Recenze: Knihy pro dospělé

Svědectví doby

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
priroda

Elizabeth Gilbertová vstoupila do povědomí čtenářů celého světa bestsellerem Jíst, meditovat, milovat, dozajista i díky výtečnému filmovému zpracování, kterého se mu dostalo. V současné době spatřila světlo světa její další kniha vydaná v nakladatelství Jota nesoucí název Podpis všech věcí. Název maličko nejasný, ale pokud ji vezmete do ruky a začtete se do ní, už ji nepustíte, dokud nepochopíte všechny fascinující souvislosti.

 

knihaPokud bychom chtěli její novinku někam zařadit, asi bychom měli vytvořit zvláštní specifikaci. Nejedná se ani o historický román ani o životopis, přestože jednoznačně nese prvky obou těchto literárních útvarů. Nejvýstižnější by podle mne byl název: fiktivní historický životopis. Alma Whittakerová prožila 19. století se všemi jeho zvraty a byla dítětem své doby. Osvícená vědkyně, která si šla za svým a která se narodila ve špatné době, neboť ji o mnoho let předběhla. Stejně jako její otec.

Abychom pochopili Almu, musíme se nejprve seznámit s Henrym Whittakerem i s jeho ženou. Obojího se nám dostane měrou vrchovatou, a tak se můžeme začít věnovat hlavní hrdince. Vidíme ji vyrůstat v sebevědomou a vzdělanou mladou ženu, jichž v této době nebylo mnoho. Její zvídavost ji přivede mnohokrát na různé životní křižovatky, ale nikdy nesejde z jasně dané cesty. Dokud nepotká Ambrose a nepochopí, že jsou věci, které nelze rozumem vysvětlit. Ovšem za tímto poznáním musí odplout až na Tahiti.

„Lidé sem přijíždějí z různých důvodů, sestro Whittakerová. Moje žena říkávala, že je vyplaví moře, tyhle hromady cizinců, a většinou ani neví, kde to vlastně přistáli. Někteří se zdají jako praví džentlmeni, a přesto později zjistíte, že ve své domovské zemi byli trestanci. Na druhou stranu jiní byli džentlmeni v Evropě, ale tady se chovají jako trestanci. Člověk druhému do srdce nevidí.“
Neodpověděl jí. [1]

Podpis všech věcí je strhujícím dílem. Autorka vás vtáhne do děje od první stránky a už vás nepustí. Budete se podivovat, plakat i smát spolu s hlavními hrdiny. Vzhledem k tomu, jak jsem sama naznačila, že jde o jakousi imaginární biografii, sledujeme jejich osudy v časové ose, v přímé linii od narození do smrti. S mnoha drobnými odbočkami, jež nám ukážou životy těch druhých, které nezvratně ovlivnily jejich úděl.

Kniha se čte prakticky sama, je napsaná s výjimečnou znalostí prostředí i doby, přesto nepoužívá archaismy, díky kterým by mohla být nesrozumitelná. Dialogy jsou svižné a přesně odpovídají charakterům postav. Nudit se rozhodně nebudete, neboť vás zavede nejen do Británie a Ameriky, nýbrž i do Peru, na Tahiti či do Nizozemí. V každé zemi prožijete spolu s Almou velký životní zvrat. A pochopíte. Co? Podpis všech věcí.

[1] GILBERTOVÁ, Elizabeth. Podpis všech věcí. Vyd. 1. Brno: Jota, 2014, 480 s. ISBN 978-80-7462-660-9. Str. 358.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení