Recenze: Knihy pro dospělé

Modré okenice

1 1 1 1 1 (1 hlas)
hrnek

Povídkový soubor Magdalény Stárkové nese jméno první z povídek. Zápletka kolem Modrých okenic se však ve více či méně nenápadných obdobách vrací v několika dalších povídkách, které společně řeší obdobný problém: hlavní hrdinka (v jednom případě hrdina) vegetuje v životní situaci, jež se dost liší od toho, co si kdysi dávno vysnila. Je s touto skutečností smířená, zvolna si však uvědomuje, že jí vadí víc, než si myslela, a vydává se pro svůj náhle bezútěšně vyhlížející život hledat nový směr.

 

knihaTen se v první povídce zhmotní právě v modrých okenicích, v dalších pak v různých podobách znovunabyté naděje. Jednou tkví ve změně, jindy v setrvání ve ztraceném milostném vztahu. Někdy k nalezení půdy pod nohama stačí jedno setkání nebo podivné nové přátelství navázané na ulici. Autorka nás provádí tímto rozmanitým světem „uvědomování si“ a vypravuje své hrdiny na cestu, vedoucí k zítřkům s příchutí novosti a naděje.

Ne všechny povídky variují tuto zápletku. Všech třináct však zkoumá člověčí tužby, ať už ukazují jejich naplnění, nebo odvrácené stránky, vystřízlivění ze sna. Zvířátka upozorňují, že naše touhy se občas obracejí nesprávným směrem, Září, kdy zemřel Johnny Cash zase dokládá, že i po těch nejkrásnějších snech následuje probuzení.

Takové zjednodušování ale povídkám nesluší. Stárková v nich vytváří komplexní charaktery, které je radost už poznávat. Přes svou rozmanitost se někdy podobají. Několik hrdinek se řadí k nepochopeným mladistvým intelektuálkám, které hledají své místo ve společnosti, jiné se snaží vypořádat se svým židovským původem, s nímž jako by si nevěděly rady. Ona vítaná změna v životě tedy nepochází vždy z vnitřního váhání nad ztracenými sny, naopak je někdy vynucena palčivými interakcemi s okolím.

Hodiny nad kuchyňskou linkou se zastavily, vybila se baterka, nebo se chtěly jen zlomyslně posmívat, že od jistého okamžiku lidský život ustrnul a už se na něm sotva co změní. [1]

Stárková ve svých povídkách používá různé vrstvy jazyka. V povídce Amerika promlouvá tak mladistvě a nespisovně, jak se na věk její hrdinky sluší, v Čapích hnízdech zase maluje svými slovy krajiny a nálady. Povídky se liší i způsobem vyprávění. V mírné většině najdeme ich-formu; a třeba v povídce Lajka chvíli trvá, než hlavní hrdinové vstoupí na scénu, a i potom se střídají hlediska vyprávění. Časté jsou reminiscence, protože tužby protagonistů mají mnohdy kořeny v dětství, a mnohdy nechybí ani vtip mezi řádky.

Místa, na nichž se povídky odehrávají, jsou rozličná, což přispívá dojmu univerzálnosti zobrazeného, ať už to bylo autorčiným úmyslem, nebo ji vedla jen vlastní zcestovalost. Navštívíme tak Olomouc, Ostravu, Kolín nad Rýnem, Budapešť, Jaffu, nejmenovanou rakouskou vísku či Senatobii, Mississippi.

Ještě jedno mají povídky v souboru společné – ať už otevřete kteroukoli, poskytne vám hromádku materiálu k zamyšlení nad vlastní životní cestou, nebo aspoň nějaké moudro k tématu. A ačkoli se nedá říct, že by povídky končily „šťastně“ (a některé sny přímo likvidují), ze sbírky plyne pocit lehkého optimismu, naznačující, že z každé prekérní situace vede nějaká cesta ven.

Těšila jsem se, že když dostanu papíry na hlavu, tak by mě mohli třeba vosvobodit z těláku úplně, nejen částečně. Ale z papírů na hlavu nic nebylo, pani doktorka se jen posadila trochu 
blíž, divně na mě koukla a říká: „Slečno, vy nejste nemocná, vy jste jenom svá. Určitě se neztratíte.“ Trochu jsem nad tim uvažovala, jestli je to dobře, nebo špatně, bejt svá, a jestli by přece jenom nebylo pro přežití výhodnější mít třeba schízu, ale nakonec jsem došla k tomu, že ta cvokařka měla asi pravdu a že lišit se je privilegium. Vidíte, zase nějaký latinský slovo, kterýmu by spolužáci asi nerozuměli, i když chodim na gympl. [2]

[1] Modré okenice. In: STÁRKOVÁ, Magdaléna. Modré okenice. Vyd. 1. Praha: Motto, 2015, 152 s. ISBN 978-80-267-0295-5. S. 11.

[2] Amerika. In: STÁRKOVÁ, Magdaléna. Modré okenice. Vyd. 1. Praha: Motto, 2015, 152 s. ISBN 978-80-267-0295-5. S. 85.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Velká kniha vtipu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Velká kniha vtipu z nakladatelství Cosmopolis. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení