Recenze: Knihy pro dospělé

Odkud jsme přišli?

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
kostra

Jste příznivci konspiračních teorií? Čtete rádi romány, ve kterých jsou vám předkládána možná vysvětlení toho, kde se vzala vzdělanost lidstva a jak to vlastně bylo s jeho původem a vývojem? Máte rádi akci, napětí a od čtení vás neodradí situace, které snad v reálném světě ani nejsou možné? Pokud ano, tak je román Původ od J. T. Brannana určen právě vám.

 

knihaVědkyně Lynn Edwardsová a její tým objeví při polární expedici v Antarktidě v ledu zmrzlé tělo. Vypadá jako lidské, ale je to vůbec možné, když se podle vrstvy ledu zdá, že je tu pohřbeno už čtyřicet tisíc let? Lynn o objevu informuje svého nadřízeného z NASA a ten na místo ihned posílá další speciální tým, který má tělo vyprostit a s celou skupinou vědců se vrátit domů. Při letu do Spojených států však dojde k havárii – vrtulník s Lynn a všemi jejími kolegy vybuchne. Všichni jsou mrtví, jen Lynn se šťastnou náhodou podaří přežít. A je jí jasné, že havárie vrtulníku nebyla pouhá náhoda – někdo nechce, aby se o nálezu těla vědělo. Kdo? Proč? Co má teď sama dělat? Je jen jediná možnost – obrátit se na bývalého manžela Matta Adamse a s jeho pomocí se pokusit zjistit, co se děje.

Původ je akční sci-fi thriller, kterému nechybí spousta napětí a různé konspirační teorie. Lynn a její bývalý manžel Matt tvoří v knize dvojici, se kterou není radno si zahrávat. Více či méně úspěšně se jim na třech stech stránkách daří unikat speciálně vycvičené jednotce Brigády alfa, která má za úkol ty dva zajmout a zabít. Přes veškeré vymoženosti moderní techniky a vynálezy, které ještě ani nejsou veřejnosti známé, se jí to však nedaří. Napětí a akce tu najdeme vskutku hodně – v celé knize je jen pár míst, kdy si může Lynn s Mattem odpočinout, protože se jim podaří ztratit se svým pronásledovatelům z dohledu. Právě v takových chvílích přichází na řadu další sci-fi téma příběhu – konspirační teorie. Lynn a Matt se schází s lidmi, kteří je seznamují se svými objevy a vědeckými pracemi, ať už se jedná o obrazce na planině Nazca či o Oblast 51.

Od samého začátku kniha ubíhá ve zběsilém tempu, takže pokud vás téma a děj neodradí hned po pár stránkách, knihu přečtete dle mého názoru celkem rychle. Já to zvládla za dva dny, a to se mi nestává. Původ je rozdělen do pěti částí, každá část pak do několika krátkých kapitolek a i jednotlivé kapitoly jsou rozděleny do více částí podle postavy, jejímž pohledem zrovna sledujeme děj. Střídá se tedy nejen jedna akce za druhou, ale i perspektiva vyprávění, takže jste neustále v obraze a máte komplexní přehled o situaci. Co se týká konspiračních teorií, autor je dokázal umně zasadit do děje, a ať už jste jejich příznivci, či ne, stejně se vám s největší pravděpodobností stane, že se nad nimi pozastavíte a řeknete si: Je možné, aby to bylo takhle?

Sci-fi thrillery nejsou mým nejoblíbenějším žánrem ke čtení, preferuji spíše detektivky či „normální“ thrillery, ale ve chvílích, kdy si potřebuji od těchto žánrů odpočinout, ráda sáhnu někam jinam. Tentokrát to vyhrál právě Původ a musím uznat, že jsem se u knížky nenudila. Byly sice okamžiky, kdy jsem se popadala za hlavu a říkala si, že tohle už je na mě trošku moc, že takhle nějak asi vypadal scénář k filmu Mission impossible, dva téměř neozbrojení civilisté stále unikají nejlepším zabijákům světa? Nicméně knížku jsem ani přes těch několik hodně těžko představitelných pasáží neodložila, k tomuhle žánru to prostě patří, a s napětím četla až do konce. A musím přiznat, že jsem docela zvědavá, jestli autor napíše nějaké pokračování – prostor si k tomu rozhodně ponechal.

BRANNAN, J. T. Původ. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2014, 320 s. ISBN 978-80-242-4290-3 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení