Recenze: Knihy pro dospělé

Rituály a děsivé tajemství

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
domek

Nakladatelství Domino je známé vynikajícími thrillery, které vydává. Knihou Obětina, jejíž autorkou je S.J. Bolton, přidalo do své řady další z příběhů, které děsí, uchvacují a rychle vtáhnou čtenáře do děje. Obětina je však mnohem víc než napínavý thriller. Je to především kniha, která vás baví a zároveň nutí přemýšlet nad životem. Nebo snad nad životem a smrtí?

 

knihaHlavní hrdinkou je Tora Hamiltonová. Mladá lékařka, jež se naplno věnuje svému zaměstnání – přivádí na svět děti, radí neplodným párům jak počít a ve volném čase jezdí na svých milovaných koních. Přestože Tora věnuje velkou péči svým pacientkám a denně se setkává s problematikou neplodnosti i mateřským štěstím, sama dítě stále nemá. Od svatby uplynulo již několik let, a i když jsou s manželem oba zdraví, vytoužené miminko nepřichází. Tora netuší, že za tím vězí trochu víc…

S hlavní hrdinkou se poprvé setkáváme ve chvíli, kdy jeden z jejích koní zemře a ona mu půjčeným bagrem hloubí hrob. Přestože je pohřbívání koní na vlastním pozemku trestné, Tora nemíní převézt svého miláčka do kafilerie. Pochmurný pohřeb však překazí nepříjemný nález – ženské tělo zabalené do tkaniny, které má vyrvané srdce a na kůži tři runové znaky. Tora volá policii a seznamuje se se svéráznou vyšetřovatelkou Danou, které zpočátku nemůže přijít na chuť. Postupně se zamotává do nebezpečného tajemství.

Několik prvních desítek stran mi nebylo jasné, proč autorka zahlcuje čtenáře tolika informacemi ze soukromého života Tory. Čekala jsem příběh, kde bude hlavním hrdinou detektiv, který bude pátrat po totožnosti mrtvoly a vrahovi, jenž ji má na svědomí. Brzy jsem však pochopila, že případ je zamotaný mnohem víc, než se zprvu zdálo. Najednou zde nebyl jeden podezřelý, ale téměř všichni, kteří se v příběhu vyskytují. Horší bylo, že mezi podezřelé se zařadili i Tořini kolegové z nemocnice, stejně jako její tchán a manžel. Mladá žena zjišťuje, že se dozvěděla víc, než je vhodné a kdosi usiluje o její život. Poté, co odhalí bolestné tajemství svého chotě, už nevěří ani jemu. Kdo jí pomůže? Na koho se může obrátit v tak svízelné situaci, když do podezření upadají i členové policie, kteří šikovně zametají důkazy pod koberec?

Obětina je jako lavina, která se tváří nejprve nenápadně a poté vás naplno zavalí. A vy se snažíte najít východ, nedokážete přestat a krok za krokem se dostáváte až na vzduch – na závěr knihy. Nejraději byste četli rychle, abyste už věděli, jak to dopadne - ale nemůžete. Přišli byste o všechno… O všechno napětí, dokonalé vyústění a šokující odhalení.

Knihu Obětina jsem přečetla jedním dechem a nedokázala se od ní odtrhnout. Skvěle popsané postavy a hloubka jejich psychologického profilu vytvořila vynikající základ, který byl orámovaný napínavou zápletkou. Nezbývá mi, než doporučit knihu každému, kdo se rád bojí a kdo si chce přečíst napínavý a zamotaný příběh. Tím, že kniha tématikou směřuje k ženám, těhotenství, porodům a malým dětem, řadí se spíše jako čtení vhodné pro čtenářky. Věřím však, že díky napětí a celkové zápletce osloví i mnohé muže.

BOLTON, Sharon J. Obětina. 1. vyd. Ostrava: Domino, 2014. ISBN 978-80-7498-036-7. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení