Recenze: Knihy pro dospělé

O milovníkovi knih Peteru Byerlym

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Začátkem května uvedlo nakladatelství Paseka na trh román Dobrodružství milovníka knih, který nese podtitul Román o posedlosti. Jeho autorem je Charlie Lovett, antikvář a sběratel vzácných knih, píšící beletrii a divadelní hry. Anotace nás láká na „úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách“. Naláká i vás?


knihaTři čtvrtě roku od smrti Amandy trvalo, než se Peter, antikvář, sběratel a milovník starých knih, opět ocitl v antikvariátu. Peter se nedokázal vyrovnat se smrtí největší lásky svého života, proto se všeho stranil. Nyní se konečně rozhodl, že se alespoň pokusí vrátit ke své druhé lásce, knihám. V antikvariátu, do kterého se rozhodl zajít, na něj čeká velké překvapení – v jedné ze starých knih o padělatelství nalezne nejméně sto let starý akvarel, na němž je zobrazena Amanda. Ale jak by to mohla být ona? To přece není možné, když akvarel je tak starý! A právě v momentě objevu starého portrétu se před námi začíná rozvíjet dobrodružství milovníka knih.

V celé knize sledujeme tři časové linie, tři příběhy. První nás přivádí k Peterovi Byerlymu v roce 1995 ve chvíli, kdy objeví portrét zesnulé manželky. Vydáváme se tedy spolu s ním po stopách původu akvarelu a během této výpravy se také setkáváme se zkoumáním pravosti Greenova Pandosta, na kterého Peter narazí, a s otázkou původnosti Shakespearových děl. Do druhého příběhu jsme uvedeni v roce 1983 a sledujeme v něm nejen Peterovu stále vzrůstající lásku ke knihám, ale hlavně vznik a vývoj vztahu Petera a Amandy, kterou potká v univerzitní knihovně. Do třetího příběhu vstupujeme v roce 1592 v Londýně, v době života Williama Shakespeara, a brzy pochopíme, že tento příběh se bude točit kolem Pandosta, hry, která měla být inspirací právě Shakespearovi.

Všechny tři příběhy střídající se po kapitolách jsou vždy uvedeny datem a místem, kde se odehrávají, takže neztrácíme orientaci v tom, co právě čteme. Střídání dějových linií má svou logiku – všechny tři spolu úzce souvisejí, takže když se v ději vyskytne nějaká situace, která by nám dávala prostor k fantazírování nebo která je potřeba pro lepší pochopení děje objasnit, setkáme se s tímto právě v navazující kapitole a jsme tedy neustále v obraze. Nabízí se však otázka, jestli je to vlastně dobře, či špatně.

Hlavní a také nejzajímavější postavou románu je bezpochyby Peter Byerly. Samotář, který se straní všeho a všech, protože se ve společnosti lidí cítí nesvůj. Je nesmělý, nerad porušuje pravidla a zažité zvyky. Je ale také velice chytrý, šikovný a pracovitý. Při studiu na univerzitě objeví své životní poslání – knihy. A díky knihám se také seznámí se svou životní láskou Amandou, v jejíž přítomnosti veškerá Peterova nervozita a rozpačitost mizí jako mávnutím kouzelného proutku. Amanda je mladá, krásná, inteligentní, svědomitá a také bohatá studentka, která Petera miluje takového, jaký je.

Celá kniha je psaná velmi čtivě a myslím, že si v ní to „své“ najde mnoho čtenářů. Nechybí zde milostná linka, která se proplétá celou knihou, objevujeme spoustu tajemství a otázek, jejichž postupné odhalování a zodpovídání dodává knize tempo, narazíme zde ale i na vraždu. Díky povolání autora také pronikáme do světa sběratelství a opravování knih, dozvídáme se i něco o jejich padělání. Rozhodně však Lovett nezabíhá do velkých detailů, což je z mého pohledu škoda, protože mohl lépe zúročit své zkušenosti a mohli jsme se o knihařské práci dozvědět ještě o něco více, chápu však, že uvádění větších detailů by také mohlo spoustu čtenářů odradit. Tento „úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách“ je ve výsledku příjemným a oddychovým čtením, který si nalezne své místo v nejedné knihovničce.

LOVETT, Charlie. Dobrodružství milovníka knih. 1. vydání. Praha: Paseka, 2014, 352 s. ISBN 978-80-7432-432-1.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení