Recenze: Knihy pro dospělé

Jaký vlastně byl

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Jak sám autor nové knihy z nakladatelství Ikar, Friedrich Weissensteiner, přiznává, knih o Františku Josefovi I. byla napsána celá řada. Proč se tedy stále vydávají? Odpověď je nasnadě – protože zkrátka ještě nebylo řečeno vše. Toto téma totiž není ani zdaleka vyčerpané. V současnosti tedy přišel s novinkou pojednávající o nejdůležitějších osobách v životě velkého monarchy: o ženách.


knihaŽeny v životě císaře Františka Josefa hrály nezastupitelnou roli, jak se sami ještě přesvědčíme. Počáteční kapitoly jsou zvoleny logicky – první ženou v životě mladého Františka byla jeho matka, arcivévodkyně Žofie, následovaná manželkou Alžbětou Bavorskou, dcerami Giselou a Marií Valerií či nejoblíbenější vnučkou Alžbětou, dcerou tragicky zesnulého korunního prince Rudolfa. Trošku chaoticky jsou až nakonec zařazeny jeho dvě největší metresy: Anna Nahovská a Kateřina Schrattová. Přesto jejich začlenění bylo zvoleno správně, oba vztahy měl souběžně s manželstvím s císařovnou Alžbětou, tudíž by linka jejího příběhu byla narušena.
 
V momentě, kdy otevíráme knihu, bychom si měli uvědomit jednu věc – jedná se o publikaci populárně naučnou, proto bychom neměli být přehnaně kritičtí k jejímu obsahu a provedení z hlediska historikova řemesla. A to i přesto, že autor historii vystudoval. Patrná je především jeho druhá profese, které se po léta věnoval, a tou je pedagogická činnost, což se na stránkách knihy jednoznačně zrcadlí. Je psána čtivě, bez zbytečných odboček. Primární řazení je také logické, směřujeme od začátku do konce, přestože nalezneme drobné časoprostorové vsuvky. Obrazový doprovod je vždy vhodně zasazen do správné části. Co mi trošičku vadí, je vyprávění v přítomném čase. Celá kniha je vystavěna jako příběh, proto si myslím, že vhodnější by byl čas minulý. A to i s ohledem na skutečnost, že autor rád dodává do textu části, které mají knihu dnešnímu čtenáři přiblížit.

Nesmírně nabitý studijní program má i zdravotní důsledky… O svých patnáctých narozeninách si však zapíše větu, která by dnes žádného pubertálního teenagera nenapadla: „Je mi patnáct, to znamená, že na vzdělání už nezbývá moc času. Musím se tedy hodně snažit, abych se zlepšil.“ [1]

Z citované ukázky vyplývá ještě jedna drobnost, která mi v knize chybí – poznámkový aparát. Možná se vám zdá, že odporuji sama sobě, neboť jsem upozorňovala na fakt, že se jedná o populárně naučnou knihu, leč i v tomto případě si myslím, že by nezaškodilo, kdybychom si mohli zjistit, co nám autor cituje. Vezmeme-li v potaz fakt, že v knize nechybí soubor pramenů, použité literatury či jmenný rejstřík, citace, třeba na konci knihy, by ji rozhodně nezatížily, a to ani pro laickou veřejnost.

Pokud se týče celkového vyznění knihy, domnívám se, že kladné ohodnocení si rozhodně zaslouží, a to i přes uvedené drobné výtky. Je velmi čtivá, příjemně doprovází text dobovými prameny i fotodokumentací. Svižným tempem vás seznámí se životem Františka Josefa a s rolí žen v císařově životě, čímž vám jej ukáže nejen jako monarchu a politika, nýbrž i jako člověka. Jeho lidství čiší z každé stránky.

[1]WEISSENSTEINER, Friedrich. Ženy v životě císaře Františka Josefa. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014, 198 s. ISBN 978-80-249-2467-0. Str. 30.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Palindrom

  Ode dneška soutěžíme o knihu Palindrom z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení