Recenze: Knihy pro dospělé

Příběh jednoho muže z vylidněné planety

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
hvezdy

Apokalypsu máme jako lidstvo už tak nějak na denním pořádku. Nejedno médium si úspěšně pohrává s myšlenkou totálního konce, ať už jsou to knihy, televize či filmové plátno. Jednou se Země srazí s jinou planetou, jindy ji stihne náhlá doba ledová nebo lidé čelí invazi vyspělých zelených mimozemšťanů. Ale jak vypadá život po katastrofě? Jak se se zničeným světem vypořádají ti, co v něm i potom zůstali?

 

knihaV takové postapokalyptické budoucnosti se nachází Big Hig, hlavní hrdina nové knihy Petera Hellera. Žije v době, kdy lidstvo z více než devadesáti devíti procent vymřelo na zvláštní virus chřipky a ty, kteří přežili, dorazila krevní porucha, která stejně jako virus HIV své oběti v průběhu let zničí. Chatrný nenakažený zbytek lidstva upadl do anarchie bez pravidel, ve které platí „Zabij, nebo budeš zabit.“ Hig přišel o všechny a všechno, co kdy miloval, a jediný přítel, který mu zbyl, je pes Jasper.

Higova výhoda je v tom, že se dokáže orientovat v přírodě, přežívat v ní, lovit, má letadlo a slušnou zásobu benzínu, což mu umožňuje hlídat svůj ukořistěný kousek země před nebezpečnými vetřelci. Jenže Hig zůstal snílkem a dobrým člověkem ve světě, kde snít je nebezpečné. Naštěstí pro něj žije na letišti s dalším, nepříliš důvěryhodným přeživším, který ve vymýceném světě našel svůj vysněný život. S přeživším, který zabíjí pro adrenalin a pocit moci. Tak se pod vlivem nutnosti spojili dva lidé prostě proto, že na sebe zbyli. Jeden, kterému katastrofa pomohla zapomenout, druhý, který zapomenout nemůže.

Hig ve svém vyprávění zachycuje relativně krátký výsek z postapokalyptického výjevu. Chodí na ryby, kontroluje perimetr a při tom všem přemýšlí o životě, který ztratil. Nesnaží se zvrátit nezvratitelné, nebojuje a nevede žádná povstání. Jediné co chce je přežít. Navzdory dalším lidem, se kterými občas přijde do styku, jsou jeho zápisy příběhem o osamění a touze jednoho muže, o snaze přestat přežívat, ale žít. Hig popisuje, jak chodí na ryby, pleje zahrádku a vznáší se ve své Cessně nad světem. I když kniha nepřináší vůbec nic nového, nestaví na novém druhu vetřelců, hororových výjevech nebo okázalém hrdinství, je radost ji číst. Právě pro její strohý civilní projev, pro její vyváženou dávku emocí a dobrodružství.

Kniha se vyhýbá patosu a rozbředlosti, stejně jako zbytečným příkrasám. Pro vyprávění je použita jednoduchá úsečná ich-forma, která perfektně sedí na osamělou mužskou perspektivu světa. Podtrhuje protřelost a zkušenost hlavního hrdiny-vypravěče stejně jako jeho zoufalství. Hig se totiž nuceně vyvíjí a prochází emočními otřesy až ke katarzi. Téma a zpracování knihy může připomenout Mathesonovu Já, legendu. I zde se střídají vzpomínky s napětím a pocity samoty. Hig je však o poznání komornější, protože nepřidává jediný fantaskní prvek. Čeho si nelze nevšimnout je závěrečná biblická metafora, kdy se z Higova letadla stává Noemova archa a lidstvu svítá naděje na novou lepší civilizaci.

Knihu nelze než doporučit jako skvělý literární zážitek. Je přímočará a poutavá, vhodná pro rozmanitou skupinu čtenářů. Nejen pro fanoušky fantasy a sci-fi, ale také pro ty, kteří mají rádi dobrodružnou literaturu. A pejskaře.

HELLER, Peter. Psí hvězdy. Praha: Plus, 2014, 320 str. ISBN 978-80-259-0319-3. 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení