Recenze: Knihy pro dospělé

Osudové rozhodnutí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
divka

Od žen se předpokládá, že se postupem času budou chtít usadit a mít děti. Molly Greenová mezi ně ale nepatří. Se svým manželem Danem žije v pronajatém domě, má celkem dobrou práci a touží si zatím ještě užívat volného času a prostoru jen ve dvou. Když tedy přijde Dan s nápadem mít dítě, je poněkud zaskočená.

 

knihaLucy Dawson ve své knize Ten, kdo odešel (vydalo nakladatelství Domino v roce 2015) řeší téma, se kterým se během svého života zaobírá skoro každá žena. Mít dítě či nemít? Kdy je vhodný čas zplodit potomka? A je muž, s nímž žiji, ten pravý, aby mohl být otcem mých dětí? Tyto i mnoho dalších otázek se honí ženám hlavou, když přemýšlí, zda by chtěly mít rodinu či nikoliv. Mnoho z nich má obavy, že budou muset opustit svůj životní styl a vše podřídit dítěti. Často ale přemýšlí tak dlouho, že už je pak pozdě.

Molly, hlavní hrdinka vyprávění si začne tyto otázky pokládat ve chvíli, kdy se její manžel zmíní o tom, že už by rád otcem byl. Jelikož ale Molly není tak stoprocentně rozhodnutá jako Dan, začnou se v jejich doposud perfektním vztahu objevovat trhliny. Oba jsou rozčarovaní z toho druhého a marně hledají řešení uspokojující obě strany.

Na popud řešenému problému napíše Molly svému bývalému příteli pozdrav na sociální síti. Považuje svůj čin za rebelství a cítí velké zadostiučinění. To ale bohužel jen do chvíle, kdy jí Leo odepisuje. Nevinná zpráva, která měla Molly ulehčit rozhodování, mění její život naruby. Začnou se totiž dít věci, které její perfektní život mohou změnit v peklo na zemi. Jak se s tím Molly popere? A co po ní její bývalý po tolika letech mlčení může chtít?! Kromě dotěrných otázek od příbuzných se totiž musí popasovat s Leem, jenž si její zprávu vyložil úplně jinak, než si Molly myslela.

Autorka díla se zaobírá aktuálními tématy této doby. Díky existenci moderních technologií a sociálních sítí ztrácí člověk stále víc soukromí a je často vystaven nebezpečí ztráty osobního prostoru prostřednictvím sdílených fotek, osobních informací či místa, kde se zrovna nachází. Ať vypadá fakt, že Molly napsala bývalému příteli zprávu, neškodně, skoro si pokazila tímto činem vztah se svým manželem a vystavila dala život v sázku. Nikdy totiž člověk neví, kdo sedí na druhé straně u počítače. Druhým důležitým tématem je těhotenství. Dnešní ženy touží spíše po kariéře, cestování a díky možnostem, které se jim nabízí, často děti považují za ztrátu času nebo je nechávají na pak. Jejich tělo ale často v pozdějším věku protestuje a může se tedy stát, že skončí bezdětné.

Oceňuji, že autorka dokázala do obyčejného příběhu zakomponovat problémy dneška. Chápavý čtenář najde poselství umístěné ve vyprávění. I hlavní hrdinka pozná, že internet je stále místo, kde člověk může komunikovat se starými známými, ale bohužel bez osobního kontaktu nepozná, jak moc se dotyčný změnil od chvíle, kdy jste ho viděli naposledy.

Knihu doporučuji všem přemýšlivým čtenářkám, které ocení dobrou zápletku, zajímavé vyprávění i postavy, jež jsou jak vystřižené z obyčejného života.

DAWSON, Lucy. Ten, kdo odešel. Praha: Domino, 2015. ISBN 978-80-7498-068-8.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení