Recenze: Knihy pro dospělé

Temná stránka temné stránky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Před rokem vydal Honza Vojtíšek svůj povídkový debut Z druhé strany. Jeho texty byly často debutantské, v lecčems nejisté. Vedle přízračné schopnosti vybudovat hutnou atmosféru se dalo nalézt i několik nepěkných škobrtnutí. Reputace knihy tak malinko upadala. Přesto bylo cítit, že Honza Vojtíšek má co říct. A pokud vydrží, jeho styl se zlepší a on začne psát vedle povedené hororové literatury i její dějiny. Po roce Honza Vojtíšek přišel s knihou Útočiště. Nijak nevybočil z žánru, zůstal u děs vyvolávajícího hororu. Naším úkolem bude potlačování vlastního strachu při čtení další nálože hororových povídek.


knihaDruhá kniha je potvrzením nebo vyvrácením kvalit, které autor buď předstírá, nebo nepředstírá. U Honzy Vojtíška si můžeme být jisti tím, že autor…

Opět se nám tu střetla nostalgie se skutečným uměním. V jednom knihám vydávaným vlastním nákladem redaktor zavedeného nakladatelství chybí. V radě, co by v knize mělo a nemělo být. Redaktorova funkce je nejdůležitější právě když si s autorem sedne a řekne: „Hele, tohle není špatná povídka, vůbec ne (redaktor se drbe za uchem, aby skryl rozpaky), ale opravdu ji ve sbírce chceš? Podívej se na to takhle, nezapadá tak úplně do konceptu. Dobře, dobře, máš k ní citový vztah, napsals ji někdy kolem dvaceti, ale právě na ní je vidět, žes teprve dozrával a čtenáře nezajímá, žes dozrával, oni tě chtějí už vyzrálého. Proti ostatním nic, jsou to skvosty, ale ten Rychlík č. 666 prostě neříká nic o tobě jako o autorovi. Měl bys ji vynechat. No dobře, tak aspoň přesunout někam dozadu, aby nebyla tak na očích. Ne, není to špatná povídka, jen příliš jednostranná, taková… povrchně krvavá, obscénní.“

Toliko kritika.

Podívejme se na ostatní povídky. Autor je psal v rozmezí let 2013 až 2014 (se dvěma malými výjimkami). Nejmladší byla napsána v září roku 2014. V porovnání s předchozí sbírkou povídek lze vidět nesmírný posun. Kniha je prosta všech začátečnických škobrtnutí. Až na zmiňovanou povídku Rychlík č. 666 se před čtenářem rozvinou temné struktury lidského podvědomí, fantaskní někdy až absurdní střety, jež nehledají zbytečně křiklavé pointy, ale nechají čtenáře na pospas hrůzám po celou dobu čtení.

Za nejzdařilejší povídku považuji kupodivu tu, proti které se sám autor trochu staví. Kterou označil za hybrid vlastní tvorby, která vypadává ze zajetých kolejí, která není nutně hororová, jako spíše vnitřně nechutná. Autor se v ní totiž přestal bát monologů, začal v ní mluvit, nikoliv jen popisovat a hnát děj kupředu. Nepřetržitá touha po tom, aby se něco dělo, aby se čtenář nezačal nudit, aby povídka byla čtivá takovým stylem, který nezanechá v paměti nic jiného, než proudy krve, násilnou smrt nebo děs ze sebe sama, taková touha je někdy na škodu.

Honza Vojtíšek má talent pro vymýšlení nevšedních příběhů. Dokáže elegantně pracovat se čtenářskými fobiemi, strachy, obavami. Dokáže je přervat a převést ve svůj prospěch, takže i kdyby čtenář nebyl obdivovatelem hororové literatury, stane se obdivovatelem Vojtíškova psaní. A upřímně, jsem velmi překvapen, že po jeho tvorbě nešplhá nějaké velké nakladatelství. Snad je to zaviněno onou hororovou tématikou. Pravděpodobně o ni není takový zájem. Což je škoda.

Za zmínku rozhodně stojí i obálka, kterou vytvořil Miroslav Bula. Jak pravil autor, holky, které jsou na obálce, jsou v normálním světě sympatické a příjemné. Nevím, neznám je. Já jsem si je musel přikrývat novinami. Nelíbilo se mi, že na mě upřeně hledí takové potvory. Což je, drže v ruce sbírku hororových povídek, výborné.

Útočiště je kniha, která dělá dobré jméno svému žánru. Ale stále čekám, kdy z Honzy Vojtíška vypadne první román. Je to těžší forma literatury, autor musí udržet pozornost čtenáře nad jednou linií příběhu podstatně delší dobu, ale Honza Vojtíšek na to prostě má.

[1] VOJTÍŠEK, Honza. Útočiště. Vyd. 1. Týn nad Vltavou. Nová Forma, 2014, 154 s. ISBN 978-80-7453-522-2.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení