Recenze: Knihy pro dospělé

Opravdu drsný thriller od amerického dělníka

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
auto

Pro milovníky temných a brutálních thrillerů vyšla v nedávné době prvotina amerického spisovatele Donalda Raye Pollocka. Jmenuje se příhodně Ďábel a její hlavní postavy rozhodně nemají do pekla daleko.

 

knihaDonald Ray Pollock se začal věnovat psaní až v druhé části svého života. Obyčejný dělník se v padesáti letech rozhodl, že chce ještě svůj život změnit. Začal studovat anglickou literaturu na Ohio State University a následně i psát první povídky. V roce 2011 mu vychází románová prvotina s názvem The Devil All Time. Nyní se konečně dočkala i českého překladu a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

V knize Ďábel se čtenář seznámí s příběhy několika lidí. Jejich hlavní společnou věcí je velká porce morbidnosti, násilí a vražd. Mluva není příliš spisovná a celkově se připravte na pořádně drsný román. Jednotlivé mordy se předhánějí v nechutnosti a vytvářejí velice ponurou atmosféru. Přesto se postavy od sebe velice liší. Carl je opravdový psychopat, Sandy je do všeho prakticky přinucena a Roy s Theodorem jsou náboženští fanatici. Nejsympatičtější je Arvin, přestože je rovněž vrahem. Činů posléze lituje a všechny jeho oběti si to zasloužily. Vlastně je taková kladná postava zabalená do temného hávu.

Arvin se nenarodil do příliš šťastné rodiny. Jeho otec Willard je násilník a matka musí bojovat s těžkou nemocí. Nezachrání ji ani dlouhodobé modlení manžela i syna, natož jejich oběti na zvířatech. Umírá a zanedlouho se za ní rozhodne odejít i její manžel. Arvin zůstává sám.

Kazatelé Roy a Theodore nejsou zrovna správným příkladem pro pobožné lidi. Jejich kázání jsou neotřelá a téměř urážející. Jednoho dne Roy tvrdí, že umí oživovat mrtvé. Chce to ukázat na kočce, ale nakonec zabíjí svou přítelkyni Helen. Oživit se ji nepodaří, a proto musejí oba kazatelé utéct.

Carl a Sandy se seznámili v baru a posléze spolu začali cestovat. Carl je nadšeným fotografem a jeho modelkou se stává Sandy. Fotí ji společně se stopaři, kteří s ní mají sex. Následně je zavraždí a opět přichystá dokonalou fotografii. Jejich zrůdnost nezná mezí, zabijí několik desítek lidí.

Poslední dva zmiňovaní sice jsou nejšílenějšími vrahy v knize, ale přesto i ostatní dostanou velké množství prostoru. Vlastně zde není hlavních postav. Příběhy všech se na konci protínají a díky tomu zkompletují na první pohled chaotický děj.

Vyprávění o životech jednotlivých zločinců i obětí se střídá napříč kapitolami. V jedné se setkáváme s Arvinem, v další s Royem a Theodorem a následně s Carlem a Sandy. A posléze opět dokola. Až nakonec se jednotlivé charaktery střetnou a dohrají konečnou hru. Celá kniha je psaná formou vyprávění třetí osobou.

Velkou roli hraje rovněž náboženství, což je vzhledem k násilnostem v knize zajímavý protipól. Vedle prohnilých kazatelů potká čtenář i nevinnou dívku Lenoru, která je doslova posedlá vírou v Boha. Spolužáci si ji kvůli tomu dobírají, ale její bratr Arvin se jí vždy zastane. Nakonec i ona zhřeší, ale vymstí se jí to tím nejhorším způsobem.

Kniha rozhodně není pro slabší povahy. Drsná mluva a násilí ji směle zařazují po bok nejbrutálnějších románů. Nečekejte příliš velké napětí a očekávání. Vraha se dozvíte již během čtení a konec bude pouze rozuzlením. Nejedná se tedy o klasickou zápletku ve stylu vražda a na konec odhalení vraha. Přesto má Ďábel obrovský potenciál a rozhodně si zaslouží svůj čas na čtení. Budete při něm znechuceni, ale zároveň vás jeho prostředí zcela nadchne.

POLLOCK Donald Ray. Ďábel. Vyd.1. V Brně: Moba, 2014, 280 s, ISBN: 978-80-243-6135-2 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení