Recenze: Knihy pro dospělé

Život na zkoušku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Ursula Toddová – hlavní hrdinka knihy Život za životem – není úplně obyčejná dívka. Narodí se a vzápětí hned zemře. Tím ale její životní cesta rozhodně nekončí. Umírá a rodí se stále dokola a s každým životem dostává šanci ona i její rodina na lepší život a spravedlivější uspořádání světa.


knihaUrsula je hlavní hrdinkou románu, ve kterém čtenář její osudy sleduje na pozadí důležitých světových událostí, jakými byly například obě světové války či ovládnutí Evropy Hitlerem. Jak se Ursula rodí znovu a znovu, sled událostí se pokaždé trochu změní dle toho, jak do nich zasáhne či nezasáhne. Když Ursula pozná, že její život není úplně obyčejný, pošle ji matka k psychiatrovi. Ten naštěstí dívku nepovažuje za blázna, ale naopak ji podpoří a vysvětlí jí teorii reinkarnace. Zvláštní je ale fakt, že zatímco u „běžné“ reinkarnace se člověk stává někým jiným či něčím jiným, tedy se posune na nějaký jiný stupeň života, v dívčině případě je to tak, že se vrací neustále do jednoho a toho samého života. Proč tomu tak je? Má ve svém životě dokázat něco zásadního? Dosáhne nakonec takové dokonalosti, že prožije svůj život až do konce, nebo bude pořád dělat chyby a vracet se neustále zpět? I na to vám odpoví Život za životem od Kate Atkinsonové.
 
Čtenáři díky opakujícím se životům mohou přemýšlet o důležitosti vztahu rodičů a jejich dětí, o tom, jak je důležité něco podniknout a ne jen nečinně přihlížet, a že hrdinství je v každém z nás, jen ho musí člověk probudit a nebát se možných důsledků. I když má Ursula možnost svůj život neustále opakovat a vyvarovat se tak možných chyb, život obyčejného člověka tak nefunguje. Žijeme pouze jednou a nemáme možnost opravovat své činy, proto bychom na tento fakt měli myslet a žít tak, abychom nelitovali svých činů a ve chvíli, kdy náš život skončí, byli spokojeni s tím, jak jsme ho žili.

Román je opravdu skvěle napsaný. Tím, jak vyprávění neustále skáče v čase tam a zpět, se román může někomu zdát matoucí, ale dle mého názoru graduje a nakonec vrcholí v úžasném závěru. Každý návrat dává člověku příležitost vidět danou situaci či událost trochu jinak a umožňuje mu přemýšlet o tom, zda již tato verze života bude správná, či nikoliv. Kromě historických událostí ocení čtenář i zajímavé postavy obklopující Ursulu i jejich vzájemné konverzace. Není tedy divu, že kniha dostala ocenění Costa Award za nejlepší román roku 2013. Ústřední myšlenka románu: „co kdyby“, zajisté napadla každého z nás. Je opravdu možné, že jedna událost může změnit chod života, ba dokonce osud celého lidstva? Tak tato myšlenka provází čtenáře od začátku vyprávění až do jeho úplného konce.

Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří ocení dobře napsaný a promyšlený příběh, se kterým stráví čas nejen plný zábavy, ale dostane možnost zamyslet se i nad vlastním životem a jeho smyslem. Je to kniha, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Ukázka

Paní Gloverová nedokázala při pohledu na Sylviina bledá, naběhlá a žilkami protkaná ňadra, která se dmula pod pěnou krajkové pelerínky, potlačit lehce znechucený výraz. Spěšně před sebou vystrkala děti ven ze dveří. „Kaše,“ oznámila jim suše.
„Ale jak si ji Pánbůh chtěl zase hned vzít, viďte?“ řekla Bridget, když Sylvii později dopoledne přinesla čaj.
„Byly jsme zváženy,“ řekla Sylvie, „a nebyly shledány lehkými.“
„Protentokrát,“ řekla Bridget.

ATKINSONOVÁ, Kate. Život za životem. Praha: Argo, 2014. ISBN 978-80-257-1262-7, s. 27.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení