Recenze: Knihy pro dospělé

Několik příběhů ze života

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
dum

Pokud náhodou v knihkupectví narazíte na titul Maturitní srazy radši ne! a nejste zrovna znalcem literatury o životech českých umělců či divákem současných televizních seriálů, asi vám jméno autorky mnoho neřekne. Ale Miroslava Besserová má už za sebou úctyhodnou řádku knih, které se většinou točí právě okolo herců a herectví. Tentokrát se však titul nezabývá cizími životy, autorka svérázným způsobem psala sama o sobě.

 

knihaMiroslava Besserová prožila mezi herci a v prostředí divadla a televize mnoho let. Nejen jako manželka známého herce, ale hlavně díky své profesi a své vlastní práci. Možná právě blízkost mediálně zajímavých osobností inspirovala autorku k napsání životopisů Rudolfa Hrušínského, Borise Rösnera, Miroslava Moravce a jiných. Také další knihy, které pod jménem Miroslava Besserová najdeme, mají k filmu a televizi blízko. Jde o beletrizované scénáře seriálu Cesty domů nebo snímku Snowboarďáci. Vraťme se ale rychle zpět k životopisům.

Ve dvaceti pěti povídkách seznamuje autorka čtenáře s příběhy žen, jež mají už kus života za sebou. Texty jsou spojeny myšlenkou, že všechny hlavní postavy jsou spolužačkami dívčího gymnázia a autorka se nimi po letech setkává. Nedochází k tomu na třídním srazu, ale v jiných souvislostech. Jak Miroslava Besserová správně podotýká, atmosféra takových setkání je velmi zvláštní a kdo se jich občas účastní, musí jí dát zapravdu. Lidé se postupně odcizují, to se týká i nejlepších přátel, vzdalují se, žijí svými vlastními životy a často se snaží před svými bývalými spolužáky své osudy přikrášlit, hrát si na úspěšnější, než ve skutečnosti jsou. Někteří tak činí vědomě, jiní čistě instinktivně. Setkání mezi čtyřma očima probíhá jinak, obvykle se odhalují zákoutí, která se veřejně neprezentují. Stává se to náhodou, v průběhu hovoru například prosákne nechtěná informace.

Autorka představuje své spolužačky právě prostřednictvím takových osobních setkání. Nelze poznat, čí příběh si do knihy vypůjčila, jak hodně se opírá o skutečnost a co je v něm dofabulováno. O to však ani nejde, Miroslava Besserová si nevyřizuje účty s konkrétními lidmi, i když je velmi pravděpodobné, že se některé bývalé spolužačky a známé v textech opravdu poznají. V jednotlivých příbězích najdeme společné znaky i přes různé zápletky. Hrdinky bývají obvykle velmi movité, někdy svým přičiněním, jindy zásluhou svých manželů. Většinou ale k penězům a vlivu přišly nezaslouženě a nepřineslo jim to štěstí ani spokojenost. Autorka je prezentuje převážně jako protivná individua, jejichž morální kredit je více než pochybný.

Najdeme i výjimky, spočítáme je na prstech jedné ruky, tyto povídky vyprávějí o obětavých, hodných a optimistických lidech. Je jich však stejně málo jako v normálním životě. Mezi ostatními se skvějí jako zelené oázy v nekonečném moři písku.

V úvodu jsem se zmínil, že autorka napsala tentokrát o sobě. Z obsahu ani z anotace nic takového nevyplývá, vždyť hlavními hrdinkami jsou její spolužačky! Ano, s tím lze souhlasit. Avšak v každém příběhu se autorka se svými hrdinkami konfrontuje. V podstatě ve většině případů prezentuje své názory jako protiklad názorů žen ve svém okolí. Anotace, úvod i sám titul knihy sugeruje čtenáři, že spojovacím prvkem je odpor k maturitním srazům, zdůvodněný špatnými zkušenostmi se svými bývalými spolužačkami, podle mého názoru jde však o moment spíše umělý. Sjednocujícím prvkem povídek je sama autorka, která v pozadí vypráví o svém vlastním životě. Kniha Maturitní srazy radši ne! má biografický charakter a příběhy v ní obsažené mají svůj reálný základ, proto jsou srozumitelné a čtivé.

BESSEROVÁ, Miroslava. Maturitní srazy radši ne! Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014, 190 s. ISBN 978-80-249-2519-6. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení