Recenze: Knihy pro dospělé

Zbývá málo času

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
zena

Všechno na světě je relativní. Dokonce, nebo chcete-li především, i čas. Když vám lékař oznámí, že jste velmi vážně nemocní a že jediné, co vám zbývá, je rok života, zatrnete. Ustrnete. Vyděsíte se. Hlavou se vám začnou honit miliony otázek, z nichž ta nejneodbytnější bude znít: Co se dá za tak krátkou dobu stihnout? 

 

knihaStejnou otázku si pokládá i Susan Spencer-Wendelová ve své knize Než řeknu sbohem. Příčí se mi označit ji jako hlavní hrdinku příběhu, přestože právě ona si toto oslovení zcela po právu zaslouží. Její příběh totiž není fikcí, ale skutečností. Autobiografický román s retrospektivními prvky vás pohltí a zasáhne do morku kostí.

Když před ní lékař vysloví ta tři konečná písmena ALS, jež jí nenávratně změní život, stává se přesná diagnóza nedůležitou. Do popředí vystoupí otázky. Stovky, tisíce otázek. A stovky a tisíce rozhodnutí. Co vlastně může máma tří dětí v takové situaci dělat? A jak si s nastalou situací poradí manžel, když, jak sami zjistíte, jejich manželství v té době ani zdaleka není ideální? Co po ní zbyde? A tak se Susan rozhodne – jediné, co po ní jejím blízkým zůstane, budou vzpomínky.  Proto začne zasívat jednotlivá semínka, aby jednou mohla vzklíčit. Dceru Marinu vezme na vytoužené nákupy do New Yorku, synovi Aubreymu dopřeje výlet na ostrov Sanibel, přesně dle jeho představ, a benjamínka Wesleyho nechá plavat s delfíny. Nezapomíná ani na manžela, sestru a zbytek rodiny. S láskou nechá připravit fotoalba, protože ona jediná je schopná roztřídit hory fotek a dát jim nějaký řád.

Osobní album pro každé z dětí, zaměřené jen na něj.
A album fotek z mého vlastního života pro kohokoli, koho by zajímaly.
Naše příběhy, které se přeměnily v tuto knihu. Držíte v rukou můj dárek dětem. Mé přání, aby měly matku i poté, co odejdu.
S výrobou alb jsem začala na podzim, krátce po Wesleyho narozeninovém výletu do zoo. První úkol? Projít úplně všechny fotky, které jsme já a John (a přátelé i děti) nafotili.
Slyšeli jste někdy, že na výchovu dětí je zapotřebí celé vesnice? Tak já jsem potřebovala celou vesnici na výrobu tří alb. [1]

Její odvaha a nechuť se vzdát a podlehnout dýchá celou knihou. Vzhledem k tomu, že pracovala dlouhá léta jako novinářka, přesně ví, jak co říct, jak podat a popsat své pocity, aby byly čtenáři srozumitelné. Její příběh vás uchopí, sevře a nepustí. Působivost jejím slovům dodávají i fotografie z rodinného alba.

Přestože jsem se místy za slzy nestyděla, nedokázala jsem přestat číst až do hořkého konce. Vlastně… V knize není řečeno vše, z posledních stránek je jasné, že pomoc spoluautora Breta Wittera již jednoznačně potřebovala, přesto zůstává závěr otevřený. Pokud toužíte po silném příběhu plném odhodlání a touhy žít do posledního dechu, neměla by vám tato kniha chybět.

Susan Spencer-Wendelová svůj boj prohrála, zemřela v červnu letošního roku ve věku čtyřiceti sedmi let.

[1] SPENCER-WENDEL, Susan a Bret WITTER. Než řeknu sbohem: rok života s nevyléčitelnou nemocí. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014, 318 s. ISBN 978-80-249-2319-2. Str. 212.

Komentáře   

 
Petr P.
0 Odp.: Zbývá málo časuPetr P. 2014-12-17 09:59
Silná kniha, silný příběh.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení