Recenze: Knihy pro dospělé

Poslední manželka Jindřicha VIII.

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
kvetiny

Tudorovská Anglie, královský dvůr, nádhera, lesk šperků a zlata, opulentní hostiny; proti tomu stojí drsná realita – strach z vlastních myšlenek, z vyslovených pochybností, strach o svůj život a o své blízké. To všechno prožívají postavy románu Elizabeth Fremantleové nazvaném Královnin gambit. Hlavní hrdinkou je poslední manželka Jindřicha VIII., Kateřina Paarová. Jedná se o příběh, který je v dějinách velmi dobře známý a autorka se jej pokusila uchopit velmi originálně.

 

knihaS Kateřinou Paarovou se setkáváme ve chvíli, kdy umírá její druhý manžel. Během chvíle se na několika stranách stává bohatou a žádanou vdovou, která se vrací na tudorovský dvůr. Zde ji bratr seznamuje s osudovým mužem, Thomasem Seymourem, hejskem, po kterém touží všechny ženy. Kateřina, která to má po několika manželstvích v hlavě dobře srovnané a u které by nikdo nečekal, že takovému muži podlehne, začíná bojovat sama se sebou. Rozhodne se, že si dopřeje ten luxus, stát se tajně Thomasovou milenkou. Je přece vdova a mohla by se konečně provdat z lásky.

Kateřininy touhy přeruší král, který v ní spatří vhodnou adeptku na novou královnu Anglie. Moudrá a vzdělaná Kateřina, která se navíc v posledních letech starala o těžce nemocného chotě, se zdá opravdu jako ideální manželka pro stárnoucího a nemocného krále. Jak to dopadne, prozrazovat nemusím. Každý, kdo se trochu zajímá o tudorovský dvůr, ví, jaké dějiny se psaly. Čemu se však budu věnovat, je celkové pojetí románu. Ač se zdá, že hlavní postavou je právě Kateřina a i já ji tak označila, dalo by se s tím polemizovat. Čtenářům pronikne do srdce nejen Kateřina, ale také její oddaná služebná Dot nebo přítel, homosexuál a lékárník, sir Huicke. Autorka jim věnuje podobnou míru pozornosti jako samotné Kateřině a mnohdy se až zdá, že nečtete román o Kateřině Paarové, ale o Dot Fowntenové. Tento pocit umocňuje i fakt, že se celou dobu topíme ve smíchaném stylu er- a ich-formy. Jakoby se autorka nemohla rozhodnout, který z nich zvolit.

Hodnou chvíli na perlu upřeně hleděla, plná hněvu na Seymoura, jako kdyby jí perlu utrhl z přívěsku schválně. „A jak jste se k ní dostal?“ Uvědomila si, že její hlas zní kousavě a úsečně, a zlobila se v duchu sama na sebe, že to dává tolik najevo. Kdyby mě aspoň pořád nepropaloval těma očima. Proč nic neřekne? V tom tichu dýchám hrozně hlasitě.

„Zahlédl jsem na ochozu, jak vám ta perla z přívěsku vypadla, ale už jsem vás pak nějak nemohl zastihnout. A potom jsem za vámi šel v sálku u lady Marie, ale to zase zrovna král…,“ odmlčel se.

„Král,“ vzdychla Kateřina. Na toho bych taky nejradši dočista zapomněla. [1]

Na ukázce je znát, jak matoucí může kombinace obou stylů být. Nejde jen o prolínání u jedné postavy. Autorka dokázala zkombinovat i několik postav na jedné dvoustraně. A tak čtete informaci er – formou o Kateřině, do které se po první větě vmísí její osobní myšlenky psané ich-formou, následuje věta od nezávislého vypravěče o Dot, jež okamžitě přeskočí na její vlastní myšlenky, a takto to pokračuje – Kateřina – Dot – Huicke – sestra Anna, atd. A čtenář je zmaten, několikrát se vrací v textu a zjišťuje, čí myšlenky to vlastně čte. Ač se mi román velmi líbil, tohle je obrovské mínus, které autorce dávám. Chápu, že si tím otevřela velký prostor k tomu, aby odhalila nitro všech postav a představila čtenáři problematiku z více pohledů. Styl, který k tomu zvolila, se mi však zdá poněkud nešťastný. O toto se pokusila již Alison Weirová v knize Nevinná zrádkyně, kde byl příběh vyprávěn ich – formou mnoha postavami královského dvora, včetně chůvy. Každá postava však měla svou kapitolu a tak čtenář dobře věděl, kdo co vypráví. Pokud se Elizabeth Fremantleová u Weirové inspirovala, má se ještě hodně co učit.

Přestože mě styl vyprávění hodně zklamal, mé hodnocení tohoto románu je velmi vysoké. Autorka prokázala dobrou znalost tématu, doby a tudorovského dvora. Věrně popsala postavy, intriky a myšlení historických postav. Aby se čtenář lépe orientoval, na konec knihy umístila abecední seznam, kde stručně představuje všechny, které čtenář v příběhu potká. Osobně se na další díl těším a doufám, že se autorka ve střídání forem umírní, nebo si snad na něj zvyknu rychleji, než v prvním díle chystané tudorovské trilogie.

[1] FREMANTLE, Elizabeth. Královnin gambit. 1. vyd. Brno: Jota, 2014, 488 s. ISBN 978-80-7462-646-3. Str. 48. 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení