Recenze: Knihy pro dospělé

Botanik žasne

1 1 1 1 1 (1 hlas)
květiny

Co vše se dá představit pod titulem knihy Dobrodružství botaniky? Nebezpečné cesty do vzdálených míst, pralesy plné jedovatých hadů, podivné zvuky džungle i válečný pokřik domorodých kmenů, které má odvážný botanik v patách, když se prodírá hustou vegetací se vzácnými úlovky v náručí. Nebo naopak – dobrodružství může prožívat i vědec za pracovním stolem či v bezpečí svého skleníku, když se snaží určit neznámý druh rostliny a udržet ji při životě ve své sbírce. Kniha Dory Dutkové Papaver: dobrodružství botaniky však čtenáři představuje zcela jiný svět.

 

knihaDora Dutková je známá především jako výtvarnice, která knihy spíš ilustruje, než je sama píše. S jejím jménem jsme se mohli setkat například v knížce Jura a lama, jejíž autorkou je Markéta Pilátová (recenze zde), ale i mnohých jiných. Za zmínku stojí například Jůla a Hmýza Sylvy Fischerové. Dora Dutková se však věnuje i autorské tvorbě. Dětem je určena její kniha Vytahaný Koblih o nesnázích plyšového medvěda Kobliha.

Také její nové dílo Papaver: dobrodružství botaniky můžeme řadit mezi ty autorské, přestože se nás sama autorka snaží znejistit tím, že před svým jménem používá označení (ed.) a ujímá se tak fiktivní role editorky. Zmateni však budeme pouze do chvíle, než knihu otevřeme a začteme se do ní. Můžeme však, pokud je nám to milé, hru přijmout a pokračovat v ní. A skutečně, je to pouhá hra a čtenář to musí, pokud si chce dílo Dory Dutkové vychutnat, akceptovat.

Přestože v závěru knihy nalezneme rejstřík s názvy rostlin a také jmenný seznam, není text koncipovaný jako encyklopedie. Každý článek je sice nějaké rostlině věnovaný, nejde vesměs o jejich popis, ale o jakousi zajímavost, která se s ní pojí. A protože podtitul Dobrodružství botaniky platí, jde zpravidla o objevy těchto zástupců flóry nebo o zjištění jejich podivuhodných vlastností.

Již u prvních textů si však čtenář uvědomí, že Dora Dutková není botanikem amatérem, tím méně profesionálem, a to, co do své knihy vložila, je její výtvarný talent a záliba v mystifikaci. Jména rostlin jsou částečně vymyšlená, částečně zkombinovaná z různých druhů, jejich vlastnosti jsou, jak jsem se zmínil, podivuhodné, ne však pravdivé, a obrázky, které jsou k článkům připojeny, nám také nepomohou při jejich hledání a sběru.

Podobně autorka zachází se jmény postav, vystupujících v jejich textech. Některá z nich jsou skutečná, zastávají však jinou roli, jiná jsou zcela vymyšlená. Pro následující článek si Dora Dutková vypůjčila jméno význačného japonského literáta Sóseki Nacumeho. Samozřejmě nepředpokládám, že by v celém Japonsku žil jen jeden člověk tohoto jména.

První den opravovali batyskaf. Druhý den taky. Třetí den si Jasunari skřípl předloktí mezi dva kovové pláty kryjící motor a nemohl se na dalších opravách podílet. Byl to jeden ze dvou dělníků ve skupině. Šance na úspěšné dokončení expedice klesly o padesát procent, ale nikdo to nahlas nezmínil. Naopak se zdálo, že morálka stoupá. Sóseki Nacume nepřetržitě žertoval a ostatní se k němu přidávali, jako by teď už týdenní časový skluz neexistoval. Možná to byla intuice, protože hned další ráno motor jako zázrakem naskočil a batyskaf mohl pod hladinu. Tentokrát se skvělým výsledkem. Ochotské moře odhalilo své tajemství. [1]

Knížka Papaver: dobrodružství botaniky je výtvarně velmi zajímavá a svým absurdním obsahem vnáší humor do tak suché vědy, jakou se může botanika jevit. Prokazuje jí pramálo úcty a v konečném důsledku je zcela lhostejné, jsou-li rostliny skutečné či výplodem autorčiny fantazie a zda se články o lidech s nimi spojených zakládají na pravdě. Čtenář se nad nimi stejně může zasnít, protože většina skutečných dobrodružství se stejně rodí v něčí hlavě. Je dobře, že se na knižním trhu může v současné době objevit titul tak málo seriózní a přitom tak umělecky přitažlivý.

[1] Papaver: dobrodružství botaniky. Vyd. 1. Editor Dora Dutková. Praha: Argo, 2013, 64 s. ISBN 978-80-257-0954-2. Str.44

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení