Recenze: Knihy pro dospělé

Agnes – otrlá vražedkyně, nebo nešťastná oběť?

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
il

Již obálka románu je smutná. Vidíme opuštěnou ženu na břehu potemnělého oceánu, nad hlavou jí krouží dravci a vodou ztěžklé mraky, jako kdyby na ni padaly. Je zřejmé, že nepůjde o příběh k popukání. Hned Prolog románu Agnes nás o tom přesvědčuje. Začíná totiž větou: „Prý musím zemřít.“ [1] Právě těmito slovy začíná své vyprávění Agnes Magnúsdóttir, žena odsouzená k trestu smrti za brutální vraždu, jíž se podle všeho dopustila ještě se dvěma dalšími komplici, na svém pánu a milenci Natanu Ketilssonovi.


knihaVšichni je odsuzují, všichni žádají co nejpřísnější trest a jsou přesvědčeni, že si ho rozhodně zaslouží. Zabili přece svého pána, jak jinak by páni udrželi poddané v poslušnosti.

Po Agnes nikdo nechtěl vědět skutečnou pravdu, co se jedné noci v odlehlém statku v opuštěné části ostrova odehrálo. Vyšetřující chtěli jen potvrzení své verze. Pokud se ozvala, nenechali ji domluvit. Proč naslouchat vražednici, proč jí dát možnost obhajoby. Vždyť jde o nemanželské dítě služky, která odložila nejednoho svého potomka v různých farmách ostrova.  Toto stigma Agnes poznamenalo na celý život. A vlastně ji dovedlo až k šibenici.

Pracovitá Agnes jako mnoho dalších poddaných putovala krajem od farmy k farmě. Zdálo se, že se jednou i vdá. V podstatě byla sňatku s bezzemkem nakloněna. Jenže pak se objevil Natan. Svůdník, tyran, manipulátor. Svobodný pán, co rád sliboval a pak si užíval své moci. Stejně naložil i s nešťastnou Agnes. Kvůli němu se odstěhovala na odlehlý statek, kvůli němu trpěla, že se nestala hospodyní, ale jen poskokem nezkušené mladičké dívenky Sigridur, jež pomáhala předchozí hospodyni. Stále věřila, že se něco změní, že ji Natan jen zkouší a že se stane, nebude-li reptat, to, co jí nasliboval. Natan ale takhle věc neviděl, pohrával si s Agnes jako kočka s myší, nejen s ní, i s ostatními. A jednoho dne přetekla káď a ucho se utrhlo.

Teď Agnes čeká na rozsudek. V rámci úsporných opatření rozhodne okresní komisař Blöndal, že vězni stráví dobu před popravou u státních zřízenců, kde budou pomáhat v hospodářství. Za nimi dojíždějí vybraní duchovní, aby je připravili na cestu poslední a pomohli jim s rozhřešením. Tak se nebohá žena přestěhovala ze smrduté cely na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, jeho rodina je zděšena. Brzy za ní na farmu přijíždí pomocný farář Tóti, kterého si vybrala sama a který teď naslouchá jejímu vyprávění.

Po počátečních rozpacích se na pracovitou Agnes na farmě přestanou dívat skrze prsty, a jakmile v zimě, kdy celá rodina včetně sloužících tráví dny v jediné vyhřáté místnosti, naslouchají jejímu vyprávění, zjišťují, že ne vše musí být tak, jak se na první pohled zdá. Získá si tím, až na dceru Kristín, srdce všech přítomných. 

Jímavý román o době dávno minulé, kdy hodnota lidského života měla pramalou cenu, kdy manipulativní páni si dělali se služebnými, co se jim zamanulo, vtáhne do minulých dob snad každého čtenáře. Poklidný rytmus Agnesina vyprávění střídají popisy života na islandské farmě v polovině devatenáctého století. Je to takový malý exkurs do země, která je pro nás víceméně neznámou. Mezi jednotlivými kapitolami pak nacházíme dobová psaní a příkazy, která dodávají fabulaci sílu dokumentu. To vše velmi zvýrazňuje sílu příběhu. Příběhu, v němž život je tak nějak až na posledním místě.

[1] KENTOVÁ, Hannah. Agnes. 1. vyd. Praha: Fortuna Libri, 2013, 328 s. ISBN 978-80-7321-726-6. Str. 15.

 

Komentáře   

 
Lucie B.
0 Skvělá recenzeLucie B. 2014-04-28 09:34
Skvělá kniha, výtečný překlad Gity Zbavitelové, netradiční, avšak velice zajímavý příběh, drsný Island v dobách dávno minulých a trefná recenze. Já jsem si Agnes přese všechno zamilovala.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Rodaw
-1 Krásná recenze :)Rodaw 2014-04-28 10:28
Agnes jsem nečetla, ale toto je opravdu moc pěkná recenze, poutavě napsaná, moc se mi líbila ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Natalie
0 Odp.: Agnes – otrlá vražedkyně, nebo nešťastná oběť?Natalie 2015-12-06 13:44
Ahoj, přečetla jsem si tvou recenzi na knihu Agnes a chtěla jsem se Tě zeptat, zda bude skutečně vražedkyní. Mám maturitní téma vražedkyně a musím k tomu mít nějakou knihu o vražedkyni. Jsem na 70 stránce a tak nějak začínám pochybovat, že vražedkyní je vážně ona. Jindy se raději nechám dějem překvapit, ale u této knihy tento fakt vědět potřebuji, protože mě tlačí čas :-) děkuji za odpověď :-) Natálie
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení