Recenze: Knihy pro dospělé

Sonda do mysli psychopata

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Máte chuť na velice temný psychothriller plný sexu, násilí a vražd? Potom si rozhodně nenechte ujít titul s názvem Motýlí kůže. Jeho autorem je ruský novinář Sergej Kuzněcov, který již napsal několik románů a nyní se dostává i do České republiky prostřednictvím nakladatelství Jota.


knihaNa ulicích Moskvy již dlouho nebylo tak nebezpečno. Zejména pro mladé dívky. Straší je masový vrah, který při svých zločinech postupuje opravdu nemilosrdně. Oběti si vybírá náhodně a vystavuje je obrovskému utrpení.

Mladá novinářka Xenie pracující pro jeden z ruských online webů musí vytvořit nový projekt. Za pomoci svého sukničkářského kolegy Alexeje, mladé matky Mariny a nejlepší kamarádky Oly rozjede internetové stránky o sadistickém vrahovi. Najdete na nich několik diskuzí, články od odborníků, policie i novinářů. Brzy si získávají velký komerční úspěch, ale zároveň i znechucení některých lidí.

Xenie si navíc nalézá internetového přítele, který sdílí její masochistické choutky. Dopisují si prostřednictví ICQ a společně prožívají nejednu slastnou chvilku. Brzy se do něj zamiluje. Ale bude ve skutečnosti opravdu jejím vyvoleným?

Sergej Kuzněcov napsal knihu, která je srovnávána s kultovním Sběratelem kostí. Hned na začátek bych si dovolil s tímto tvrzením nesouhlasit. Rozhodně to není z důvodu, že by postrádala jeho kvality. Motýlí kůže je psychologicky natolik dobře zpracovaný příběh, že se opravdu slavnému Deaverovu dílu vyrovná. Ale tím veškerá podobnost končí. Znát je především národnostní rozdíl. Rusko a USA jsou natolik protichůdné země, že i jejich knihy jsou diametrálně odlišné.

Tento ruský thriller není postaven na vyšetřování zločinů a téměř postrádá detektivní složku. O policistech je zmínka pouze minimálně, hlavními postavami jsou vedle masového vraha především novináři a jejich přátelé. V úvodu jsem byl z děje téměř vyděšen. Rozjezd není úplně akční a připomíná spíše společenský román. Postupem času se začíná odehrávat takové psycho, že vám opravdu nebude příliš do zpěvu.

Jednou z největších pozoruhodností je i celkový styl, kterým je kniha napsána. Prožíváme ji prostřednictvím pocitů a vyprávění samotného zabijáka. Ze začátku je to lehce neobvyklé, ale nakonec si určitě zvyknete. Nejzajímavějšími okamžiky se stávají samotné zločiny. Úchylné choutky a zkušenosti psychopata jsou napsané natolik přesvědčivě, že rozhodně nejsou určené pro slabší jedince. Popisovány jsou jeho uskutečněné násilnosti i neukojitelné představy.

Hlavní postava Xenie je mladá talentovaná žena, která řeší téměř běžné životní problémy. Ale opravdu jen téměř. Jedná se totiž o ženu s lehce masochistickými choutkami. Ty jsou na stránkách knihy poměrně široce vykresleny, takže příznivci těchto netradičních zálib si přijdou na své. Ostatně erotika je součástí celého románu. Občas díky ní téměř zapomínáme na nechutné vraždy, které jsou hlavním námětem tohoto díla. Některé úseky se budou čtenářům zdát až téměř perverzní a nechutné. Na druhou stranu se dnes posunuly všechny meze tak daleko, že mi ani drsnější okamžiky nepřijdou nějak nevhodné. A že jich opravdu není málo!

Žánrově se příběh neustále mění, což mu opravdu svědčí. Celý je založen na vztazích jednotlivých osob, jejich neřestech a touze po pochopení. Jedná se o velice brutální a pobuřující knihu, která má čtenáře především šokovat. Velký vliv má i její ruský původ, který z ní přímo vyzařuje.

Motýlí kůže je prostě thriller nejhrubšího zrna, který boří veškeré hranice. Po jeho přečtení zřejmě nebudete moci dlouho usnout. Jestliže jste ovšem příznivci podobných úchyláren, jedná se o povinnou výbavu vaší knihovny.

KUZNĚCOV, Sergej. Motýlí kůže. 1 vyd. Brno: Jota, 2014. ISBN: 978-80-7462-698-2.

 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení