Recenze: Knihy pro dospělé

Kdo chce zabít modelku?

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Clara Sánchezová je jednou z nejznámějších španělských autorů. Ve více než deseti knihách, které vydala, představila už svým čtenářům spoustu poutavých příběhů a zajímavých postav. Nedávno vyšla její nejnovější kniha - Nebe je zpět. V ní se setkáváme s mladou modelkou Patricií, která se vrací letadlem domů z přehlídky. Seznámí se tam s tajemnou Vivianou, která jí prozradí, že někdo v jejím okolí jí chce ublížit. Co byste v takové chvíli udělali vy?


knihaPatricia se rozhodne varování ignorovat. Když se jí ale začnou dít zdánlivě náhodné nehody, napadne ji, že na tom možná něco je. Vypraví se za Vivianou a odhodlá se ponořit do záhady svého života – zjišťuje, že ve věcech, na které se dívala povrchně, je mnohem víc, než se zdá. Celý svůj šťastný život brala za samozřejmost, a až když se jí začal kousek po kousku rozpadat, objevila pravou hodnotu toho, co má. Musela přijít na to, co je pro ni opravdu důležité, za co je třeba bojovat a s čím se raději rozloučit.

Proč by měl být život těžký, aby byl lepší? Krátký, těžký a bez odpovědí.[1]

Kdo by jí ale chtěl ublížit? Její nadřízení? Kolegyně? Služka? Nebo třeba sestra, která na ni možná malinko žárlí? Některý z mužů, které odmítla? A jakou roli hraje její manžel? Jaký je její přístup k nim? A jak se oni dívají na ni?

Člověk nemusí udělat pro lásku všechno, je třeba se trochu šetřit. [2]

Na hlavní hrdinku celé knihy je Patricia velmi povrchní. Je krásná a milá a to jí stačí, aby mohla žít šťastně a v pohodlí. S lidmi kolem sebe má na první pohled dobré vztahy. Proč by také ne? Je upřímná, nemá totiž co skrývat, a ani u ostatních nehledá nic hlubšího, než co sami ukazují. Její život se zdá být naprosto jednoduchý a přehledný – jako takový malý úhledný balíček. Dokud nepotká Vivianu, dokud se nezačne trochu víc zajímat o to, co se kolem ní děje, dokud se v jejím životě neobjeví lidé, kteří jí otevřou oči…

Co na ni čeká v budoucnosti? Ráda věřím, že začne hledat v lidech něco víc, nebo že se snad dokonce změní svůj pohled na svět. Opravdu moc ráda. A i kdyby ne, už takhle měla větší štěstí než spousta ostatních – dostala šanci začít znovu, s čistým štítem. Zjistila, na které lidi se může spolehnout, a s jejich podporou teď může žít život, jaký si bude přát. Budu jí držet palce.

„Možná jsi dřív bývala šťastnější, ale teď jsi lepší.“ [3]

Přestože jsem k ní nijak moc nepřilnula a v mnoha situacích bych možná udělala pravý opak, dokázala jsem se do Patricie svým způsobem vžít. Bylo to díky stylu autorky, kterým popisovala její myšlenky tak, aby se v nich snad každý čtenář více či méně viděl. Možná tím si kniha získala svůj úspěchu tolika čtenářů, zároveň mi ale možná právě proto nedokázala přirůst k srdci – chyběla jí dávka originality a osobitosti, něco, co by se mě hluboko uvnitř opravdu dotklo.

Přiznávám – po předchozích zkušenostech s Clarou Sánchezovou jsem od její nové knihy čekala víc, myšlenky, nad kterými bych se mohla zamyslet, a napětí, jak to všechno skončí… Nebyla jsem úplně nadšená. Nemůžu jí ale upřít, že mě dokázala vtáhnout natolik, že jsem se odpoutala od četných každodenních starostí a s radostí se každý večer ponořila do čtení. A to už stačí k tomu, abych vám ji doporučila.

[1] SÁNCHEZOVÁ, Clara. Nebe je zpět. Vyd. 1. Překlad Alžběta Schreiberová. Praha: Albatros Media a.s., 2015, 318 s. ISBN 978-80-259-0372-8. Str. 107.
[2] Tamtéž, s. 272.
[3] Tamtéž, s. 291.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení