Recenze: Knihy pro dospělé

Opojná chuť čokolády

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Claire a Anna. Na první pohled dvě nesourodé bytosti, které nemají společného víc než jen role učitelky a žačky. Když ale zasáhne osud a ty dvě se sejdou v jednom nemocničním pokoji, stane se něco nepředstavitelného. Něco, co oběma navždy změní život.


knihaAnna Trentová pracuje celý život s čokoládou. Po nešťastné nehodě se ale do své práce již nemůže vrátit, a tak ji nabídka od bývalé učitelky francouzštiny poskytne možnost začít znova. Anna se tak dostává do proslulého obchůdku s čokoládou až v daleké Paříži a velmi brzy se dozvídá, že o čokoládě nemá ani ponětí. Majitel Thierry Girard je totiž mistr svého řemesla a čokoládu tvoří tak úžasnou a nepopsatelnou, že se Anna okamžitě stydí za všechny náhražky, jež tvořila doteď v továrně. Postupem času se zamiluje do života v Paříži, přichází na chuť všem úžasným jídlům a hlavně začíná zase pořádně žít po té ošklivé nehodě.

Claire byla v Paříži jako mladá studentka. Její matka jí tehdy domluvila prázdninový pobyt u její přítelkyně. Nezkušená Angličanka tak mohla poprvé v životě zažít, co to znamená být mladý, svobodný a bez závazků. Jaké je to se zamilovat a být opravdu neskonale šťastný. I když si tehdy myslela, že její láska bude trvat do konce života, osud tomu chtěl jinak a Claire nakonec v Anglii prožila celý život s jiným mužem a s velkou dírou v srdci.

Obě hlavní hrdinky toho mají hodně společného. Francouzský jazyk obě milují, stejně jako dobré jídlo a lahodnou čokoládu, již umí vyrobit jen Girard. Obě si také prošly velkou životní zkouškou v podobě nehody/nemoci, ale jsou to bojovnice, které se nechtějí tak snadno vzdát.

Kniha, jež je rozdělená na jednotlivé kapitoly, obsahuje dvě dějové linky. Tou první jsou současná léta, kdy žije svůj příběh Anna. Kolem ní se ale ovíjí linka druhá, jež obsahuje příběh Claire v období, kdy byla v Paříži ona. Linky se nakonec prolnou v jednu chvíli, kdy se Claire rozhodne ještě naposledy odcestovat do Paříže.

Kniha je velice čtivá. Je to odpočinková záležitost, při které se čtenář může zasnít a představovat si, jaké je to ochutnávat každý den lahodnou, ještě horkou, čokoládu, jaké je to procházet se v labyrintu uliček, které tvoří město Paříž a prožívat s hlavními hrdinkami jejich osudové vztahy. Autorka je velice dobrá vypravěčka. Díky svému vyprávění se čtenář ani jednu scénu nenudí, ba naopak. Zamilované dialogy střídají popisky výroby čokolády, které pak pouští na své místo bujaré večírky plné veselých lidí a dobrého pití. Colganová dokázala ve své knize zachytit atmosféru města, které nikdy nespí. Je to změť všech možných chutí, vůní, světel i emocí. Je to město, které jistě stojí za to navštívit. A pokud bude mít čtenář štěstí a ochutná při jeho návštěvě i lahodnou čokoládu, bude jeho zážitek nezapomenutelný.

Báječný krámek s čokoládou doporučuji všem příznivcům dobrých románů, které dokážou člověka vtáhnout do děje a nepustit ho, dokud neskončí. A pokud máte rádi čokoládu a Paříž, tím líp.

Ukázka

Závislí na heroinu říkají, že jediné, co je žene k další dávce, je touha zažít znovu tu prvotní zkušenost, kdy se cítili jako v bavlnce, oproštěni od všech starostí světa. Neřekla bych, že to bylo až takhle dramatické. Nicméně v ten okamžik, kdy se teplá, jemná, hustá hmota dotkla mého jazyka, jsem si skutečně myslela, že do toho kotle spadnu, ne, že do něj skočím po hlavě, abych vypila každičkou kapku té slaďoučké, ale ne přeslazené, krémové, ale ne hnusně husté, dokonalé ochucené, chuťově výrazné, jemné všeobjímající čokoládové dobroty. [1]

[1] COLGANOVÁ, Jenny. Báječný krámek s čokoládou. Praha: Argo, 2014. ISBN 978-80-257-1195-8, s. 76.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení