Recenze: Knihy pro dospělé

Království za syna!

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Jméno Hilary Mantelové je mezi čtenáři dobře známé. Nutno podotknout, že autorka si to plným právem zaslouží, protože v literárním světě se pohybuje od roku 1974 a za svá zatím poslední díla o Thomasu Cromwellovi získala Man Booker Prize a cenu Costa Book Award. V současné době před nás předstoupila s pokračováním jeho osudů v knize Předveďte mrtvé, jež volně navazuje na neméně úspěšný Wolf Hall.


knihaTentokrát nás přenesla do bouřlivých let neméně bouřlivého manželství Anny Boleynové a Jindřicha VIII. Tudora. Hned v prvních řádcích pochopíme, že nebe není bez mráčku. Jindřicha jeho žena začíná unavovat svou výbušnou povahou a svými neuměřenými požadavky. A co víc – stále jej nedokázala obdařit synem, což panovník nekvituje s nadšením. Situace se nezmění ani po smrti Kateřiny Aragonské, přestože v té době Anna otěhotní, ale stejně jako její předchůdkyně o dítě přijde. K tomu navíc ji většina křesťanského světa i nadále nazývá královou konkubínou, což velmi těžko nese. Strádá a je čím dál popudlivější. Když se král stále častěji začne uchylovat do společnosti tiché a poddajné Jany Seymourové, je její osud zpečetěn.

Jak ale sama Mantelová říká, kniha není příběhem Jindřicha, ale Thomase. Pan sekretář řídí celou zemi, ale sám je vázán a oddán králi. Jindřichova vděčnost však není nekonečná, a proto velmi rychle pochopí, že sloužit mu je úkol takřka nadlidský. Zatímco král doutná a hartusí, on musí zůstat v klidu a vymyslet způsob, jak splnit jeho přání. Protože dobře ví, že pokud to nedokáže, čeká jej osud kardinála Wolseyeho  a Thomase Morea.

„Nechal jsem si udělat nějaké nákresy, odborné nákresy, nechal jsem si poradit, jak by se dal náš arzenál vylepšit, ale musím říci, že vy byste z toho asi byl moudřejší.“
Víc pokory, pomyslí si on. Ještě trošku víc pokory.
„Vzpomínám si, jak jste mi jednou říkal,“ pokračuje Jindřich, „že jste se v lesích setkal s uhlíři, s těmi největšími chuďasy.“
Čeká.

Nechá krále klopotně pokračovat.
„A… zkrátka. Tedy. Má pravá ruka jste vy, pane.“
Přikývne. Pane. Dojemné. [1]

Stejně jako její předchozí dílo, je i toto výtečně napsáno. Mantelová zná reálie doby a pohybuje se v nich jako ryba ve vodě. Postavy, s nimiž jsme se setkali v první části, postupně dospívají a my můžeme sledovat, jak se z mladíků stávají otcové rodin a jak jejich oddanost Cromwellovi roste každým okamžikem, kdy pronikají do jeho mysli a uvědomují si jeho výjimečnost. Jejich skutky nežene touha potěšit krále, ale snaha uspokojit Cromwella, který je hybnou silou dění.

Thomas Cromwell je rozporuplná osobnost. Má-li sestavit obvinění proti Anně Boleynové, ani nemrkne okem a pošle ji katovi, ale potká-li na ulici chudáka, zaměstná jej, aby nemusel živořit. Celou knihou se pak prolínají vzpomínky na mrtvé: ženu, dcery, kardinála. U tak silného muže by se dalo očekávat, že minulost hodí za hlavu, ale to jej ani nenapadne. Například stále schovává modlitební knížku své ženy a křídla z pavích per zhotovená pro jeho dcerku. Právě tyto okamžiky jej polidšťují a dělají z něj mnohovrstevnou osobnost, kterou není snadné uchopit. A poznáte-li jej takto, je těžké jej nenávidět.

Předveďte mrtvé je úžasný knižní počin, který se z minulosti pokouší vykutat na světlo osobnost, která utvářela dějiny, a přitom nebyla panovníkem. A těším se, až jej Hilary Mantelová opět vytáhne na denní světlo v posledním díle, který má nést název The Mirror and the Lamp.

[1] MANTELOVÁ, Hilary. Předveďte mrtvé. Vyd. 1. Praha: Argo, 2013. ISBN 978-80-257-0850-7. Str. 209-210.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení