Recenze: Knihy pro dospělé

Vyprávění o děsuplných skutečnostech

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
zena

V současné době mají diváci českých kin možnost shlédnout film Chraň nás od zlého.Titulky napovídají, že jeho předlohou je skutečný příběh. A jak už to bývá, někdy se s úspěšností filmu sveze i knižní předloha. V tomto případě tomu není jinak. Stejnojmenná kniha vyšla v červenci 2014 a slibuje napínavé čtení, u kterého vám budou hrůzou vstávat vlasy na hlavě.

 

knihaAutory zmiňované publikace jsou Lisa Collier Cool a policista Ralph Sarchie, který je zároveň hlavním vypravěčem a hrdinou. Sarchie pracoval jako policista v jižním Bronxu a ve své práci se zabýval mnoha krutými případy. Především těmi, které jsou až příliš reálné. Současně však již od dětství inklinoval k tajemnu, duchařině a exorcismu. Knihy a filmy s podobnými náměty přímo hltal. Proto není divu, že jednoho dne dospěl k názoru, že toto zlo, zjevující se s nebývalou silou a ničící své oběti, chce poznat osobně a začít s ním bojovat.

Zatímco se většina čtenářů snaží číst nejprve knihu a pak teprve vidět filmové zpracování, neboť málokterý film předčí svou předlohu, v tomto případě je to jiné. Důvod je jasný. Kniha a film mají dva hlavní spojovatele. Ralpha Sarchieho a exorcismus. Zatímco film ho představuje jako drsného policistu, který nevěří na tajemno ani ďábla a má značné potíže se svou vírou, kniha ho ukazuje v rovině, kdy už vzpomíná na svůj život a jeho víra v Boha je velmi pevně ukotvena. Ve filmu je jeho dcera Christina ještě malá a druhá dcera Daniela teprve na cestě. V knize už o nich mluví jako o dospělých ženách a na jejich dětství vzpomíná v souvislosti se zlem, které obtěžovalo nejen oběti, které zachraňoval, ale i jeho rodinu.

Svým způsobem se jedná o jakousi zpověď o tom, že pokud nebudou lidé věřit v Boha a dobro, které představuje, budou snadno zranitelní a zlo v podobě démonů si je snadněji najde. Sarchie popisuje postupné odstraňování vlastních pochybností, sílící víru i bohaté zkušenosti s vymítáním ďábla. Dozvíte se, jak rozeznat „dobrého“ ducha zemřelých od démonů, přečtete si mnohé případy, nad kterými zůstává rozum stát.

Jak přistupovat ke knize? Pokud čekáte napínavé čtení v podobě jednotlivých příběhů s happyendem, budete zklamaní. Sarchie vypráví rádoby postupně své první zkušenosti i případy. Nedokáže však udržet nit, a tak do již běžících případů vsunuje mnoho dalších vzpomínek, které mohou být chvilkami matoucí. Zmatené mi také přišlo rozdělení jednotlivých případů. Někdy byl jeden roztažený na tři kapitoly, jindy byly dva v jedné. A mezi tím vším plno dalších informací, vzpomínek, poučení o Bohu, o pádu andělů a zrození ďábla apod. Styl vyprávění a celková kompozice knížky je naprosto nelogická a zvláštní. Dá se to však odpustit, neboť příběhy jsou natolik fascinující, že knihu přečtete tak snadno, že ani nebudete vědět jak.

Ještě jednou se vrátím k myšlence, jak lze ke knize přistoupit. Pokud ji neotevřete za účelem dobře se pobavit či spíš chvíli „se bát“, berete do rukou s tím, že očekáváte poučení. Informaci o zlu, o tom, jak s ním bojovat, jak mu předcházet. V případě, že nejste hororoví nadšenci, tak jste pravděpodobně věřící lidé, kteří neberou ďábla na lehkou váhu a dokážou pochopit, o jakém zlu tady Ralph Sarchie mluví. Nečtete stránky proto, že se staly předlohou pro hororové prvky amerického filmu, ale proto, že vnímáte poselství, které k vám autoři sesílají. To je také důvod, proč knihu vydalo právě nakladatelství Noxi, které se věnuje převážně publikacím duchovního charakteru. Pro takto založené čtenáře a věřící, případně pro „postižené“ – ve smyslu obtěžované ďáblem – je na konci knihy uveden soubor modliteb, které využívá Sarchie k odhánění a vymítaní ďábla.

Osobně se mi kniha líbila, i když nebudu prozrazovat, mezi který z výše uvedených typů čtenářů se řadím. Myslím si však, že knihu by měl číst především každý, kdo si stěžuje na svůj osud, neboť zoufalství, neštěstí a zlo existují v různých podobách a tato kniha ukazuje jedny z nejhorších variant.

COLLIER COOL, Lisa a Ralph SARCHIE. Chraň nás od zlého. 1. vyd. Bratislava: Noxi, 2014. ISBN 978-80-8111-229-4. 

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení