Recenze: Knihy pro dospělé

100 dní štěstí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
koloseum

Co když vám v životě zbude právě sto dní, které jasně směřují k neodvratnému konci? Chtěli byste vědět, kdy vaše existence skončí? Uspořádali byste si dny, hodiny a minuty jinak? Byli byste více šťastní, jen proto, že stále ještě žijete? Nad těmito a dalšími otázkami se zamýšlí italský režisér a scénárista Fausto Brizzi v knize 100 dní štěstí (vydalo v roce 2014 nakladatelství Fortuna Libri). Jaká by byla vaše odpověď?

 

kniha100 dní štěstí je čtivá kniha plná emocí. Čtenář prožívá zmatek otce od rodiny Lucia, který se dozvídá, že za ním přijel „přítel Fritz!“ (takto si pojmenoval rakovinu). Fausto Brizzi není ve svém textu melodramatický, ale tak nějak chlapsky přímý. Lucio podvádí manželku s ženou, která chodí trénovat k nim do sportovního centra, dělá nejapné fórky se svými přáteli a za nic na světě nechce změnit životní styl (do kterého patří chutné jídlo) ani pro svoje uzdravení. Tak to prostě je.

Lucio se zrovna moc nestará o svůj život ani rodinu, když se dozvídá, že má poslední stadium rakoviny jater a že to nejde léčit. Toto zjištění otřese jeho životem. Nejlépe to asi popisuje autor knihy na straně 50-52, kde se opakuje jen věta: Mám na játrech šesticentimetrový nádor... Vlastně Fausto Brizzi dělá takové eskamotérské kousky v celé knize, možná jsou jen méně nápadné, než tento údiv, ale jsou tam...

Na obálce knihy je Koloseum... Trošku mi to připomíná jinou knihu, část jejíhož děje se odehrává v Itálii, ten podtext je: „A na těch troskách se opět vybudovalo nové.“ Takto přistupuje Lucio ke svojí nemoci po zjištění, že mu léčba nepomáhá. Zkouší vybudovat lepší vzpomínky pro svoje děti i ženu. Nemůžu se zbavit dojmu, že mne hlavní hrdina trošku rozčiluje a současně mi ho je líto. Je to prostě chybující člověk, žádná románová postava s černou nebo bílou duší.

To sdělení, že život je krásný, tam není. Nemůže. Život je krásný a hnusný současně. Je to otázka toho, čemu věříme. Zde máme nebe i očistec. Autor to ví a text prošpikovává různými příběhy, které s naším dějem úplně nesouvisí (příběhy vynálezů, data, fakta, politické události). Kniha byla prodána do třiceti zemí a pravděpodobně bude zfilmována. A mne mrzí jen jedno – chvilkami cítím, že by ta italská vášnivá mluva šla přeložit věrněji. Emotivněji.

Autor pracuje s otázkou asistované sebevraždy. Lucio se pro ni po propuknutí velkých bolestí rozhoduje. Je zajímavé, jak na takto minimalistickém prostoru můžeme sami řešit svoje postoje. Člověk, který je pod tlakem a v bolestech, snadno dává přednost přímočarým řešením. Ani teď nemám na tuto věc jednoznačný názor. Myslím, že k tomu potřebuji řadu dalších knih a let. A děkuji autorovi, že napsal knihu, která uměla probudit kromě strachu také pochopení a laskavost. A ještě zdůraznit, že záleží jen na tom, co máme TEĎ. Byly to nejšťastnější dny mého života. [1] Umíme to říct i my?

[1] BRIZZI, Fausto. 100 dní štěstí. 1. vyd. Praha: Fortuna Libri, 2014, 384 s. ISBN 978-80-7321-873-7. Str.376 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení