Recenze: Knihy pro dospělé

Krátké příběhy o zločinnosti v naší historii

1 1 1 1 1 (1 hlas)
stopy

Jindřich Francek je znám jako autor mnoha publikací, které se více či méně vztahují ke zločinům, tortuře či se věnují kriminálníkům v průběhu věků. Mezi nejznámější tituly patří Zločin a trest v českých dějinách (1999) a Hrdelní soudnictví českých zemí (1995). Podílel se také na spoluvytváření doplňkových publikací k historické řadě nakladatelství Paseka Velké dějiny zemí Koruny české, když v roce 2011 vyšla publikace s podtitulem Zločinnost a bezpráví. Jindřich Francek není jen spisovatelem, působil také jako ředitel Státního okresního archivu v Jičíně a je předním českým znalcem zmíněné tematiky. Proto pro mě byla nová publikace z nakladatelství Paseka trochu překvapením.

 

knihaKniha Mordy a jiné zločiny, která se nedávno objevila na pultech knihkupectví, slibuje už podle názvu opět téma, kterému autor skutečně rozumí. Vzhledem k tomu, že jsem dosud četla většinou jeho odborné publikace (zmíněné výše), nečekala jsem, že může obsah knihy být až tolik populárně-naučný. Kniha je určena spíše širší veřejnosti, které představuje zločinnost v českých zemích od nejstarších dob až do současnosti. Je psána velmi čtivým jazykem, přičemž autor využívá i možnosti citovat z dobových pramenů, čímž je jeho text pestřejší.

Knížka je rozdělena na tři části. První se zabývá středověkou kriminalitou, kde začíná – jak jinak – nejznámějšími mučedníky v našich dějinách – sv. Václavem a sv. Ludmilou. Pokračuje vyvražděním Slavníkovců, Vršovců, sleduje středověké lapky, popravy v Kostnici, kde se věnuje především památce Mistra Jana Husa a jeho následovníků. Zatím to možná vypadá, že autor zopakoval největší mezníky našich dějin a – ano – na mě to tak skutečně působilo. Až na některé méně známé zločiny, vstupy o lapkovství nebo třeba kapitolu věnovanou karlštejnským vraždám, což byla jakási česká verze Čachtické paní, si čtenář v podstatě zopakuje dějepis ze základní školy. Pro někoho to může být zajímavé a příjemné čtení, mé očekávání to bohužel trochu zklamalo.

V obdobném tónu se odehrávala i následující část věnovaná raně novověké kriminalitě. Opět si zde zopakujeme velké mezníky českých dějin a také nezapomeneme na slavné osobnosti. Víte, kde se vlastně v Čechách objevil Edward Kelley? A jaký byl ve skutečnosti jeho úkol na našem území? Raný novověk je ukončen opět jedním z nejznámějších zločinců – Václavem Babinským. Novověk pak autor zahájil opět jedním slavným bezprávím – kapitola „Cesta do Brixenu a zpět“ není věnována nikomu menšímu než Karlu Havlíčku Borovskému. V této kapitole se čtenář pročte až do současnosti a nepřijde o velké zločiny, jako byl případ Otýlie Vranské, rozřezané do dvou kufrů, Václava Mrázka, ale také třeba Milady Horákové. Na rozdíl od jiných publikací, které vycházejí (jedná se totiž o téma mimořádně lákavé a vyhledávané), se Francek věnuje i případům, které bychom přímo vraždou neoznačili. A přitom – když se zamyslíme – šlo o zločin, o vykonané bezpráví na nevinných lidech, a přece to nebylo jasně nazváno jako vražda.

Francek vždy v úvodu každého oddílu seznamuje čtenáře s okolnostmi, s vývojem kriminality i s trestněprávními prameny, které měl k dispozici. Na konci knihy také podrobně rozepisuje, z jakých knih a pramenů v každé kapitole čerpal, a proto, pokud by měl někdo zájem konkrétní zločin podrobněji zkoumat, má zde velmi usnadněné hledání. Může nalistovat příslušnou kapitolu a rovnou objednat z knihovny či z archivu další materiál ke čtení.

Mě osobně kniha příliš nenadchla snad právě proto, že jsem měla trochu jiné očekávání. Shrnutí českých dějin a upozornění na jednotlivé zločiny mi nepřišlo příliš zajímavé. Občas mě zaujala nějaká kapitola, kde jsem téma neznala – nebo znala méně podrobně – těch však bylo pomálu. Skutečností však je, že než jsem se dostala k sepsání své recenze, přečetli knihu další dva členové mé rodiny. Byli to lidé historií a českými dějinami takřka nedotčeni, nepočítám-li zmíněný dějepis na základní škole, a kniha je maximálně zaujala. Zatímco jednoho zajímaly především poválečné zločiny dovedené do současnosti, druhého naopak uchvátil středověk a raný novověk. Jindřich Francek tím dokázal, že umí psát nejen odborné knihy, ale také populárně-naučnou literaturu, kterou osloví čtenáře z každé generace a s různým vzděláním. Píše čtivě a dokáže upoutat čtenářovu pozornost.

Pokud tedy hledáte odpočinkové čtení na letní dovolenou, chcete se něco zajímavého dozvědět z naší historie, případně se podívat na naše dějiny jiným úhlem pohledu, určitě sáhněte po knize Mordy a jiné zločiny. 100 kriminálních příběhů. Koneckonců si tak můžete okořenit letní putování po České republice a po památkách. Třeba si vybavíte Franckovu knihu při návštěvě Karlštejna nebo vám vytane na mysli Záviš z Falkenštejna při návštěvě zámku Hluboká.

FRANCEK, Jindřich. Mordy a jiné zločiny: 100 kriminálních případů. 1. vyd. Praha: Paseka, 2014.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení