Recenze: Knihy pro dospělé

Království za syna!

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Jméno Hilary Mantelové je mezi čtenáři dobře známé. Nutno podotknout, že autorka si to plným právem zaslouží, protože v literárním světě se pohybuje od roku 1974 a za svá zatím poslední díla o Thomasu Cromwellovi získala Man Booker Prize a cenu Costa Book Award. V současné době před nás předstoupila s pokračováním jeho osudů v knize Předveďte mrtvé, jež volně navazuje na neméně úspěšný Wolf Hall.


knihaTentokrát nás přenesla do bouřlivých let neméně bouřlivého manželství Anny Boleynové a Jindřicha VIII. Tudora. Hned v prvních řádcích pochopíme, že nebe není bez mráčku. Jindřicha jeho žena začíná unavovat svou výbušnou povahou a svými neuměřenými požadavky. A co víc – stále jej nedokázala obdařit synem, což panovník nekvituje s nadšením. Situace se nezmění ani po smrti Kateřiny Aragonské, přestože v té době Anna otěhotní, ale stejně jako její předchůdkyně o dítě přijde. K tomu navíc ji většina křesťanského světa i nadále nazývá královou konkubínou, což velmi těžko nese. Strádá a je čím dál popudlivější. Když se král stále častěji začne uchylovat do společnosti tiché a poddajné Jany Seymourové, je její osud zpečetěn.

Jak ale sama Mantelová říká, kniha není příběhem Jindřicha, ale Thomase. Pan sekretář řídí celou zemi, ale sám je vázán a oddán králi. Jindřichova vděčnost však není nekonečná, a proto velmi rychle pochopí, že sloužit mu je úkol takřka nadlidský. Zatímco král doutná a hartusí, on musí zůstat v klidu a vymyslet způsob, jak splnit jeho přání. Protože dobře ví, že pokud to nedokáže, čeká jej osud kardinála Wolseyeho  a Thomase Morea.

„Nechal jsem si udělat nějaké nákresy, odborné nákresy, nechal jsem si poradit, jak by se dal náš arzenál vylepšit, ale musím říci, že vy byste z toho asi byl moudřejší.“
Víc pokory, pomyslí si on. Ještě trošku víc pokory.
„Vzpomínám si, jak jste mi jednou říkal,“ pokračuje Jindřich, „že jste se v lesích setkal s uhlíři, s těmi největšími chuďasy.“
Čeká.

Nechá krále klopotně pokračovat.
„A… zkrátka. Tedy. Má pravá ruka jste vy, pane.“
Přikývne. Pane. Dojemné. [1]

Stejně jako její předchozí dílo, je i toto výtečně napsáno. Mantelová zná reálie doby a pohybuje se v nich jako ryba ve vodě. Postavy, s nimiž jsme se setkali v první části, postupně dospívají a my můžeme sledovat, jak se z mladíků stávají otcové rodin a jak jejich oddanost Cromwellovi roste každým okamžikem, kdy pronikají do jeho mysli a uvědomují si jeho výjimečnost. Jejich skutky nežene touha potěšit krále, ale snaha uspokojit Cromwella, který je hybnou silou dění.

Thomas Cromwell je rozporuplná osobnost. Má-li sestavit obvinění proti Anně Boleynové, ani nemrkne okem a pošle ji katovi, ale potká-li na ulici chudáka, zaměstná jej, aby nemusel živořit. Celou knihou se pak prolínají vzpomínky na mrtvé: ženu, dcery, kardinála. U tak silného muže by se dalo očekávat, že minulost hodí za hlavu, ale to jej ani nenapadne. Například stále schovává modlitební knížku své ženy a křídla z pavích per zhotovená pro jeho dcerku. Právě tyto okamžiky jej polidšťují a dělají z něj mnohovrstevnou osobnost, kterou není snadné uchopit. A poznáte-li jej takto, je těžké jej nenávidět.

Předveďte mrtvé je úžasný knižní počin, který se z minulosti pokouší vykutat na světlo osobnost, která utvářela dějiny, a přitom nebyla panovníkem. A těším se, až jej Hilary Mantelová opět vytáhne na denní světlo v posledním díle, který má nést název The Mirror and the Lamp.

[1] MANTELOVÁ, Hilary. Předveďte mrtvé. Vyd. 1. Praha: Argo, 2013. ISBN 978-80-257-0850-7. Str. 209-210.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení