Recenze: Knihy pro dospělé

Čtvrtý králův pes se vrací jako pán tvrze

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Hynek Tas z Boru je pro čtenáře Františka Niedla celkem známá postava. Setkali se s ním nejen v prvním díle „vlčí“ trilogie, ale mihl se i v knize Pavoučí síť, byť jako vedlejší postava. Nyní se vrací v knize Čas vlků, aby převzal tvrz Vlkov, kterou získal od krále za své služby a poprvé ve svém životě začal konečně budovat něco pro sebe. Je však možné v době, kdy v Čechách bobtná náboženská horečka a každou chvíli hrozí vypuknutím husitská revoluce, budovat něco, aniž by to bylo záhy zničeno?


knihaKdyž Hynek přichází na rozpadlou tvrz, zjišťuje, že se rozhodně nejedná o nějaký velkolepý dar. Přesto z ní dokáže s pomocí několika přátel vybudovat hrad, který se stává trnem v oku nepřátelům. Jedním z nich je i mladý Oldřich z Rožmberka sídlící na nedalekém Krumlově. Král Václav IV. Věděl, co dělá, když Hynkovi předal právě Vlkov. Věděl, že udrží Oldřicha a jeho ambice v patřičných mezích, aby alespoň toto nebezpečí bylo v tak těžkých časech zmírněno.

Zdá se, že Hynkovi tento život vyhovuje. Buduje svou tvrz, studnu, která bude přivádět na hrad čerstvou vodu, postel mu zahřívá dcera zbrojíře. Je však načase splnit králův úkol a oženit se s krásnou, ale zatvrzelou Markétou z Blatce. A tak musí čelit tomu, co nikdy neuměl – ženské umíněnosti a rozmarům. Krásná Markéta totiž miluje šlechtického mladíčka, který se neustále snaží Hynka provokovat a vyzývat na souboj, aniž by si uvědomil, že Hynek by ho mohl jedinou ranou poslat do říše mrtvých.

Dost však už o příběhu. Podstatné je vědět, že rozhodně stojí za přečtení. Sice navazuje na první díl, Čtvrtý králův pes, ale pouze volně. Kdo tedy první díl nečetl, může bez problémů začít s Časem vlků, a přesto o nic nebude ochuzen. Hynek se často ve svých vzpomínkách i v rozhovorech s přáteli vrací k věcem, které se dříve udály, a tak čtenář s přehledem pochopí, proč Hynek jedná tak, jak jedná.

Niedl vykresluje postavy na historickém prostředí s neuvěřitelnou lehkostí. Nejen ty zcela fiktivní, které skutečně nikdy nežily a zrodily se pouze v jeho mysli, ale i ty skutečné, které známe již ze školních učebnic dějepisu. S hysterickým králem Václavem ve věčném vinném opojení se čtenáři poznali již v prvním díle, stejně jako se s ním mohli v mírnější formě setkat na stránkách platnéřské trilogie (Platnéř, Pavoučí síť, Návrat mistra).


Nyní se objevují i takové postavy, jako je Jan Žižka, Mikuláš z Husi a další. Česká historie vykreslená učebnicemi a staršími českými filmy jako temná doba najednou ožívá a hýří barvami. Za to jsem Niedlovi neskutečně vděčná. Snad jeho knihy napomůžou tomu, že se oprostíme od učebnicové představy a uvidíme husitskou dobu jako období, kdy lidé žili, dýchali a bojovali za svá práva, a i když bylo mnohé zničeno, stále klíčila naděje, že může být lépe.

Historické pozadí tedy autor zvládl vykreslit velmi dobře. Samozřejmě zde nemluvíme o odborné publikaci, ale o beletrii, která má sílu svého čtenáře nadchnout. Neváhejte tedy a pusťte se do čtení. Nebude trvat dlouho a nakladatelství Moba přinese ve druhém vydání i třetí díl – S vlčí hlavou v erbu.   

NIEDL, František. Čas vlků: [historický román]. 2. upr. vyd. Brno: MOBA, c2013, 359 s. ISBN 978-80-243-5533-7.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení