naprosté ignoraci faktů. Právě o tom se nás Amanda snaží celou dobu přesvědčit. Dalším problémem při výsleších byla i jazyková bariéra. Až po delší době se anglicky mluvící dívka naučila italsky natolik, aby mohla sama ovlivňovat chod případu. Předtím byla odkázána na překladatele, které jí občas příliš nepomáhali.

Kniha velice zajímavým způsobem nabízí pohled do zákulisí soudních procesů i vězeňského prostředí. Setkáváme se s mnoha vězeňkyněmi i dozorkyněmi, které byly odlišných povah a chování. Většina čtenářů si asi běžně nepředstavuje, že by se ocitla na druhé straně mříží. V každém státě je tato ubytovna pro zločince trochu jinak řízena a má odlišné zvyklosti. Přesto většina jejích obyvatel může trpět podobnými problémy. Jedním z nich je i samota a stesk po blízkých.

Můžete se ponořit hodně hluboko do Amandiných pocitů. Její návštěvy příbuzných byly velice omezené a ani telefonátů nebylo příliš mnoho. Přesto se jí rodina a blízcí snažili neustále podporovat a obětovali jejímu osudu svůj vlastní život. Po mnoho dní si její matka i otec připadali jako ve zlém snu, kdy jejich dítě muselo překonávat obrovské těžkosti.

Veliký důraz je kladen na místní korupci, předpojatost a faleš státních úředníků. Je opravdu až s podivem, jak byli někteří vážení lidé přesvědčeni o Amandině vině. A to bez pádných důkazů! Krutost a povýšenost některých policistů je až neskutečně zarážející. Přesto se i v tomto prostředí našlo několik lidí, kteří se snažili maličko zlepšit život odsouzené. Jedná se například o vězeňského duchovního, který po celou dobu věřil v Amandinu nevinu. Bez jeho psychické podpory by se možná dívka naprosto zhroutila.

Během čtení se probojujete až k téměř samému konci, kdy jsou oba mladí lidí zproštěni obvinění. Jejich obhájce to stálo mnoho práce, protože jim neustále někdo házel klacky pod nohy. Přesto tím celý příběh nekončí. Následně se konal další soud a až v letošním roce byli Amanda i Raffael definitivně shledáni nevinnými. Za vraha byl označen Afričan Rudy Guede.

Připravte se na opravdu poutavou a velice osobitou story. Nečekejte příliš nestranný pohled. Asi se dá pochopit, že jeho autorka byla po letech utrpení značně zahořklá. Připomnělo mi to knihu Jiřího Kajínka, která vyšla v minulém roce. Nechci tímto jejich osudy příliš srovnávat, ale v obou případech se objevilo několik shodných prvků. Zejména nepřesvědčivé důkazy obžaloby, které stačily k uvěznění. Zároveň se zainteresované osoby snažily přesvědčit čtenáře, že jsou téměř andělíky. Jestliže jste četli obě tyto knihy, dáte mi jistě za pravdu. 

Na závěr nesmím vynechat pozvání na filmovou verzi, která se právě chystá do kin. Již v minulosti vznikl na toto téma jeden snímek, který poměrně hodnověrně ztvárňoval všechny důležité situace. Tentokrát se rozhodli tvůrci dát novému zpracování poměrně výstižný název – S tváří anděla.

KNOX, Amanda. Čekám, až mě vyslechnete. 1. vyd. Praha: Motto. 2015. 488 stran. ISBN: 978-80-267-0374-4.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení