Recenze: Knihy pro dospělé

Elixír lásky a touhy, který vás chytne a nepustí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Tři časové roviny. Smyšlený historický příběh, ze kterého mrazí. Muž, který prochází staletími a ovládá druhé. Zní vám to jako fantasy? Upřímně řečeno, váhám, jak knihu označit. Prostupují ji prvky romantiky, hororu, historického románu i pohádky. Není však podstatné, do jakého žánru ji zařadím. Důležité je, že nic podobného jste určitě dosud nečetli. Naprosto originální příběh knihy Elixír, který vás pohltí hned od začátku a nedovolí vám knihu odložit, začíná v současnosti…


knihaHlavní hrdinkou je Lanore, zvaná Lanny. Dívka s andělskou tváří a blond vlasy, která v sobě skrývá děsivé tajemství. Její duše není zase až tak čistá, jak se zdá. Jednu noc, kdy lékař Luke očekává, že jeho noční směna bude stejná jako mnohé předchozí, přivezou policisté mladou dívku, která má na sobě krvavé skvrny. Luke má za úkol dívku vyšetřit, a pokud neutrpěla nějaké zranění, bude zatčena pro vraždu. Lanny však Luka upoutá. Nejen svým zvláštním jménem a podivným příběhem, ale také zásahem na svém těle.

Když se řízne skalpelem přes hruď, rána se okamžitě zacelí. Když Lanore přidá příběh, že se narodila v tomto městečku již před dvěma sty lety, Luke propadá jejímu kouzlu. Pomůže jí uprchnout za cenu, že mu ho celý převypráví.

A tak se začnou prolínat dvě časové roviny. První je současnost, kdy Luke s Lanny prchají před policií a čtenář ani nedýchá strachy, že je chytí a zmaří jí tak možnost vyprávět další část. Druhou rovinou je počátek 19. století v městečku St. Andrew, kde se Lanore narodila a kde se také poprvé setkala s Johnatanem. Nesmírně krásným mužem, kterému dala své srdce a chtěla za něj to jeho. Jak se zdá, to druhé je téměř nemožné. Nebo ne?

Životní příkoří přivedou mladou Lanore až do Bostonu, kde má porodit Johnatanovo nechtěné dítě a bez něj se má vrátit zpět do St. Andrew. Její otec nehodlá připustit, aby uvrhla sebe i celou rodinu do hanby. Než se však Lanore dostane někam do bezpečí, ujmou se jí tři podivní lidé v honosných šatech a předvedou ji před svého přítele a dobrodince, Adaira. Netrvá dlouho a Lanny se stává jeho milenkou, která okusí vše kolem sexuálních hrátek a také – nesmrtelnosti. Poznává zázrak, který jí umožní žít věčně. Ona však nechce žít sama. Chce Johnatana, stejně jako ho chce Adair. A tak se Lanore vrací do St. Andrew, aby svou lásku učinila nesmrtelnou.

Třetí časovou rovinou je středověk. Tento příběh vypráví Adair, aby Lanny snáze vysvětlil, jak, kdy a proč se stal tím, čím je nyní. Dívka nejprve vidí malého chlapce, trpícího pod tlakem zlého alchymisty, časem však pochopí, že cosi nelidského vstoupilo i do Adaira. Středověké vyprávění je pohádka pro dospělé smíšená s prvky hororu a psychothrilleru. Je to příjemné překvapení a oživení příběhu.

Asi nemusím psát, že kniha mě skutečně velmi překvapila a nadchla. Ač čtu ráda a často příběhy, kde se střídají časové roviny, tato kniha se s ničím před tím nedá srovnat. Dosud v žádné předchozí mnou čtené knize se neobjevuje hlavní hrdinka jako nesmrtelná. Stejná duše ve stejném těle, které se nemění, není zranitelné a nemůže nikdy zemřít. Vyprávění z Bostonu mi připomínalo film a knihu Interview s upírem. Středověký příběh Adaira coby malého chlapce mi zase připomněl knihu Čarodějův učeň. A přesto je příběh zcela originální.

Ač je kniha Elixír prvním dílem trilogie, její konec není otevřený. Kdybych nevěděla, že se jedná o trilogii, ani by mě to nenapadlo. Knížka by takto klidně mohla skončit. A přesto mi zvědavost nedala, abych se nepodívala na stránky autorky a nezjistila, o čem že by mohly být další díly. Nebudu prozrazovat dopředu, ale pokud vás to zajímá a nechcete čekat na další české vydání, můžete i vy nahlédnout na stránky www.almakatsu.com a trochu toho tajemství si přečíst.

KATSU, Alma. Elixír. Vyd. 1. Praha: Knižní klub, 2013, 431 s. ISBN 978-80-242-4076-3.

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení