Recenze: Knihy pro dospělé

Nejdelší jízda života

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Přiznejte, kdo z vás se nemohl dočkat dalšího příběhu od bestsellerového Nicholase Sparkse? Nicholas Sparks je autorem již legendárního Zápisníku jedné lásky, Vzkazu v lahvi, Bezpečného přístavu či Toho nejlepšího z nás. Tentokráte jeho nová kniha nese název Nejdelší jízda. Jízda to bude a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít.


knihaJak už je zvykem, děj příběhu je zasazen do Severní Karolíny. Můžeme sledovat osudy hned dvou párů - Iry a Ruth, Luka a Sophie. Tyto čtyři protagonisty, i přes věkový rozdíl a časový odstup, spojuje mnohem více, než by si kdo pomyslel.

Ira Levison je židovského původu. Narodil se v roce 1920 a za všechny ty roky si toho hodně prožil. Je rok 2011 a Irovi je 91 let. Naposledy se vydává na místo, kde s milovanou Ruth strávili líbanky. Špatná viditelnost a sníh způsobí, že Ira sjede ze silnice a uvízne v autě zraněný se zlomenou rukou a rozbitou hlavou. Nezbývá mu nic jiného, než čekat na záchranu. Při životě ho udržují vzpomínky na jeho ženu Ruth, která zemřela před devíti lety.

„Jsem starý. Možná i senilní.“
„Nejsi senilní. Jen paličatý.“
„Rád vzpomínám. To je něco jinýho.“
„To ti nedělá dobře. Vzpomínky probouzejí lítost.“
„Možná,“ připustím. „Ale vzpomínky jsou to jediný, co mi zbylo.“ [1]

Mladá vysokoškolačka Sophia Danková se vzpamatovává z bolestného rozchodu. Její spolubydlící chce, aby se přestala konečně trápit a začala opět naplno žít. Vezme ji na býčí rodeo. Sophia se zde seznamuje s modrookým kovbojem Lukem Collinsem, účastníkem a vítězem rodea. Sympatie jsou vzájemné a postupně dochází ke sblížení. Ona ho navštěvuje na ranči, kde Luke bydlí se svou matkou, a on ji navštěvuje na koleji. Idyla končí, když se objeví první problémy. Luke nechce přestat jezdit rodeo a Sophia zjišťuje, že před ní skrývá tajemství. O jaké tajemství se jedná? A jak všechno souvisí s Irou a Ruth?

Připomněl si, že ví, co se může stát, a snažil se přesvědčit sám sebe, že je připravený. Že je připravený na jízdu, bez ohledu na to, co by se mohlo stát. Je jezdec býčího rodea. Jezdí, kam mu paměť sahá, a bude v tom pokračovat. Bude závodit, protože je v tom dobrý. A potom se všechny jejich problémy vyřeší... [2]

Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny na vyprávění z pohledu Iry, Sophie a Luka. Do poslední chvíle můžeme odhadovat, jaká je mezi všemi spojitost, ale ve chvíli protnutí vám garantuji, že se vám zatají dech. Síla příběhu spočívá v těch nejobyčejnějších věcech, které všichni moc dobře známe. Ať už jde o první lásku, přátelství, starosti o rodinu nebo o úvahy nad budoucností. Ve všech Sparksových knihách figuruje role osudu a osudovost je přítomna i v Nejdelší jízdě. Nic se neděje bezdůvodně.

Nicholas Sparks nám opět předvedl svůj vypravěčský talent. Naservíroval nám příběh, jenž dojímá, i nějaká ta slza se jistě objeví. Musím ale přiznat, že tato kniha nepatří k jeho nejlepším počinům. Některé pasáže byly zbytečně protahované až nudné a chvílemi kniha postrádala dynamiku. Kdyby autor ubral takových sto stránek, nabralo by děj na svižnosti. Přesto si Nejdelší jízda, propojující romantický příběh s tragickými událostmi, získá své příznivce.

[1] SPARKS, Nicholas. Nejdelší jízda. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014, 432 s. ISBN 978-80-249-2471-7. Str. 245.
[1] Tamtéž str. 298.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení