Recenze: Knihy pro dospělé

Bezostyšná hanebnost bytí

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Thomas Bernhard pohrdal vlastním národem, národním uvědoměním, tou láskou k rodné hroudě, která připomíná víc výkal nemocného psa, nežli objekt vhodný k obdivu. V době psaní románu Vyhlazení se v Rakousku stal prezidentem bývalý člen wehrmachtu Kurt Waldheim, který tvrdil, že byl hned v úvodu své válečné kariéry zraněn a odvelen, což právě v roce 1986 bylo dokumenty vyvráceno (včetně fotodokumentů, na kterých Waldheim s úsměvem pózoval u oběšenců a mrtvol). Ač na něj byl činěn veřejný nátlak, aby po tomto odhalení odstoupil, Waldheim na své pozici tvrdošíjně setrval a doprezidentoval až do závěrečného gongu svého volebního období. Kniha Vyhlazení Thomase Bernharda o této kauze neřekne slova, a přesto z ní lze cítit ona příchuť vražedné minulosti Rakouska, té obojakosti politiky, která by vás samou láskou nejradši znásilnila a rozčtvrtila. A prodala se slevou ve výprodeji.


knihaThomas Bernhard Rakouskem pohrdal. Nenáviděl ho. Jeho nenávist byla až obsesivní. Nezvladatelná. Požírající. Nepohrdal historií Rakouska, ale jeho přítomností, jeho malostí a bezvýznamností. Jeho hospůdkami, kde to vřelo nacionálním socialismem, kde, kdyby to nebylo trestné, zdravilo by se řízným Heil Hitler. Nenáviděl Rakousko stojící na své historii, která světu dala, co mu dala. Důkaz malosti je ukazování na vlastní velikost. Ten ukazováček s krví za nehtem šťourající se v Mozartově výkalu. Ten štítivý národ podavačů cihel. Ta bída ducha. K zblití.

Kurt Waldheim, nacista, který se stal generálním tajemníkem OSN, tedy v organizaci, která by měla zajišťovat mír a soulad mezi národy. Vystřelil si Waldheim na zajatce? Oddělal nějakou tu vzpurnou veš, která se příčila režimu? Byl dobrým prezidentem? Idiotská otázka. Proč zmiňuju Waldheima, když s knihou neměl nic společného? Waldheim byl prototypem člověka, Rakušana, o kterých Bernhard psal a kvůli kterým pohrdl tolik svým národem.

V románu Vyhlazení je děj jen náznakem. A není ho zdaleka ani třeba. Bernhardova tvorba nepotřebuje děj, protože je postavena na myšlenkách, na psaní, na slovech. Vždyť půlku knihy stráví hlavní postava skloněna nad třemi fotografiemi, překrývá jednu přes druhou a vede obsáhlý a bolestný monolog, vyprávění k němému posluchači, pláč nad vlastní rodinou, nad vlastním národem.

Je Vyhlazení bezbřeze beznadějné a depresivní? Ani vzdáleně. Bernhard hledá a nachází krásu prostých lidí, nalézá jejich mírnou existenci, která jde, ztělesněna ve Vyhlazení profesí zahradníků, okopat svůj díl života, aby rostliny daly úrodu, aby květy zavoněly a prozářily svět barvami. Na druhou stranu jsou zahradníci pohrdáni a udupáváni vyšší kastou mysliveckou, zpitými řezníky lesa, odulou odrůdou vrahů z potěšení, ze sportu, z lásky ke smrti. Poslední kastou je pak rodina. Zkostnatělá deprimovaná hovada, jejichž potěšením je ponižování života a jeho zavírání do sklepení.

Bernhardova řeč stránkami plyne, bez přestání se vracející zpět a hledající v prvních slovech slova poslední. Není to lehké čtení, čtenáři není předloženo předžvýkané. Surová a syrová smršť slov. Bernhard popadl charaktery popisovaných postav a rozpitval je v nebývalé míře až na atomy, kde hledal původce všeho toho hnití. Zjistil, že všichni hnijeme. Zvnitřku. A v čím dál větší míře.

Kurt Waldheim byl možná dobrým prezidentem, přesto před tím tři roky střílel do nevinných lidí, byl možná dobrým tajemníkem OSN, ale střílel do nevinných lidí. Bernhard mu byl věčně se ozývajícím svědomím. Nelze zahodit vlastní minulost jen proto, že přestala být pro současný politický diskurs vhodná. Vyhlazení je geniální kniha. Dokonalá kniha. Nádherně ohavná kniha.

BERNHARD, Thomas. Vyhlazení. Vyd. 2. Praha. Prostor, 2014, 496 s. ISBN 978-80-7260-301-5.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení