Recenze: Knihy pro dospělé

Výlet do minulosti

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Historické romány mají v české literatuře dlouhou tradici, neboť s odkazem na slavnou minulost Čechů psali svá díla již národní buditelé. Mezi nejvýznamnější autory patří bezesporu Alois Jirásek, protože kdo by neznal jeho Temno nebo F. L. Věka? Vezmeme-li v potaz skutečnost, že tento literární žánr nikdy nevymizel, je nutné připomenout takové velikány současnosti, jakými jsou například Jarmila Loukotková nebo Ludmila Vaňková, jejichž romány mají punc historické přesnosti, samozřejmě v intencích autorské licence.


knihaMezi mladší generaci autorů píšící o dobách dávno zapomenutých patří Jaroslava Černá, jejíž poslední knihu Královské námluvy vydalo v letošním roce nakladatelství Alpress. Vypráví příběh mladičké jagellonské princezny Anny, kterou si alespoň touto cestou připomeneme. Její osudy jsou nám víceméně neznámé, proto je vhodné čtenáře upozornit, že v tomto románu jde především o fikci. Ale výtečně napsanou. Černá má vzácnou schopnost psát čtivě a nezdlouhavě, v pár stránkách popsat několik nevýznamných let a vypíchnout důležité momenty, na což navazuje kvalitní perokresba postav.

Anna Jagellonská, sestra posledního vládnoucího panovníka této dynastie a manželka prvního Habsburka na českém trůně, byla žena jemná i soucitná. Nejen Češi v ní měli vděčnou a věčnou přímluvkyni. Přes počáteční nedorozumění byl její vztah s manželem šťastný, láskyplný a požehnaný šestnácti dětmi, pročež si právě ty přímluvy mohla dovolit. Ferdinand ji miloval z celé své duše. Sílu jeho citu nám může dokladovat třeba i to, že se po její smrti již znovu neoženil a na její počest nechal vybudovat v zahradách pražského hradu letohrádek dodnes nesoucí její jméno. Díky spisovatelčině snaze postihnout co nejdelší životní období a ukázat její osobnost v celistvosti sledujeme Annin vývoj od dětských střevíčků přes první velkou společenskou událost až ke královské koruně, již vlastně nikdy nechtěla. Ale zodpovědnosti z ní plynoucí se nezříkala. Naopak.

„Ubozí lidé, co s nimi jen bude, vždyť přišli o všechno.“ Anna skryla tvář v dlaních a hořce se rozplakala.
„Je dobře, že jsi u toho nebyla, nesnesl bych tvůj žal a bolest při pohledu na hrůzu, které jsem se já sám stal svědkem,“ promlouval monotónním hlasem Ferdinand.
Zdálo se, že mu po krutém a krušném týdnu okoralo srdce, ale Anna po chvíli pochopila, že je tak zasažený strašnou pohromou, že spíše potřebuje myslet na budoucnost a snaží se smířit s tím, co se nevyhnutelně stalo a nijak to nelze změnit.[1]

Kniha je hezky poskládána v přirozeně plynoucí příběh, kterému by se až chtělo věřit. Autorka se nedopouští formálních chyb, sem tam se v knize objeví překlep, či gramatická chyba (např. s. 36, 46), ale je nutno dodat, že se jedná spíše o výjimky, což ne vždycky bývá zvykem.

Pokud si chcete přečíst knihu, jejíž příběh vás provede minulostí, tento vám rozhodně mohu doporučit. Děj není natahovaný a své čtenáře zaujme nejen tématem, ale i autorčiným stylem. Příběh vám přímo proletí před očima, ani si nevšimnete a jste na konci. Proto vám doporučuji, abyste si jej poctivě vychutnali od prvních řádků. Nebudete litovat.

[1] ČERNÁ, Jaroslava. Královské námluvy: Anna Jagellonská, královna uherská, česká a římská. Praha: Alpress, 2013. s. 209.ISBN 978-80-7466-182-2.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení