Recenze: Knihy pro dospělé

Hledání místa v životě podle Hany Lundiakové

1 1 1 1 1 (10 hlasů)
il

Na otázku, v jakém světě vlastně žijeme, odpoví pravděpodobně každý z nás trochu jinak. Pokud ovšem z odpovědí vyselektujeme jen to podstatné, očištěné od balastu frází nachytaných z médií. Očividně záleží na úhlu pohledu a na místě, které jsme si v životě vydobyli. Román Imago.Ty trubko! Hany Lundiakové o určitém pohledu na život vypovídá, jde však o pohled autorčin, ne jejích hrdinů.


knihaNa stránkách magazínu VašeLiteratura.cz se se jménem mladé broumovské autorky nesetkáváme poprvé. Novela Černý Klarus a sbírka povídek Vrhnout naznačily, že jde o originální spisovatelku, snažící se o neotřelé zprostředkování myšlenek svému čtenáři, vyznačující se silně živočišným projevem hovořící o všech aspektech bytí, včetně sexu.

Hrdinkou nového románu je mladá žena, kterou autorka charakterizuje jménem Houžvička. Do tohoto jména se Haně Lundiakové podařilo zaklít hned dva naprosto odlišné obsahy, nalézt příslovečnou jednotu protikladů a integrovat ji do kompaktního celku. Houžvička evokuje něco drobného, neduživého, Houžev má však zcela jednoznačný význam houževnatosti a tuhosti.

Kniha Imago nejprve s Houžvičkou zachází jakou s hlavní hrdinkou. Její dětství a mládí se podobá pravděpodobnému dětství a mládí autorky či jejich vrstevníků na malém městě blízko polských hranic. Houžvička, podle popisu Hany Lundiakové vyrůstá v typickém prostředí, ale v nekonformní rodině. V její blízkosti se brzy objeví alkohol i drogy, jako samozřejmá součást života dnešní doby. Houžviččin život se v tomto období prolíná s životy jejích dvou kamarádek, někdy je těžké rozlišit, kde končí jeden a kde začíná druhý. Obraz společnosti brzy po roce 1989 maluje autorka poněkud poeticky, což je vzhledem k věku Houžvičky přijatelné, setkáme se i typickými atributy doby - embéčky, žigulíky a Dagmar Patrasovou. Autorka modifikuje způsob vyprávění od popisného, snadno srozumitelného až k zamlženému, poeticky zastřenému omamnými látkami.

V následující etapě, období, kdy se hrdinka Hany Lundiakové osamostatňuje, se vše radikálně mění. Pozornost již není upřena na Houžvičku, dívka zůstává v románu jako osa, okolo níž se otáčejí osudy jiných lidí. Spisovatele Jaktala, Američanky Jane, jejího kolegy Kurtise, černošky Tabity, záletného Kolíčka i mladé maminky Viery. Mezi nimi se pohybují i Houžviččiny kamarádky. Na relativně malé ploše románu není možné detailně pojmout takové množství postav, ty si jsou však v určitých rysech podobné, zejména v doslova slepeckém tápání životem. Autorka tak vytvořila jakýsi postavový blob, v němž se kupí těžko diferencovatelné charaktery.

Prostředí románu působí obtížně pochopitelně, lehce dystopicky, nachází se v určité fázi vleklé apokalypsy. Tak na současný stav pohlíží autorka, pracovní zónu nazývá Mordorem, protože kancelářský open space a automatizované výrobní linky jsou nelidské a degradují lidskou práci na pouhou netvůrčí asistenci obřímu automatu. Aby zdůraznila charakter této mašinérie, zmiňuje na několika místech zanikající plodnost továrních dělnic i záhadnou hluchotu, související s elektronickým šumem a všudy pronikajícím hlukem města. Tyto prvky však není možno považovat za sci-fi, jde o pouhé nastavení kulis.

Text Hany Lundiakové je poměrně náročný, významy jsou ukryty za hradbou slov, obsah často zůstává upozaděný za formou. Mezi autorkou a čtenářem stojí kódování a reciproční dekódování, vrstvy, které jsou v textech vždy přítomné, ale často bývají tenké jako list papíru. Těžiště románu neleží na bedrech hlavní hrdinky, ale v okolí, které ji obklopuje. To tvoří prostředí, jež ji ovlivňuje a formuje.

S knihou Imago si může čtenář hrát a hledat v ní odkazy, narážky a paralely k autorčinu životu i zájmům. Pokocháme se emotivním popisem hry na akordeon, narazíme na stinku – zvířátko, podle něhož si zvolila pseudonym, odkazy na Pána prstenů i na fascinující Cronenbergův snímek Videodrom. Spolu s proměnlivým jazykem vyprávění nám autorka předkládá zajímavou, ale nelehkou četbu a námět k úvahám, jaké místo si najde lidské imago po svém vyloupnutí se z kukly.

LUNDIAKOVÁ, Hana. Imago.Ty trubko!. 1. vyd. Zlín: Kniha Zlín, 2014, 293 s. NEEWIT. ISBN 978-80-7473-060-3.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení