Recenze: Knihy pro dospělé

Svědectví doby

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
priroda

Elizabeth Gilbertová vstoupila do povědomí čtenářů celého světa bestsellerem Jíst, meditovat, milovat, dozajista i díky výtečnému filmovému zpracování, kterého se mu dostalo. V současné době spatřila světlo světa její další kniha vydaná v nakladatelství Jota nesoucí název Podpis všech věcí. Název maličko nejasný, ale pokud ji vezmete do ruky a začtete se do ní, už ji nepustíte, dokud nepochopíte všechny fascinující souvislosti.

 

knihaPokud bychom chtěli její novinku někam zařadit, asi bychom měli vytvořit zvláštní specifikaci. Nejedná se ani o historický román ani o životopis, přestože jednoznačně nese prvky obou těchto literárních útvarů. Nejvýstižnější by podle mne byl název: fiktivní historický životopis. Alma Whittakerová prožila 19. století se všemi jeho zvraty a byla dítětem své doby. Osvícená vědkyně, která si šla za svým a která se narodila ve špatné době, neboť ji o mnoho let předběhla. Stejně jako její otec.

Abychom pochopili Almu, musíme se nejprve seznámit s Henrym Whittakerem i s jeho ženou. Obojího se nám dostane měrou vrchovatou, a tak se můžeme začít věnovat hlavní hrdince. Vidíme ji vyrůstat v sebevědomou a vzdělanou mladou ženu, jichž v této době nebylo mnoho. Její zvídavost ji přivede mnohokrát na různé životní křižovatky, ale nikdy nesejde z jasně dané cesty. Dokud nepotká Ambrose a nepochopí, že jsou věci, které nelze rozumem vysvětlit. Ovšem za tímto poznáním musí odplout až na Tahiti.

„Lidé sem přijíždějí z různých důvodů, sestro Whittakerová. Moje žena říkávala, že je vyplaví moře, tyhle hromady cizinců, a většinou ani neví, kde to vlastně přistáli. Někteří se zdají jako praví džentlmeni, a přesto později zjistíte, že ve své domovské zemi byli trestanci. Na druhou stranu jiní byli džentlmeni v Evropě, ale tady se chovají jako trestanci. Člověk druhému do srdce nevidí.“
Neodpověděl jí. [1]

Podpis všech věcí je strhujícím dílem. Autorka vás vtáhne do děje od první stránky a už vás nepustí. Budete se podivovat, plakat i smát spolu s hlavními hrdiny. Vzhledem k tomu, jak jsem sama naznačila, že jde o jakousi imaginární biografii, sledujeme jejich osudy v časové ose, v přímé linii od narození do smrti. S mnoha drobnými odbočkami, jež nám ukážou životy těch druhých, které nezvratně ovlivnily jejich úděl.

Kniha se čte prakticky sama, je napsaná s výjimečnou znalostí prostředí i doby, přesto nepoužívá archaismy, díky kterým by mohla být nesrozumitelná. Dialogy jsou svižné a přesně odpovídají charakterům postav. Nudit se rozhodně nebudete, neboť vás zavede nejen do Británie a Ameriky, nýbrž i do Peru, na Tahiti či do Nizozemí. V každé zemi prožijete spolu s Almou velký životní zvrat. A pochopíte. Co? Podpis všech věcí.

[1] GILBERTOVÁ, Elizabeth. Podpis všech věcí. Vyd. 1. Brno: Jota, 2014, 480 s. ISBN 978-80-7462-660-9. Str. 358.

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení