Recenze: Knihy pro dospělé

Barbara Larriva: Poppy, příběh lásky a odpuštění

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Je to omamný příběh. A teď je na čtenáři, zda-li se plně ponoří do snivé a opojné atmosféry nebo zda-li právě to mu bude vadit a knihu odloží. Autorka je zajímavá i tím, že knihy jsou pouze jejím koníčkem a naplno se věnuje svému vlastnímu útulku pro opuštěné kočky v Arizoně. Možná se do celého příběhu promítla i její vlastní naplněná touha po lásce a odpuštění věnované někomu, koho už osud a život zdánlivě nadobro zavrhl.


knihaOpuštěné kočky… zraněné, odmítnuté, bolavé… I taková byla jedna postava z příběhu o Poppy, dívce s rudými vlasy jako vlčí mák a s šedýma očima. Její role v příběhu je až éterická  a byly chvíle, kdy jsem nevěděla, zda-li se na její příchod těším, nebo mě naopak svou tajemností irituje.

Vždyť uváděla do zmatku a omylů i samotnou ubohou starou ženu! A s tou jsem už v tu chvíli měla jako čtenář soucit…Allegru Alexanderovou, stárnoucí hollywoodskou hvězdu, o které celý příběh je! Co musím autorce opravdu s velkou poklonou uznat, je její schopnost popsat barvitě a do hloubky přemýšlení stárnoucí mysli a duše, která stojí na prahu mezi životem a smrtí.
Příběh čtenáře napůl omámí

Snad právě kvůli Allegře, která se ocitá v nezáviděníhodné situaci, kdy se její dny pomalu krátí a čeká ji pravděpodobně umírání v nemocnici, se příběh dostává do zcela jiné roviny. Jsou chvíle, kdy se lidské vnímání mění. Kdy začínáte mít jiné myšlenky, kdy ztrácíte kontakt s realitou, byť jsou to jen malé chvilky. Cesty do hloubky své duše, nevědomí, podvědomí, kde to vlastně v těchto chvílích jsme? Právě tento stav dokázala Barbara Larriva velice hezky zachytit ve své knize.

Dává to celému příběhu nádech, který může stejně tak čtenáře nesmírně lákat a přivádět ho do zvláštního stavu, jako ho naprosto rozčilovat může to být důvod, proč knihu odloží. V každém případě se ale vyplatí knihu dočíst, protože – co já vím, můžete si na ni jednoho dne vzpomenout. Že i chvíle, které se zdají beznadějné, se mohou změnit opět ve sluncem zalitý den. Nemusí, ale mohou…

Poppy je příběh, jenž asi nepatří k těm, ke kterým bych se ráda vracela, jako je třeba Malý princ nebo Bachův Most přes navždy, ale je to kniha, ze které mi zůstal celkem hezký čtenářský dojem, v němž převažovalo právě to pochopení umírající duše. Bilancování, znovuotevírání starých ran a nahlížení na svůj život ze zcela jiné perspektivy. Právě z takové, která přichází s věkem, zkušenostmi a se ztrátou světských priorit. Chvíle, kdy zůstane jen nahá duše, která teprve ví, co pro nás je nebo v minulosti bylo důležité.

Cesta bolestným prozřením Allegry je cestou, kterou třeba někteří ze čtenářů také znají nebo k ní časem dojdou. Poppy a její pomoc se nevnucuje, je tak lehká a pouze nabízející, že se někdy zdá, že ta dívka neexistuje. Nebo existuje někde blízko každého z nás?

No, je to ideální kniha pro sychravé podzimní večery, kdy budete mít chuť si sáhnout až na dno své duše.

Anotace knihy:

Stárnoucí hollywoodská hvězda Allegra Alexanderová přichází do nemocnice vyslechnout neúprosný ortel lékařů: nádor v pokročilém stádiu a jen několik měsíců života… slavné a bohaté herečce uvyklé na hýčkání muži i fanoušky, se hroutí svět – ale zároveň si přeje jediné: konečně „opravdu“ zemřít. Vnitřně zemřela po tragických událostech ve své rodině už před mnoha lety…

Allegru začne ale po několika dnech v nemocnici navštěvovat neznámá malá dívka: nikdo ji dosud neviděl, nikdo neví, odkud přišla. Je to záhada, objevuje se nečekaně, zato však v pravou chvíli. Pomalu začíná nemocnou Allegru vracet do života, dodává jí energii a naději… Na celý svůj složitý a dlouhý život začíná nahlížet v úplně jiném světle a stanou se i další nepředvídané věci a vše do sebe zapadá…

Svižně napsaná kouzelná knížka o síle naděje a lásky, která se čte jedním dechem, má na čtenáře doslova terapeutický účinek – a překvapí velmi neočekávaným vyústěním.   

[1] LARRIVA, Barbara. Poppy. Vyd. 1. Praha: Synergie Publishing SE, 2014, 142 s. ISBN 978-80-7370-312-7.

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení