Recenze: Knihy pro dospělé

Opravdu drsný thriller od amerického dělníka

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
auto

Pro milovníky temných a brutálních thrillerů vyšla v nedávné době prvotina amerického spisovatele Donalda Raye Pollocka. Jmenuje se příhodně Ďábel a její hlavní postavy rozhodně nemají do pekla daleko.

 

knihaDonald Ray Pollock se začal věnovat psaní až v druhé části svého života. Obyčejný dělník se v padesáti letech rozhodl, že chce ještě svůj život změnit. Začal studovat anglickou literaturu na Ohio State University a následně i psát první povídky. V roce 2011 mu vychází románová prvotina s názvem The Devil All Time. Nyní se konečně dočkala i českého překladu a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

V knize Ďábel se čtenář seznámí s příběhy několika lidí. Jejich hlavní společnou věcí je velká porce morbidnosti, násilí a vražd. Mluva není příliš spisovná a celkově se připravte na pořádně drsný román. Jednotlivé mordy se předhánějí v nechutnosti a vytvářejí velice ponurou atmosféru. Přesto se postavy od sebe velice liší. Carl je opravdový psychopat, Sandy je do všeho prakticky přinucena a Roy s Theodorem jsou náboženští fanatici. Nejsympatičtější je Arvin, přestože je rovněž vrahem. Činů posléze lituje a všechny jeho oběti si to zasloužily. Vlastně je taková kladná postava zabalená do temného hávu.

Arvin se nenarodil do příliš šťastné rodiny. Jeho otec Willard je násilník a matka musí bojovat s těžkou nemocí. Nezachrání ji ani dlouhodobé modlení manžela i syna, natož jejich oběti na zvířatech. Umírá a zanedlouho se za ní rozhodne odejít i její manžel. Arvin zůstává sám.

Kazatelé Roy a Theodore nejsou zrovna správným příkladem pro pobožné lidi. Jejich kázání jsou neotřelá a téměř urážející. Jednoho dne Roy tvrdí, že umí oživovat mrtvé. Chce to ukázat na kočce, ale nakonec zabíjí svou přítelkyni Helen. Oživit se ji nepodaří, a proto musejí oba kazatelé utéct.

Carl a Sandy se seznámili v baru a posléze spolu začali cestovat. Carl je nadšeným fotografem a jeho modelkou se stává Sandy. Fotí ji společně se stopaři, kteří s ní mají sex. Následně je zavraždí a opět přichystá dokonalou fotografii. Jejich zrůdnost nezná mezí, zabijí několik desítek lidí.

Poslední dva zmiňovaní sice jsou nejšílenějšími vrahy v knize, ale přesto i ostatní dostanou velké množství prostoru. Vlastně zde není hlavních postav. Příběhy všech se na konci protínají a díky tomu zkompletují na první pohled chaotický děj.

Vyprávění o životech jednotlivých zločinců i obětí se střídá napříč kapitolami. V jedné se setkáváme s Arvinem, v další s Royem a Theodorem a následně s Carlem a Sandy. A posléze opět dokola. Až nakonec se jednotlivé charaktery střetnou a dohrají konečnou hru. Celá kniha je psaná formou vyprávění třetí osobou.

Velkou roli hraje rovněž náboženství, což je vzhledem k násilnostem v knize zajímavý protipól. Vedle prohnilých kazatelů potká čtenář i nevinnou dívku Lenoru, která je doslova posedlá vírou v Boha. Spolužáci si ji kvůli tomu dobírají, ale její bratr Arvin se jí vždy zastane. Nakonec i ona zhřeší, ale vymstí se jí to tím nejhorším způsobem.

Kniha rozhodně není pro slabší povahy. Drsná mluva a násilí ji směle zařazují po bok nejbrutálnějších románů. Nečekejte příliš velké napětí a očekávání. Vraha se dozvíte již během čtení a konec bude pouze rozuzlením. Nejedná se tedy o klasickou zápletku ve stylu vražda a na konec odhalení vraha. Přesto má Ďábel obrovský potenciál a rozhodně si zaslouží svůj čas na čtení. Budete při něm znechuceni, ale zároveň vás jeho prostředí zcela nadchne.

POLLOCK Donald Ray. Ďábel. Vyd.1. V Brně: Moba, 2014, 280 s, ISBN: 978-80-243-6135-2 

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení