Recenze: Knihy pro dospělé

Harry Hole se vrací - zbaví Oslo přízraku?

1 1 1 1 1 (1 hlas)
lebka

Harry Hole se nám vrátil, prolétlo mi hlavou, když jsem zaregistrovala, že vyšla knižní novinka Přízrak, vydaná nakladatelstvím Kniha Zlín, s.r.o v překladu Kateřiny Krištůfkové. S Harrym Holem jsme se rozloučili ve chvíli, kdy jeho opilecká a hráčská vášeň začala přesahovat únosnou míru a z nadprůměrného policejního detektiva se stával problémový, nevyzpytatelný antihrdina. V jaké formě se vrací? To byla otázka, na kterou jsem hledala odpověď při čtení prvních odstavců Nesbøva nového detektivního románu.

 knihaJo Nesbø (nar. 1960), současný norský spisovatel a hudebník, je jedním z nejvýraznějších autorů tak úspěšné severské detektivní tvorby. Za své kriminální romány získal řadu literárních ocenění. Celkem byly jeho knihy přeloženy již 35 jazyků a vyšly ve 140 zemích světa. Za zmínku určitě stojí text zveřejněný v CNN, kde je uvedeno, že pokud na světě existuje spravedlnost, dosáhne jednou věhlas Harryho Hola věhlasu jeho jmenovce Harryho Pottera. Tak uvidíme…

Děj devátého případu Harryho Hola se odehrává v Oslu, kam se po třech letech vrací z Hongkongu, aby vyšetřil případ, do kterého je zapleten syn jeho životní lásky Ráchel. Přijíždí do Osla, které se značně změnilo, v ulicích se objevila nová droga violin, snížil se počet drogových gangů a kontrolu nad obchodem s narkotiky převzal Dubajec – přízrak, kterého nikdo neviděl, ale který drží pevně ve svých rukách otěže nelegálního obchodu.

Harry postupně za pomoci svých několika skutečných přátel rozmotává složité klubko nitek struktur politických i policejních přisluhovačů Dubajcova gangu. Ocitá se velmi nebezpečné situaci, ale posedlost zjistit, kdo ve skutečnosti zabil dealera Gustu, ho nutí nořit se hlouběji a hlouběji do drogového prostředí. Podaří se mu odhalit totožnost přízraku? Zjistí, kdo zabil dealera Gustu? Tyto otázky provází čtenáře celou knihou a napětí graduje v závěru, kdy dochází k překvapivému odhalení.

Text je psaný v er-formě velmi čtivým stylem, neobsahuje žádné hluché pasáže. Děj postupně graduje, čtenářovy oči s napětím hltají řádek za řádkem bez tendencí cokoliv přeskakovat. Charakterová propracovanost a různorodost postav činí z této detektivky skutečný román, který uspokojí i náročného čtenáře. Velmi působivý je text, který píše dealer Gusta svému otci, jehož totožnost je odhalena až v závěru knihy. Gustova zpověd se prolíná celou knihou jako červená nit a čtenář z ní cítí plno emocí, provázejících snahu vysvětlit svému neznámému otci příčiny své životní prohry.

Tak jako v předchozích autorových knihách, i v tomto díle je postaven Harry do situací, ze kterých se mu podaří vyklouznout shodou šťastných náhod, zkušeností a intuice. Akční scéna ze závěru knihy, kde se Harry ocitá ve vodou zalitém tunelu, mi připadá nereálná a hrdinovo přežití jako utopie. Ale takový už Nesbø je, vždy se mu podaří hlavního hrdinu dostat ze všech svízelných situací a my, čtenáři, tak můžeme s napětím očekávat příchod jara 2015, kdy vyjde desátý příběh Harryho Hola s názvem Policie.

Doporučuji si knihu Přízrak přečíst, poskytuje nejen požitek ze čtení, zábavu, napětí, ale i podnět k zamyšlení nad současnou společností. Autorovi se podařilo vystihnout složité mezilidské vztahy, různé lidské charaktery, touhu po moci, stejně tak jako touhu po spravedlnosti, i přesto, že spravedlnost není taková, jakou bychom ji chtěli mít. A takový je Harry Hole také v tomto díle, nemilosrdně spravedlivý, hledající pravdu, přestože za ni zaplatí cenu nejvyšší. Zamyslím-li se nad prognózou CNN, tak připouštím, že skutečně některé rysy společné s Harrym Potterem tu skutečně jsou. Zdá se, že dnešní doba přeje hrdinům s velkým H.

NESBØ, Jo. Přízrak. Vyd. 1. Překlad Kateřina Krištůfková. Zlín: Kniha Zlín, 2014, 517 s. Fleet. ISBN 978-80-7473-221-8. 

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Smrt v zádech

  Ode dneška soutěžíme o knihu Smrt v zádech z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení