Recenze: Knihy pro dospělé

Rodičovská láska silnější než spravedlnost

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Knížka s podmanivě tyrkysovým obalem, na němž se vyjímá růžový motýl v uzavřené sklenici, své potenciální čtenářky navnadila dávno před tím, než vůbec vyšla. Obálka určitě také hrála svou roli, neboť je opravdu krásně provedená a zkrátka – lahodí oku. Podstatná však byla anotace a především poutavý název – Manželovo tajemství. Pochází z pera australské autorky Liane Moriarty, s jejíž tvorbou se tak čeští čtenáři mohou seznámit poprvé.


knihaMoriarty popisuje životní příběh tří žen. Cecilie je postavou, kterou můžeme nepřímo označit za hlavní. Od ní a od její rodiny se odvíjí události, které se pak prolínají se životy těch ostatních – Tess a Rachel. Cecilie je tak trochu supermatka, která dokonale zvládá domácnost, péči o tři dcery a manžela, který je jako vystřižený z ženského časopisu. K tomu je vynikající obchodnicí s nádobím Tupperware, což ji úspěšně živí. Její život se obrátí naruby ve chvíli, kdy na půdě najde dopis od manžela, který smí otevřít pouze v případě jeho smrti. I když je John – Paul plný života, Cecilii nepřestává vrtat hlavou jeho obsah dopisu.

S Tess se seznamujeme ve chvíli, kdy jí manžel oznámí, že se zamiloval do její sestřenice a nejlepší kamarádky Felicity. Tess se spolu se svým synem stěhuje narychlo k matce, aby se se vším vyrovnala a začala nový život. Je zvyklá žít v uzavřené společnosti a má problém se seznamováním. O rychlou adaptaci v novém prostředí se postará právě Cecilie, ale také Tessiin bývalý přítel, který žije stále sám a čeká „na tu pravou“. Rachel pracuje ve škole a celý život se snaží vyrovnat se ztrátou své dcery, která byla v sedmnácti letech zavražděna. Rachel nepřestává pátrat po jejím vrahovi, i když policie již léta ponechává případ otevřený. Stejně jako Tess se straní společenského života. Dokud není pozvána na Ceciliin předváděcí večer s nádobím.

Jelikož bylo hodně náročné představit zamotané životy všech tří žen, trvalo téměř třetinu knihy, než jsem se do děje opravdu začetla. Autorka psala od samého začátku lehce, svižně a poutavě. Přesto chyběla jakási jiskra, která by mě nutila knihu neodložit a číst dál. Neměla jsem zkrátka pocit, že ji chci číst dál. Situace se změnila ve chvíli, kdy Tess nabrala nový dech a začala „znovu žít“. Napomohlo tomu také Ceciliino rozhodnutí otevřít dopis. Bohužel ještě než ho otevřela, tušila jsem, co se v něm dočte, takže se nekonalo žádné velké překvapení. Od této chvíle jsem však chtěla vědět, jak to celé může dopadnout a tak už jsem knihu opravdu neodložila.

Autorka bravurně prolíná vyprávění a niterné prožitky hrdinů. Běžný dialog se mísí s myšlenkami těch, kteří hovoří, a tak v knize jakoby existovaly dva světy – ten reálný, který se zdá schovaný za snůškou lží, a ten myšlenkový, který je však velmi tvrdý a nemilosrdný. Psychologie jednotlivých postav se rozvíjí pomalu, nakonec je však dosaženo správného efektu a čtenář zjišťuje, že drží v ruce skvělý společenský román, který odhaluje tajemství, co se mohou týkat každého z nás.

I když jsem se nejprve nemohla do románu začíst, výsledný dojem byl báječný. U knihy jsem se skvěle bavila, smutnila a také se bála. Nebála jsem se však vrahů a zločinců, což jsem původně podle názvu očekávala, nýbrž o životy hrdinů a jejich sny, lásky a děti. A to je podle mě důkaz toho, že kniha dokáže chytit za srdce a oslovit své čtenáře.

MORIARTY, Liane. Manželovo tajemství. Vyd. 1. Překlad Šárka Kadlecová. Praha: Ikar, 2014, 389 s. Limitovaná sběratelská edice, 39/100. ISBN 978-802-4925-899.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení