Recenze: Knihy pro dospělé

Rodina je základ státu

1 1 1 1 1 (9 hlasů)
il

Daniel a Peter Baileyovi dlouho bojovali, aby se dostali tam, kam chtěli. Celý život stojí při sobě v dobrém i ve zlém. Když ovládnou londýnský East End a do rodinného podniku se zapojí jejich potomci, myslí si, že jim svět leží u nohou. Sláva má ale svou cenu, někdy opravdu velkou.


knihaBratři Baileyovi jsou jako dva protipóly. Zatímco Peter se snaží skrývat své děsivé skutky za maskou kliďase, Daniel je násilník a rváč, který se za své skutky nestydí, ba naopak - chlubí se jimi. I když jsou každý jiný a občas mají mezi sebou rozbroje, tak dohromady tvoří tým, před kterým má každý respekt. A ten je v podsvětí potřeba.

Oba by mohli být šťastní. Mají krásné a chytré ženy, úžasné děti a také velkou kupu peněz, takže si mohou dopřát vše, po čem touží. Jenže fakt, že se dostali na vrchol gangsterské pyramidy, znamená také to, že ne všichni jim to přejí, a tak se rodina musí potýkat s konkurencí, která by si pro sebe chtěla „urvat“ víc slávy a samozřejmě i víc peněz. Mnoho z nich by bratry Baileyovy viděli nejraději mrtvé. Proto když se narodí Danielovi nejmladší dcera Tania, rozhodne se ji jeho žena za každou cenu uchránit před gangsterským životem, a tak jí vytvoří dokonalý svět plný nevědomosti, ale zároveň i plný lží. Ten se ale rozpadne ve chvíli, kdy Tania musí začít čelit skutečnosti. Rozhodne se stejně jako její matka zavřít oči a dělat, že se nic neděje, nebo se zapojí do rodinného podniku, stejně jako její bratři a bratranci? Její rozhodnutí ovlivní celý její budoucí život, a tak se musí pořádně rozmyslet. Bude stát na straně dobra, či zla? A kde je vlastně hranice, jež dobro a zlo odděluje? Na všechny tyto otázky si bude muset, až přijde čas, odpovědět.

V jednotlivých kapitolách se vševědoucí vypravěč postupně přesouvá na místo dění a čtenáři tak neunikne žádná Danielova rvačka, Peterovy vyjednávací schůzky, ani chvilky radosti a štěstí v kruhu rodinném.

Gang spisovatelky Martiny Cole je román o mafiánské rodině. Celý příběh se tedy motá kolem nekalých praktik, obchodování s drogami i násilí. Stinné stránky tohoto způsobu života ale zpestřují i světlejší chvilky. Ty jsou většinou tvořeny časem, jenž oba bratři tráví se svými rodinami. Svou rodinu vždy staví nadevše a zastávají názor, že dokud budou stát při sobě, tak jsou neporazitelní.

Kniha rozhodně nepatří mezi krimi romány, jež by zaujaly muže. Dle mého názoru je v ní sice dost akce a násilí, ale na druhou stranu i citů, které spíš ocení ta křehčí část čtenářstva. Gang tedy doporučuji ženám, které se u čtení chtějí pobavit, trochu bát, ale zároveň i odpočívat a nepřemýšlet nad složitými zápletkami.

Ukázka z knihy:

Daniel se podíval na svou novorozenou dceru a pocítil prudký záchvat ochranitelského pudu. Byl sice dost opilý, ale věděl, že tenhle pocit je skutečný. Jeho právě narozené dítě bylo dokonalé, malé a křehké. Holčička se vůbec nepodobala jeho synům, kteří byli od narození obrovští a hlasití, zkrátka mužští. Žádný z nich nikdy nebyl takhle křehký a maličký. Všichni přišli na svět zachmuření jako správní Baileyové, do půl roku se z nich staly osobnosti a ode dne, kdy se naučili chodit, dávali matce pořádně zabrat. [1]

[1] COLE, Martina. Gang. Vyd. 1. Ostrava: Domino, 2014, 471 s. ISBN 978-80-7303-970-7. Str. 68.

 

Soutěže

Aktuality

 • Hlasujte pro svou oblíbenou knihu v Ceně čtenářů Magnesia Litera

  Vážení a milí čtenáři,

  literární ocenění Mgnesia Litera za rok 2017 se bude udělovat 4. dubna 2018. Jako každým rokem ji můžete sledovat v přímém přenosu České televize. Chcete-li aktivně vyjádřit, která kniha byla pro Vás ta nej, máte možnost se zapojit a hlasovat v kategorii Cena čtenářů. Vybírat lze z prózy, poezie i knih pro děti. Hlasovat můžete do 31. března 2018 ZDE.

   

   
 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení