Recenze: Knihy pro dospělé

Nejednoznačnost jemnocitu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kvetiny

Malebné, až utopické městečko, jedna tak trochu výjimečná žena, hovory o kráse, literatuře a myšlenkách – to na vás čeká v Procitnutí slečny Primové, románové prvotině španělské autorky jménem Natalia Sanmartin Fenollera. Také je to však kniha o sebeklamu a sebevědomí, o skutečnosti a zdání i o pýše a předsudcích.

 

knihaDěj knihy se téměř výhradně zbývá pobytem slečny Primové v San Ireneu de Arnois, městě jakoby vytrženém z minulého století, jehož obyvatelé ctí tradice a opovrhují moderním vzděláváním, což však působí spíš jako projev pokroku, než jako zpátečnictví. Lidé, kteří se tu sešli, jsou vskutku osvícení a plní myšlenek, ať už debatují o umění či o podstatě manželství. Stáhli se z velkého světa, aby mohli doopravdy žít.

V knize převažují rozhovory, přímá i nepřímá řeč, myšlenky hlavní hrdinky. Témata rozprav se točí kolem různých názorových postojů, zasahují do oblasti náboženství, literatury či třeba feminismu. Pokaždé však vypovídají o životě, o světě kolem nás, na nějž každý mluvčí nahlíží jinak. Samotné dění není nijak zvlášť komplikované – děj se opírá o jednu zpočátku předvídatelnou romantickou zápletku, která tvoří pozadí k oněm diskuzím o pojmech a idejích, povyšujícím příběh nad banální romantiku. Osou příběhu však není milostný vztah, ale vývoj Prudencie Primové.

Tato vysoce vzdělaná a inteligentní žena, něco přes třicet, se považuje za bytost narozenou v nesprávném století, osobu s vysoce vyvinutým smyslem pro krásu, jemnocit a pravdomluvnost, což jsou hodnoty, které v moderním světě pozbývají na důležitosti. Na první pohled tak dokonale pasuje do prostředí, které se jí tu otevírá. Jak je však z názvu patrné, slečna Primová si teprve musí něco důležitého uvědomit, a pokud čtenář procitne dříve než ona, může si plně užít hru autorky se svou hrdinkou, která přes všechnu svou domnělou vznešenost a jemnocit působí místy až komicky. Nakonec se však onoho prozření dočká a čtenáři přinese hloubavé postřehy o moderním způsobu života.

San Ireneo je místem, kde lidé vědí, co je důležité, kde se učí poznávat sami sebe a vyrovnávají se s černými dírami ve svém nitru. Místem, které působí lidsky. A moudře. A na rozdíl od slečny Primové, té ze začátku příběhu, je výjimečné doopravdy a ne jen zdánlivě.

…mládí by mělo být tak naivní, jak nám to jen naše přirozenost dovoluje, drahoušku. Mladý člověk kráčí světem s jistou nevinností, dívá se na svět kolem s údivem a iluzemi. Později, jak jde čas, odhalí, že věci nejsou takové, jak si představoval, a mění se. Tehdy ztrácí onen jas, ztrácí naivitu, jeho pohled se zakalí a zčerná. Na jednu stranu je to velmi smutné, ale na druhou je to nevyhnutelné, neboť bolestí dozráváme. (…) Dnešní mladí posouvají dětství až do období, kam už nepatří, jsou nezralí a nezodpovědní ve věku, kdy by již takový být neměli. Ale současně velmi brzy ztrácejí čistotu, přicházejí o nevinnost a svěžest. To, co vám řeknu, vám bude asi připadat divné, ale brzy stárnou. [1]

[1] SANMARTIN FENOLLERA, Natalia. Procitnutí slečny Primové. Vyd. 1. Brno: Host, 2014, 282 s. ISBN: 978-80-7491-168-2. Str. 241. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení