Recenze: Knihy pro dospělé

Nevšední problémy ukryté ve všedních událostech

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Tři ženy a jejich životní trable, čtyři děti a jejich skryté tužby a přání, cesta za rodinou na oslavu narozenin. O Petře Soukupové jsme naposledy slyšeli v souvislosti s její dětskou knihou Bertík a čmuchadlo. Nyní ovšem přichází s novou knihou určenou dospělé populaci, s románem Pod sněhem.


knihaPetra Soukupová dnes patří k nejznámějším a nejčtenějším českým autorům a její nová kniha její postavení na českém trhu jen více potvrdí.

Sled rychlých a velice dynamických dialogů, které neobsahují skoro žádnou pozitivní myšlenku či slovo, se točí kolem nejdůležitějšího tématu lidského rodu – rodiny a mezilidských vztahů.

Kniha Pod sněhem zaujme především ženské čtenářky, které v románech často hledají alternativy ke svým vlastním životům a problémům nebo se v nich pokouší najít přímý návod, či alespoň směr cesty, jak změnit a vylepšit své vlastní životy. V chování Oliny, Blanky a Kristýny, tří sester, které se spolu se svými dětmi vydávají na narozeninovou oslavu jejich otce, čtenářky budou hledat samy sebe, budou se s nimi snažit ztotožnit, protože jim jejich chování a reakce na určité situace přijdou velice známé, anebo alespoň povědomé. A právě pro tuto známost situací, objevujících se v románu, je toto ztotožnění velice jednoduché a rychlé.

Podaří se již na prvních stránkách a udrží čtenáře bdělého až do samotného závěru knihy.

Nejenže se každá z hlavních hrdinek potýká se svými vlastními problémy, ale také mají problém se snést mezi sebou. Nerespektují si navzájem své názory na stěžejní otázky týkající se jejich životů, snaží se jedna druhé radit a tím se neustále dostávají do konfliktních situací. A protože to jsou ženy, a ty samozřejmě potřebují všechno rozebrat do detailu, snaží se analyzovat hlavně problémy těch druhých namísto toho, aby se více snažily srovnat si vlastní životy, což vede opět jen k dalším hádkám a uraženeckým náladám.

Vedle trablů tří dcer, jež každá očekává od života úplně něco jiného a nemůže pochopit, proč její sestry chtějí něco jiného než ona, se rozvíjí další příběh, příběh jejich matky Marie, která opustila svůj vysněný život kvůli rodině a obětovala se jí. Celý její život byl naplněn nejen péčí o rodinu a domácnost, ale také myšlenkami na to, proč je její život takový, jaký je, a jestli by nemohl být lepší. Samozřejmě dospěje k názoru, že by jí změna pomohla, a tak se k ní odhodlá. Tento krok ale vede ke střetu s dcerami a posouzení, zda je jejich reakce správná či už přemrštěná, musíme nechat na samotném čtenáři.

V neposlední řadě jsou součástí příběhu také děti sester. Blančiny dcery Fany a Bětka, miminko Filip a Olinin syn Oliver. Dětské postřehy a chování dokreslují celkový obraz příběhu a pomáhají hlouběji pochopit smysl díla. Zároveň ale každé z dětí samostatně rozvíjí svůj vlastní příběh, svůj vlastní osud.

Celý příběh se odehrává v jednom dni, ale v tomto krátkém čase se dozvídáme osudy celých lidských životů. A právě tím je tato kniha ještě přínosnější. Petře Soukupové se podařilo do zdánlivě banálních životních situací, které se stávají dnes a denně, zakomponovat složitost lidských osudů a mezilidských vztahů.

Na konci knihy se nedočkáme přímého rozuzlení příběhu, čímž autorka otevírá prostor pro čtenářovu mysl. Chce, aby byl čtenář donucen popřemýšlet nad osudy všech jejích hrdinů a také nad tím, nakolik jsou jejich osudy podobné jeho vlastnímu. A mimoto příběhy svých hrdinů ani uzavřít nemohla, protože jak chcete ukončit příběh člověka, který stále ještě žije a jeho život píše stále další nové příběhy? Za mě je takovýto konec románu určitě velikým plusem, protože právě tyto typy příběhů si zaslouží, aby nad nimi čtenář dál přemýšlel.

SOUKUPOVÁ, Petra. Pod sněhem. Vyd. 1. Brno: Host, 2015, 373 s. ISBN 978-80-7491-493-5.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení