Recenze: Knihy pro dospělé

Autobiografie královny detektivek

1 1 1 1 1 (1 hlas)
zena

O životě nejslavnější autorky detektivních příběhů Agatě Christie bylo již sepsáno několik knih. Některé dokonce dopodrobna rozebírají její díla a postavy v nich vystupující, včetně jejich charakteru. Vlastní životopis, který nově vydal Knižní klub, však přináší především výpověď samotné autorky, a proto je z historického a životopisného hlediska nejcennější.

 

knihaAgatha Christie bojovala sama se sebou. Toužila psát své životní vzpomínky, ale když se rozhodla k tomuto kroku, byla již slavná spisovatelka, která se dobře prodávala, a proto po ní její nakladatel požadoval každý rok nové dílko, tzv. „novou Christie pod stromek“. Vlastní životopis tak vznikal velmi pomalu, celkem patnáct dlouhých let. Kdo by čekal, že jej autorka psala vlastní rukou, bude možná trochu zklamán. Agatha Christie namlouvala své životní vzpomínky na magnetofonové pásky a ty předávala své asistentce k přepsání. Když byly některé pásky přepsány, přehrála je novými vzpomínkami. Tak postupně vznikalo toto pozoruhodné dílo, které nám prozradí mnohem více než jen okamžiky autorčina života.

Ano, když píši, že prozradí mnohem více, tak to myslím opravdu vážně. Jako historička věnující se období přelomu 19. a 20. století na životopisu oceňuji nejvíce první část knihy. Autorčiny vzpomínky na dětství a na léta jejího dospívání nám podávají autentický pohled na lepší společnost přelomu století, na jejich zvyklosti, návyky a společenská tabu. Přestože jej vypráví již dospělá, životem protřelá a moudrá žena, snaží se vžít do doby svého dětství a podat tyto události tak, jak je jako dítě opravdu vnímala. Stále musíme počítat s nadhledem, který u toho měla, ale přesto je to velmi cenné svědectví.

Druhou přidanou hodnotou tohoto díla je, že s autorčinými vzpomínkami a názory čtenář pochopí mnohé z jejího díla. Najednou vidíme, v jakém prostředí Agatha vyrůstala, jaké osobnosti měla kolem sebe, co se tehdy nosilo, jedlo, jak se mluvilo, jak se vychovávaly děti. A když vezmete do ruky její knihy, najednou máte pocit, že autorka do nich schovala kus sebe a svého života.

Přestože se autobiografie nečte tak lehce jako její detektivky a je třeba místy knihu odložit, zamyslet se nad slovy autorky a popřemýšlet nad jejími životními etudami, je to velice zajímavé a cenné dílo. Nečte se snadno, neboť ani život samotný není snadný. A vzpomínky nahuštěné na přibližně pěti stech stranách je velmi náročné uspořádat tak, aby byly neustále poutavé a čtenáře bavily. Navíc u tohoto díla nebylo určitě cílem čtenáře pobavit, nýbrž zachovat svědectví autorčina neobvyklého života a vysvětlení pro mnohé její činy. Své vyprávění autorka oživovala dialogy a různými říkadly, francouzskými frázemi a velmi živými popisy mnohých životních událostí.

Jako historička sice nejvíce oceňuji svědectví doby, které kniha přináší, jako čtenář však vidím velmi čtivý životopis, který se sice čte trochu pomaleji a déle než romány a detektivky, ale o to vzácnějším knižním počinem je.

CHRISTIE, Agatha. Vlastní životopis. Vyd. 3., V EMG 1. Praha: Knižní klub, 2013, 573 s. [24] s. obr. příl. ISBN 978-80-242-4224-8. 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení