Recenze: Knihy pro dospělé

Lekce etiky a zpěvu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
apollon 100x100
Dovolte mi představit vám originální básnickou sbírku s éterickým názvem Lekce etiky a zpěvu. Autorem je Tomáš Jacko – autor jazykových publikací, překladatel, tlumočník, fotograf a bývalý koordinátor a lektor neziskové organizace „Člověk v tísni“.

Tento královéhradecký rodák žijící v současné době v Belgii nás podle medailonku na přebalu hodlá překvapit užasnou dikcí a citem pro jazyk. To podle svého subjektivního hodnocení sice zpochybňuji, protože pod honosným pojmem „jazykový cit“ si představím něco více ladného a elegantního nebo alespoň libozvučného či netypického, nicméně mne sbírka přesto nadchla – a to z hlediska tématiky a formy.

Celá básnická sbírka totiž parafrázuje a zajímavým způsobem převypráví řeckou mytologii a antické legendy. Setkáme se zde s postavami jako: Minotauros, Sisyfos, Ares, Dionýsos, Antigona, Prométheus, Achilles a s mnoha dalšími známými mýtickými persónami – což oceňuji jako velmi dobrý námět pro poetickou sbírku.

Možná je trochu na škodu, že název Lekce etiky a zpěvu nevypovídá o obsahovém zaměření, osobně mě v regálu s knihami nijak nepřitáhl a nechybělo mnoho, abych si sbírky ani nevšiml. Na druhou stranu o to větší překvapení pro mě bylo, co jsem nalezl uvnitř. Titul Lekce etiky a zpěvu totiž dává smysl až po přečtení celého dílka.

lekce etiky a zpevu obalCo ale vyzdvihuji možná ještě více, je různorodost forem, kterými jsou jednotlivé básně psány. Setkáme se jak s krátkými a údernými verši, tak s květnatou veršovou mozaikou. Potěší nás nejen vtipná a nečekaná epická zpracování, ale i malebné lyrické pasáže. Stejně tak i počet, délka a rozložení slok se u jednotlivých básní liší, což je velmi potěšující a nestereotypní. Dále náš poetický hlad nasytí střídání volného verše s nepravidelným i opakujícím se rýmem. Rytmus je víceméně nepravidelný a daktylotrochejský – na tomto by se možná ještě dalo zapracovat, ovšem absenci strojového rytmu nevytýkám, ba naopak by básně možná pozbyly vitální rubato.

Zejména mě nadchly grafické variace v básních Ares, Zeus a Orestes. Každá básnička je takový svůj originál a vy se při čtení nemůžete dočkat, co bude následovat dále. A to jsem se ještě ani nezmínil, že se jedná o autorovu prvotinu!

Dalším plusem jsou ilustrace kreslířky Olgy Hankové. Na první pohled mi sice přišly trochu narychlo kreslené, až infantilně nepropracované, přesto musím uznat, že mají něco do sebe, z uměleckého hlediska na nás hovoří a hlavně zajímavým způsobem zasahují přímo do básní, rámují je nebo obeplouvají. Dobrý nápad.

Celkově se jedná o povedenou nadprůměrnou sbírku, která stojí za povšimnutí. Můžete se přesvědčit sami při čtení následující ukázky básně, v níž spartský král Meneláos vysvětluje krásce Heleně, že v celé trójské válce v žádném případě nešlo o její věhlasnou nádheru, ale všechno byla jen politika a cesta k moci a bohatství. Přesto se na konci básně doznává, že sní o její vůni, takže mu není tak lhostejná, jak sám tvrdí.


Menelaos

Copak ses dočista zbláznila?
Teď není na žádný hlouposti čas.
Zkus trochu přemejšlet, má milá,
myslíš si, že tady fakt každém z nás

riskoval krk pro tvý svůdný rty?
Že jsme tu cedili krev deset let,
jen abys mohla zas do Sparty?
Vždyť všichni věděli, kdo koho sved –

jakýpak pohádky s únosem!
Ne, tady běželo o mnohem víc:
o politiku, což ty ovšem
nechápeš. Nechápeš naprosto nic,

takže teď pořádně poslouchej:
Bylas všem fuk! Máš jen hezounkej ksicht.
Jenže dál patříš mně, i kdyžs prej
chrápala po něm i s dalšíma z nich.

Patříš mně – já Řeky zburcoval;
Slíbil jim zlato a slávu. Co však
dělat teď, když nikdo nevyhrál?
Slavní jsou mrtví a doutnající vrak

kobyly uprostřed rozvalin
řehtá se nad naší ubohou žní.
A ty mi nejspíš chceš zahnat splín
tím, že se ztratíš. Prý jen na pár dní!

Kdepak, ty už se pak nevrátíš…
Já si však od tebe nenechám vzít
i tohle vítězství. To tě spíš
probodnu. Snad aspoň přestanu mít

každou noc ty tvý sny. Přestanu snít
o tom, jak voníš, když spíš.

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení