Recenze: Knihy pro dospělé

Sága rodu Stassosů

1 1 1 1 1 (1 hlas)
auta

Michael Cunningham se nejen v Česku proslavil knihou Hodiny, možná proto Odeon vydal i knihu Tělo a krev, kterou spisovatel napsal v roce 1995. Cunninghamovo dílo je tak do češtiny přeloženo kompletně. Snaha o kompletnost ale v tomto případě není na škodu, ač v době svého vzniku neměla tato kniha příliš pochvalné recenze, z dnešního pohledu nevyvolává tolik kontroverze a zaujetí. Tělo a krev se v Cunninghamově tvorbě neztratí.

 

knihaKniha je členěna do kapitol označených letopočtem, který uvádí rok, kdy se bude odehrávat konkrétní osud jednoho ze členů rodiny Stassosů. Kapitoly jsou řazeny chronologicky, osudy jsou ale vybírány namátkově. Někdy je v kapitole popsán zásadní okamžik jednoho z hrdinů, jindy je naopak vynecháno např. silně emocionální odhalení a autor se věnuje až jeho důsledkům. Hlasy vypravěčů se střídají, od otce zakladatele, přes jeho děti až k vnoučatům. Vyprávění se - až na jednu výjimku - účastní jen rodinní příslušníci rodiny řeckého přistěhovalce.

Střídání vypravěčů neumožňuje silné emocionální zapojení čtenáře. Stejně tak vynechání emotivních momentů znesnadňuje ztotožnění se s některým z hrdinů. Cunningham se ovšem nesnažil napsat napínavý či srdceryvný román. Tělo a krev zaznamenává osudy členů jedné americké rodiny, jejich touhy, sny a proměny, které přináší každá nová generace.

Constantin Stassos odešel do Spojených států splnit si svůj sen, vlastnit půdu a být hrdý na výsledky své práce. Opatřil si k tomu dokonalou ženu, krásnou dceru italských přistěhovalců. Constantin dře, ale vytoužený úspěch se nedostavuje, má tři děti a začínají se u něho projevovat záchvaty zuřivosti, které odnáší jeho jediný syn. Syn, který se nepodobá vysněnému pokračovateli rodu. Na Constantina se ale nakonec štěstí usměje a peníze se začnou jako zázrakem sypat do rodinné kasy. Teď je ta doba, kdy by měl být spokojený, místo toho musí řešit syna, který se vzpírá otcovské autoritě, dceru, ve které vidí víc, než by měl, a svou nejmladší holčičku, která působí jako z jiného světa. Až ve vnoučeti Benovi se Constantin dočká důstojného pokračovatele rodu. Nebo si to alespoň Constantin myslí. Ben je opakem jeho druhého vnuka, který je odtažitý, za otce má černocha, kterého nikdo nezná a vyrůstá v péči transsexuála a jeho podivínské a nemocné dcery.

Děj románu obsáhne celé století, od roku 1935 až do roku 2035, byť je ten poslední rok zastoupen pouze v rámci jedné kapitoly flashforwardem. Díky takto rozsáhlé časové ploše dostávají hlas nejen Constantinovy tři děti, ale i jejich potomci. Dětské vyprávění je jedním z mála slabších okamžiků v tomto románu, nepůsobí příliš věrohodně. V rodině Stassosů se objevují snad všechny problémy, které moderní doba nabízí. Od neuróz, přes incest, homosexualitu, AIDS až po snahu po sebeuplatnění, kleptomanii a nemanželské děti ze smíšeného vztahu. A to zdaleka není vše. Jednou z nejzajímavějších postav je Cassandra, transsexuál z New Yorku. Na devadesátá léta je to odvážná kombinace, v rámci Cunninghamovy tvorby ale toto témata nepřekvapí.

Hlavní devizou rozsáhlého románu je práce s několika stěžejními motivy. Touha po rodinném štěstí a variace na klasickou rodinu je jedním z nich. Rodina úzce souvisí s domovem, který je v románu Tělo a krev neustále budován, pro každou postavu ale znamená něco jiného. Dále Cunningham pracuje se zahradou jako symbolem pro úkryt, skýtající potěšení a sounáležitost, ale i jako symbolem zmaru a pomsty.

Pokud jste fanoušky Michaela Cunninghama, kniha vás nadchne, protože v ní je vše, co na tomto autorovi máme rádi. Tělo a krev se zároveň hodí i pro první seznámení s autorem, byť je to trochu obsáhlejší seznámení, protože Cunningham zde naznačuje, kam se jeho další tvorba bude ubírat, jsou zde témata, která provázejí každou jeho další knihu. Odeon si - jak je jeho zvykem - dal práci i s obsáhlým doslovem, jehož autorkou je Pavla Horáková.

CUNNINGHAM, Michael. Tělo a krev. Vyd. 1. Praha: Odeon, 2014, 424 s. Světová knihovna (Odeon). ISBN 978-80-207-1547-0. 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení