Recenze: Knihy pro dospělé

Příliš dlouhá swingers party?

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
zena

Mám ráda provokativní a z šedivého průměru vyčnívající knihy, snad právě proto mne na první pohled zaujala kniha Františka Kotlety Příliš dlouhá swingers party, kterou vydalo nakladatelství Epocha. Inspirativní název knihy ladící dokonale s ilustrací obálky od známého španělského malíře Luise Royy naznačovaly, že se jedná o publikaci, která může být skutečně výjimečná a na pultech knihkupectví rozhodně nepřehlédnutelná.

 

knihaFrantišek Kotleta (nar. 1981) má ve svém životopise uvedeny velmi zvláštní údaje a otázkou je, do jaké míry jsou - vzhledem k jeho známému smyslu pro humor - odpovídající skutečnosti. Při dohledávání informací na internetu jsem se například dozvěděla, že matka byla zřejmě agentka CIA a otec by podle některých indicií mohl být Michail Gorbačov. Nesporným faktem však je, že Kotleta je zkušený autor, vyšla mu trilogie Bratrstvo krve, dvoudílný román Perunova krev a také samostatná kniha Příliš dlouhá swingers party.

Povídková kniha Příliš dlouhá swingers party obsahuje pět povídek - Boží tango, Příliš dlouhá swingers party, Srdeční záležitosti, Pražské kobky a Artefakt. Jedná se o případy detektivní kanceláře JUDr. Zdeňka Koudy, které řeší speciální tým se zkušenostmi s protivníky, neváhajícími pro dosažení svých nekalých cílů využít praktiky magie.

Boží tango

Děj první povídky se odehrává v Africe, je nezbytné odhalit původce tajemného zranění vojáků. Jedná se o první případ doktora Tomáše Koska, antropologa-regionalisty, kterého si k vyřešení delikátního úkolu vybral JUDr. Zdeněk Kouda. Jak se ukazuje, vybral si správně, dr. Kosek dokáže předvídat, kterému bohu obětovat životodárnou tekutinu.

Příliš dlouhá swingers party

Tento případ přivádí dr. Koska spolu s kolegou Gibsonem na swingers akci, kde úspěch závisí na nadstandardním výkonu obou pánů. Bude to stačit k zastavení sukuby vraždící rozvášněné účastníky?

Srdeční záležitosti

V hlavní roli srdce, které obětem chybí. U politiků se tomu člověk až tolik nediví, ale v tomto případě o srdce přicházejí působením magie.

Pražské kobky

Ocitáme se v pražském podzemí plného sexuálních otroků a otrokyň, jejichž jedinou touhou je co nejlépe uspokojit zákazníka. Zvlášť zajímavá pasáž je, kdy se dr. Kosek sám působením magie změní z drsného chlápka v sexuálního otroka.

Artefakt

Solová akce dr. Tomáše Koska, autor mu dává v tomto příběhu prostor prokázat své schopnosti bez přispění zkušenějších kolegů Gibsona a Horta. Krev teče proudem a mrtvoly jsou i ve Svatovítské katedrále. Je vidět, že je dobrým žákem.

Text je psaný v ich-formě, autorův styl vyprávění je provokativní, výbušný, střídá kratší věty s delšími souvětími, umí gradovat napětí, slovní zásoba je vulgárně-cynická, trvalo mi pár stránek, než jsem si na to zvykla a soustředila se na obsah a nikoliv formu. Při čtení Kotletových povídek se mi chvílemi před očima zjevoval věhlasný Chandlerův hrdina Phil Marlowe. Podobné komentování situací, smysl pro humor, nadsázka, vulgarita i cynismus. Snad jen s výjimkou sexu, toho si Marlowe - na rozdíl od dr. Koska - zase tolik neužil.

V knize se objevuje tolik mrtvol, krve, sexu, magie a vulgarit, že jsem knihu nedokázala přečíst rychle, přestože je relativně útlá. Je to jako s jídlem, hodně kořeněné jídlo se nedá jíst každý den, to se pak těžce tráví.

Vzhledem k tomu, že Kotletovy povídky připomínají počítačové střílečky, jsou jeho texty pro ženskou duši přece jenom místy náročnější, proto bych knihu doporučila zejména mužům. A ti rozhodně zklamáni nebudou. Zvlášť pokud si aspoň občas rádi na počítači zastřílí.

KOTLETA, František. Příliš dlouhá swingers party. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Epocha s.r.o., 2014, 288 s. ISBN 978-80-7425-233-4. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení