Recenze: Knihy pro dospělé

Svědectví doby

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
priroda

Elizabeth Gilbertová vstoupila do povědomí čtenářů celého světa bestsellerem Jíst, meditovat, milovat, dozajista i díky výtečnému filmovému zpracování, kterého se mu dostalo. V současné době spatřila světlo světa její další kniha vydaná v nakladatelství Jota nesoucí název Podpis všech věcí. Název maličko nejasný, ale pokud ji vezmete do ruky a začtete se do ní, už ji nepustíte, dokud nepochopíte všechny fascinující souvislosti.

 

knihaPokud bychom chtěli její novinku někam zařadit, asi bychom měli vytvořit zvláštní specifikaci. Nejedná se ani o historický román ani o životopis, přestože jednoznačně nese prvky obou těchto literárních útvarů. Nejvýstižnější by podle mne byl název: fiktivní historický životopis. Alma Whittakerová prožila 19. století se všemi jeho zvraty a byla dítětem své doby. Osvícená vědkyně, která si šla za svým a která se narodila ve špatné době, neboť ji o mnoho let předběhla. Stejně jako její otec.

Abychom pochopili Almu, musíme se nejprve seznámit s Henrym Whittakerem i s jeho ženou. Obojího se nám dostane měrou vrchovatou, a tak se můžeme začít věnovat hlavní hrdince. Vidíme ji vyrůstat v sebevědomou a vzdělanou mladou ženu, jichž v této době nebylo mnoho. Její zvídavost ji přivede mnohokrát na různé životní křižovatky, ale nikdy nesejde z jasně dané cesty. Dokud nepotká Ambrose a nepochopí, že jsou věci, které nelze rozumem vysvětlit. Ovšem za tímto poznáním musí odplout až na Tahiti.

„Lidé sem přijíždějí z různých důvodů, sestro Whittakerová. Moje žena říkávala, že je vyplaví moře, tyhle hromady cizinců, a většinou ani neví, kde to vlastně přistáli. Někteří se zdají jako praví džentlmeni, a přesto později zjistíte, že ve své domovské zemi byli trestanci. Na druhou stranu jiní byli džentlmeni v Evropě, ale tady se chovají jako trestanci. Člověk druhému do srdce nevidí.“
Neodpověděl jí. [1]

Podpis všech věcí je strhujícím dílem. Autorka vás vtáhne do děje od první stránky a už vás nepustí. Budete se podivovat, plakat i smát spolu s hlavními hrdiny. Vzhledem k tomu, jak jsem sama naznačila, že jde o jakousi imaginární biografii, sledujeme jejich osudy v časové ose, v přímé linii od narození do smrti. S mnoha drobnými odbočkami, jež nám ukážou životy těch druhých, které nezvratně ovlivnily jejich úděl.

Kniha se čte prakticky sama, je napsaná s výjimečnou znalostí prostředí i doby, přesto nepoužívá archaismy, díky kterým by mohla být nesrozumitelná. Dialogy jsou svižné a přesně odpovídají charakterům postav. Nudit se rozhodně nebudete, neboť vás zavede nejen do Británie a Ameriky, nýbrž i do Peru, na Tahiti či do Nizozemí. V každé zemi prožijete spolu s Almou velký životní zvrat. A pochopíte. Co? Podpis všech věcí.

[1] GILBERTOVÁ, Elizabeth. Podpis všech věcí. Vyd. 1. Brno: Jota, 2014, 480 s. ISBN 978-80-7462-660-9. Str. 358.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 2 knihy Vycpaný barbar

  Ode dneška soutěžíme o 2 knihy Vycpaný barbar z nakladatelství Dybbuk. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení