Recenze: Knihy pro dospělé

Bukowski tak, jak ho má svět rád

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Přestože byl originál Odbarvená píča (The White Pussy) vydán již v roce 1977, dočkal se několika dotisků po celém světě. K posledním z nich patří dvojjazyčná publikace s tímtéž názvem vydaná roku 2013 nakladatelstvím Argo.


knihaCharles Bukowski ani tentokrát nezklamal. Nezklamal ty, kteří milují jeho břitký styl humoru. Dají-li se některé pasáže humorem ještě nazvat. Pro ty, kteří neznají jeho osobitý styl, nutno podotknout, že jeho díla se povětšinou jen málo blíží odpočinkové literatuře, kterou hledáte na konci těžkého dne. Píše o životě silně realisticky a bez jakýchkoliv příkras.

Velkou část témat své tvorby čerpá ve vlastním životě. Během celého svého bytí měl velmi vřelý vztah k alkoholu i cigaretám. Pracoval poměrně málo, cestoval Amerikou a bydlel v levných hotelech. A přesně takový nádech nesou i jeho romány a povídky.

Kniha obsahuje tři povídky. První z nich, Odbarvená píča, propůjčuje název celé knize. Druhou povídkou je Bílej plnovous a knihu zakončuje povídka nejdelší – Vražda Ramóna Vásqueze.

Jedná se o dvojjazyčnou, anglicko-českou publikaci velmi krátkého rozsahu. Jednotlivé povídky mají jen několik málo stran a s výjimkou poslední plytký děj. Na levé straně každé dvojstránky se nachází anglická verze, na pravé potom česká. Pokud si tedy čtenář neví rady s anglickými slangovými výrazy, které Bukowski často používá, může si pohodlně zjistit překlad na druhé straně. Případně číst celou knihu pouze česky.

V první povídce Bukowski nepoužívá na začátku vět velká písmena – praktikuje to tak u více svých děl. To působí zpočátku lehce zvláštně, ale čtenář si na tento fakt brzy přivykne. Děj první povídky se odehrává v hospodě a pojednává v podstatě o Bukowskiho obyčejném večeru.

V povídce druhé Bukowski píše o špatně placené brigádě v podobě sbírání hrušek a jablek, o suchém humoru mezi muži a též o nějaké té šikaně, která k těmto nevlídným podmínkám patří, stejně jako laciný sex.

Až povídka třetí nabídne hlubší děj. Vražda Ramóna Vasquéze je velmi detailním popisem vraždy slavného zpěváka a světové ikony kvůli pár tisícovkám, které jsou dle názoru vrahů ukryty v jeho domě. Počáteční upozornění, že povídka nemá tentokrát nic společného s realitou a veškerá případná podobnost je pouze náhodná, je namístě. Povídka se zaryje pod kůži a nutí k přemýšlení ještě několik dní po přečtení.

Ukázka z knihy:

„Nikdo z nás nevěděl, která bije. Byli jsme unavení a bylo nám to fuk: byli jsme tisíce kilometrů od domova v cizí zemi a bylo nám to fuk. Jako kdyby někdo vykopal do země hnusnou díru a hodil nás do ní. Dělali jsme akorát za ubytování, žrádlo, pár drobnejch a za to, co jsme si nakradli.“ [1]

Každý, kdo má Bukowskiho osobitý styl psaní rád, knihou rozhodně zklamán nebude. A těm, kteří si navíc rádi procvičí angličtinu, mohu knihu jen doporučit. Díky svému rozsahu se dá přečíst během jediného večera.

[1] BUKOWSKI, Charles. Odbarvená píča. Překlad Bob Hýsek. Praha: Argo, 2012. 29, [29] s. Kanapka. ISBN 978-802-5705-780. Str. 7

 

Soutěže

Aktuality

 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  
 • HumbookFest zveřejnil první zahraniční hvězdu

  Sara Raaschová je prvním zahraničním hostem literárního festivalu pro mladé HumbookFestu. Podpis od autorky série Sníh nebo popel si můžete přijít vyzvednout 6. října 2018 do Kongresového centra v Praze.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení