Recenze: Knihy pro dospělé

Psychologicky laděný detektivní román

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
noc

Královna detektivek Agatha Christie je známá především díky svým postavám Hercula Poirota a slečny Marplové. Čas od času však napsala také román s detektivní zápletkou, který směrovala do jiné doby (např. A nakonec přišla smrt, příběh ze starého Egypta, který mám opravdu velmi ráda), nebo popsala méně krve a více psychologie, jako v románu Nekonečná noc.

 

knihaNejnověji vydaný román (Knižní klub) z pera oblíbené autorky představuje příběh roztěkaného prospěcháře Michaela Rogerse, který nikde nemá stálé místo, všude je jen chvíli, když ho přestane současná činnost bavit, tak se sebere, odjede jinam a pranic mu nevadí, že nechal v letovisku klienty, jež měl odvézt zpět domů. Zkrátka naprosto nespolehlivý mladík s nejistou budoucností, který by chtěl všechno, ale nemá dost prostředků toho dosáhnout. Jeho přítelem je známý churavý architekt, od nějž by si rád nechal vystavět vysněný dům. Jenže to by musel patřit mezi velmi bohatou smetánku…

Druhou hlavní postavou je Ellie Goodmanová, pohádkově bohatá dědička z Ameriky, která touží vymanit se z vlivu svých příbuzných, jimž nejde o nic jiného než o její peníze. Nejraději by ji provdali za nějakého nechutně bohatého mladíka z dobré rodiny, aby tak ještě rozmnožili rodinné jmění. Ellie se rozhodne, že si zakoupí pozemek v Británii. Chce na něm postavit vlastní dům a v něm žít daleko od rodiny i zděděných obchodních starostí. Hned na počátku knihy dojde k „osudovému“ setkání obou našich hlavních hrdinů. A jak jinak, Ellie a Michael se do sebe zamilují, potají se vezmou, zakoupí údajně zakletý pozemek a od zmíněného architekta si nechají vystavět vysněné sídlo. Ve všem jim pomáhá Elliina guvernantka Greta Andersonová, která nakonec odnáší i hněv Eliiny rodiny a nevraživé pohledy jejích právníků.

Nebyl by to samozřejmě detektivní román, kdyby nedošlo k vraždě. Není zde však žádná postava chytrého detektiva, který bude pátrat po stopách. Děj běží zdánlivě poklidně a dlouho se nic moc neděje. Ellie s Michaelem si příjemně žijí, přestože se nad jejich domem vznáší tajemné prokletí. Když dojde poblíž domu ke smrti, čtenář již tuší, že jeden z hlavních protagonistů nebude takový, jakým se celou dobu jevil.

Celá kniha je pojata hluboce psychologicky. Hlavní postavy jsou citově labilní, potýkají se s vlastními niternými problémy a přemítají, zda svůj život vedly správně. Také rozjímání vraha na konci knihy ukazuje, že jeho psychika není právě vyrovnaná, dramatický závěr to jen potvrdí. Nekonečná noc mě skutečně překvapila, neboť jsem dosud od Agathy Christie nic podobného nečetla. Snad bych ji mohla trochu přirovnat k „duchařským“ povídkám v knize Smrtonoš, ale to jen opravdu částečně. Podobá se vlastně jen oním psychologicky laděným stylem.

Pokud tedy chcete vyzkoušet jiný styl této autorky, anebo máte rádi psychologické detektivky/thrillery, zkuste Nekonečnou noc.

CHRISTIE, Agatha. Nekonečná noc. 2. vyd. Praha: Knižní klub, 2014. ISBN 978-80-242-4459-4.

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Práce se dřevem

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Práce se dřevem z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení