Recenze: Knihy pro dospělé

Dva proti Říši

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
audio

Je 6. června 2014. Zpoza východního obzoru se líně prodírají první paprsky slunce, které postupně zalévají líně se probouzející Brno. Je tomu na den přesně 70 let, kdy s úsvitem, ale v o dost horším počasí, prováděly spojenecké jednotky vylodění na pobřeží Normandie.

 

knihaDva roky před vyloděním Spojenců, 27. května 1942, Jan Kubiš a Josef Gabčík provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím mužem Říše. V žádném z okupovaných či anektovaných území nebyl jako jeho správce jmenován nikdo tak vysoce postavený. Domnívám se, že z toho plyne i smutné, ale jedinečné postavení Čech a Moravy v myslích nacistů. Čechy a Morava (povšimněte si, že si Hitler nedovolil v názvu protektorátu ignorovat Moravu, narozdíl od mnoha současných obyvatel České republiky) musely tedy být pro Hitlera velmi důležité a jejich obyvatelé obávaní, když za jejich protektora ustanovil třetího muže své říše. V žádném z okupovaných či anektovaných území se nepodařilo udeřit tak vysoko. A právě o pozadí a průběhu samotného atentátu na zastupujícího říšského protektora je kniha Jiřího Šulce Dva proti Říši.

Autor se v knize drží historických událostí. Některé části příběhu jsou ovšem fabulací, neboť o nich nemáme hodnověrné informace a autor to nikterak nezastírá. Fabulací tak jsou např. rozhovory mezi jednotlivými postavami, či historka o tom jak si Heydrich položil svatováclavskou korunu na svou hlavu. Text je velmi čtivý, a přestože drtivá většina čtenářů od začátku ví, jak kniha skončí, věřím, že stejně jako já nebudou s to odtrhnout se od stránek a budou hltat kapitolu za kapitolou, až do hořkého konce československých výsadkářů a všech, kteří jim pomáhali.

K dynamice a přitažlivosti textu - krom atraktivního historického pozadí - podle mého názoru přispívá i fakt, že v rámci jedné kapitoly se prolínají děje a události, související nejen s výsadky a jejich členy, ale i s represivními složkami protektorátu, které po nich pátrají, domácím odbojem a samotným protektorem. Čtenář tak sleduje události souběžně ze všech úhlů pohledu samostatně, ale zároveň získává i tolik potřebný nadhled. Dostává se nám tak plastický obraz na život v protektorátu. Z částí textu přímo čiší svoboda a volnost, kterou parašutisté prožívali ve Velké Británii, a pak šeď, strach a ponurost protektorátu plného udavačů.

Kniha je rozdělena do tří částí a epilogu s názvy: Předehra, Návrat domů, Čas umírání a epilog. V závěru knihy autor umístil své poznámky.

Román Jiřího Šulce Dva proti Říši [1], za který autor dostal v roce 2007 Literární cenu Knižního klubu vyšel v roce 2014 také jako audiokniha [2], kterou načetl Ladislav Frej. Hned na první poslech je patrné, že práce Ladislava Freje bavila; text v jeho podání získává nový rozměr. Další přidanou hodnotou audioverze je i hudební doprovod, který krom hlasového podání přispívá k dramatičnosti. Audiokniha má 34 kapitol a je rozdělena do dvou CD, každé po zhruba 9 hodinách (pokud budeme věřit údajům uvedeným na discích. V anotacích se totiž jako celkový čas udává 16 h 8 min). Je to tak jediné, co lze audioknize vytknout. Snad ještě její nejednotnost.

Pro lidi, kteří nemají čas číst, nemohou číst, anebo dávají přednost mluvenému slovu, bude tato audiokniha velmi dobrou volbou a jistě je nezklame, stejně jako tištěná verze románu.

[1] ŠULC, Jiří. Dva proti Říši. Vyd. 1. V Praze: Knižní klub, 2007, 475 s. ISBN 978-80-242-1935-6.

[2]ŠULC, Jiří. Dva proti Říši. Audiokniha. Vyd. 1. V Praze: OneHotBook, 2014, 16 h 5 min AK027 - EAN 

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení