Recenze: Knihy pro dospělé

Autobiografie královny detektivek

1 1 1 1 1 (1 hlas)
zena

O životě nejslavnější autorky detektivních příběhů Agatě Christie bylo již sepsáno několik knih. Některé dokonce dopodrobna rozebírají její díla a postavy v nich vystupující, včetně jejich charakteru. Vlastní životopis, který nově vydal Knižní klub, však přináší především výpověď samotné autorky, a proto je z historického a životopisného hlediska nejcennější.

 

knihaAgatha Christie bojovala sama se sebou. Toužila psát své životní vzpomínky, ale když se rozhodla k tomuto kroku, byla již slavná spisovatelka, která se dobře prodávala, a proto po ní její nakladatel požadoval každý rok nové dílko, tzv. „novou Christie pod stromek“. Vlastní životopis tak vznikal velmi pomalu, celkem patnáct dlouhých let. Kdo by čekal, že jej autorka psala vlastní rukou, bude možná trochu zklamán. Agatha Christie namlouvala své životní vzpomínky na magnetofonové pásky a ty předávala své asistentce k přepsání. Když byly některé pásky přepsány, přehrála je novými vzpomínkami. Tak postupně vznikalo toto pozoruhodné dílo, které nám prozradí mnohem více než jen okamžiky autorčina života.

Ano, když píši, že prozradí mnohem více, tak to myslím opravdu vážně. Jako historička věnující se období přelomu 19. a 20. století na životopisu oceňuji nejvíce první část knihy. Autorčiny vzpomínky na dětství a na léta jejího dospívání nám podávají autentický pohled na lepší společnost přelomu století, na jejich zvyklosti, návyky a společenská tabu. Přestože jej vypráví již dospělá, životem protřelá a moudrá žena, snaží se vžít do doby svého dětství a podat tyto události tak, jak je jako dítě opravdu vnímala. Stále musíme počítat s nadhledem, který u toho měla, ale přesto je to velmi cenné svědectví.

Druhou přidanou hodnotou tohoto díla je, že s autorčinými vzpomínkami a názory čtenář pochopí mnohé z jejího díla. Najednou vidíme, v jakém prostředí Agatha vyrůstala, jaké osobnosti měla kolem sebe, co se tehdy nosilo, jedlo, jak se mluvilo, jak se vychovávaly děti. A když vezmete do ruky její knihy, najednou máte pocit, že autorka do nich schovala kus sebe a svého života.

Přestože se autobiografie nečte tak lehce jako její detektivky a je třeba místy knihu odložit, zamyslet se nad slovy autorky a popřemýšlet nad jejími životními etudami, je to velice zajímavé a cenné dílo. Nečte se snadno, neboť ani život samotný není snadný. A vzpomínky nahuštěné na přibližně pěti stech stranách je velmi náročné uspořádat tak, aby byly neustále poutavé a čtenáře bavily. Navíc u tohoto díla nebylo určitě cílem čtenáře pobavit, nýbrž zachovat svědectví autorčina neobvyklého života a vysvětlení pro mnohé její činy. Své vyprávění autorka oživovala dialogy a různými říkadly, francouzskými frázemi a velmi živými popisy mnohých životních událostí.

Jako historička sice nejvíce oceňuji svědectví doby, které kniha přináší, jako čtenář však vidím velmi čtivý životopis, který se sice čte trochu pomaleji a déle než romány a detektivky, ale o to vzácnějším knižním počinem je.

CHRISTIE, Agatha. Vlastní životopis. Vyd. 3., V EMG 1. Praha: Knižní klub, 2013, 573 s. [24] s. obr. příl. ISBN 978-80-242-4224-8. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení