Recenze: Knihy pro dospělé

O milovníkovi knih Peteru Byerlym

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Začátkem května uvedlo nakladatelství Paseka na trh román Dobrodružství milovníka knih, který nese podtitul Román o posedlosti. Jeho autorem je Charlie Lovett, antikvář a sběratel vzácných knih, píšící beletrii a divadelní hry. Anotace nás láká na „úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách“. Naláká i vás?


knihaTři čtvrtě roku od smrti Amandy trvalo, než se Peter, antikvář, sběratel a milovník starých knih, opět ocitl v antikvariátu. Peter se nedokázal vyrovnat se smrtí největší lásky svého života, proto se všeho stranil. Nyní se konečně rozhodl, že se alespoň pokusí vrátit ke své druhé lásce, knihám. V antikvariátu, do kterého se rozhodl zajít, na něj čeká velké překvapení – v jedné ze starých knih o padělatelství nalezne nejméně sto let starý akvarel, na němž je zobrazena Amanda. Ale jak by to mohla být ona? To přece není možné, když akvarel je tak starý! A právě v momentě objevu starého portrétu se před námi začíná rozvíjet dobrodružství milovníka knih.

V celé knize sledujeme tři časové linie, tři příběhy. První nás přivádí k Peterovi Byerlymu v roce 1995 ve chvíli, kdy objeví portrét zesnulé manželky. Vydáváme se tedy spolu s ním po stopách původu akvarelu a během této výpravy se také setkáváme se zkoumáním pravosti Greenova Pandosta, na kterého Peter narazí, a s otázkou původnosti Shakespearových děl. Do druhého příběhu jsme uvedeni v roce 1983 a sledujeme v něm nejen Peterovu stále vzrůstající lásku ke knihám, ale hlavně vznik a vývoj vztahu Petera a Amandy, kterou potká v univerzitní knihovně. Do třetího příběhu vstupujeme v roce 1592 v Londýně, v době života Williama Shakespeara, a brzy pochopíme, že tento příběh se bude točit kolem Pandosta, hry, která měla být inspirací právě Shakespearovi.

Všechny tři příběhy střídající se po kapitolách jsou vždy uvedeny datem a místem, kde se odehrávají, takže neztrácíme orientaci v tom, co právě čteme. Střídání dějových linií má svou logiku – všechny tři spolu úzce souvisejí, takže když se v ději vyskytne nějaká situace, která by nám dávala prostor k fantazírování nebo která je potřeba pro lepší pochopení děje objasnit, setkáme se s tímto právě v navazující kapitole a jsme tedy neustále v obraze. Nabízí se však otázka, jestli je to vlastně dobře, či špatně.

Hlavní a také nejzajímavější postavou románu je bezpochyby Peter Byerly. Samotář, který se straní všeho a všech, protože se ve společnosti lidí cítí nesvůj. Je nesmělý, nerad porušuje pravidla a zažité zvyky. Je ale také velice chytrý, šikovný a pracovitý. Při studiu na univerzitě objeví své životní poslání – knihy. A díky knihám se také seznámí se svou životní láskou Amandou, v jejíž přítomnosti veškerá Peterova nervozita a rozpačitost mizí jako mávnutím kouzelného proutku. Amanda je mladá, krásná, inteligentní, svědomitá a také bohatá studentka, která Petera miluje takového, jaký je.

Celá kniha je psaná velmi čtivě a myslím, že si v ní to „své“ najde mnoho čtenářů. Nechybí zde milostná linka, která se proplétá celou knihou, objevujeme spoustu tajemství a otázek, jejichž postupné odhalování a zodpovídání dodává knize tempo, narazíme zde ale i na vraždu. Díky povolání autora také pronikáme do světa sběratelství a opravování knih, dozvídáme se i něco o jejich padělání. Rozhodně však Lovett nezabíhá do velkých detailů, což je z mého pohledu škoda, protože mohl lépe zúročit své zkušenosti a mohli jsme se o knihařské práci dozvědět ještě o něco více, chápu však, že uvádění větších detailů by také mohlo spoustu čtenářů odradit. Tento „úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách“ je ve výsledku příjemným a oddychovým čtením, který si nalezne své místo v nejedné knihovničce.

LOVETT, Charlie. Dobrodružství milovníka knih. 1. vydání. Praha: Paseka, 2014, 352 s. ISBN 978-80-7432-432-1.

 

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení