Recenze: Knihy pro dospělé

Pánové, nepište si deník

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
zena

Existuje velmi spolehlivý způsob, jak rozbít vztah – když si jeden z partnerů píše deník a druhý neodolá a přečte si ho. Absolutní upřímnost málokdy ve vztazích funguje, a pokud má někdo ze zúčastněných pocit, že před tím druhým žádné tajemství nechová, pak si to buď namlouvá, nebo žije zcela pustým vnitřním životem. Odhalením nejskrytějších myšlenek svěřených deníku začíná román Pavla Brycze Muž bez ženy není člověk. Zvláštní je, že jde o mužovy zápisky.

 

knihaMartin Samko, hrdina Bryczova románu, prožívá ve svých čtyřiceti letech krizi podobnou těm, jaké zažívá v tomto věku mnoho mužů. Málokterého však čeká taková cesta ke dnu, jako právě jeho. Kromě rozvodu musí čelit i ztrátě zaměstnání a existenčním potížím. Ode dna vede jen jedna cesta – cesta vzhůru. Ale mnoho lidí nemá sílu ani štěstí, aby se po ní vydali.

Muž bez ženy není člověk, píše se v Talmudu. Židé dokázali pro každou životní situaci nalézt nějaké rčení, vyjadřující její podstatu pregnantně, bez chození kolem horké kaše a s nádechem sžíravé ironie. O tom, kolik pravdy v těchto zdánlivě lehkých bonmotech je, může svědčit pouze ten, kdo si nějakou nesnáz prožije na vlastní kůži

Pavel Brycz je vypravěč s výjimečným talentem, jeho slova plynou s lehkostí často zakrývací vážnost témat. Čtenář musí proniknout pod hladký povrch textu, aby si plně uvědomil skutečná dramata prožívaná jeho hrdiny. Anotace o románu hovoří jako o knize humorné, což lze ovšem přijmout jen s určitými rozpaky. V knize Muž bez ženy není člověk se dočítáme o cestě na dno, ponížení i o psychických problémech. Vše ovšem autor vyvažuje záblesky nadšeného optimizmu, nutícího čtenáře občas k úsměvu. Martinovy pokusy vzepřít se osudu zprvu vypadají jako zcela marné, přesto, alespoň na malou chvíli, ovlivňují hrdinovo okolí. Postavou, zdatně sekundující Martinu Samkovi, je psychiatr doktor Wernisch, který, ač sám na vozíčku, dokáže dělat svou práci s plným nasazením a nadšením, popírajícím všechna tvrzení o profesním vyhoření.

Brycz obratně využívá skutečné kauzy, propírané médii. Otře se o metylovou tragédii i nešťastné osudy žen, které se nedokázaly vymanit ze soužití s mužem-tyranem jinak, než jeho vraždou. Jeho román tak svého hrdinu, který řeší skutečné problémy, zasazuje do konkrétního a současného světa. A právě v realitě tkví Bryczova síla.

Román, podobně jako Dantova Božská komedie, se člení do tří částí – Peklo, Očistec a Ráj. Zcela zákonitě zabírá Peklo největší část textu, pokud si prožíváme své vlastní peklo, vždy máme pocit, že jeho trvání je nekonečné. Autor se pevně drží časové osy, pouze na začátku nalezneme malou retrospektivu, rekapitulující rozpad Martinova manželství.

Samotný závěr, posledních několik odstavců, však už působí nadbytečně. Nadšená rozjásanost vypadá téměř terapeuticky, jako kdyby autor sám sebe přesvědčoval, jak krásný může být život, pokud člověk uposlechne nutkání a nepotlačuje je rozumovými argumenty. Zapadá ovšem do celkové koncepce, neboť na konci je již hrdina ve svém soukromém ráji.

Pavel Brycz dokáže vyprávět o vážných a aktuálních tématech s optimizmem. Nedeptá čtenáře, nesnaží se šokovat jej odpudivými a nereálnými obrazy. Muž bez ženy není člověk je sice kniha nenápadná a mediálně trochu zapadla, ale určitě stojí za přečtení a najde si své příznivce zejména mezi těmi čtenáři, kteří se s některou z Bryczových knih již seznámili. A těm, kdo tu příležitost ještě neměli, ji vřele doporučuji.

BRYCZ, Pavel. Muž bez ženy není člověk. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 2015, 256 s. ISBN 978-80-204-3267-4. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

  Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Co když je to nebe?

  Ode dneška soutěžíme o knihu Co když je to nebe? z nakladatelství Pragma. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení