Recenze: Knihy pro dospělé

Rodinná tajemství

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Každý má kostlivce ve skříni. U někoho je to jen malá kostřička, která se snadno zavře do šuplíku na ponožky, ale u někoho by nestačila celá šatna. A taková je i rodina hlavní hrdinky nového románu Kate Furnivallové Stíny na Nilu. Jak nám napovídá anotace, Jessica Kentonová o jednoho bratra již přišla a rozhodně nehodlá dopustit, aby se to stalo i druhému. Tim je pro ni nejbližší člověk na celém světě a neexistuje nic, co by ji mohlo zastavit, aby jej našla. Ale bude to skutečně tak prosté?


knihaJessica se odstěhovala z domu svých rodičů v den, kdy jí bylo osmnáct. Nemohla déle snášet to ponuré prostředí a pocit, že stejně nikdy nesplní otcovy nároky. To její bratr byl vždycky hodný chlapec a pod otcovskou kuratelou byl vlastně až do dne, kdy zmizel. Jessie svého bratra miluje, udělala by pro něj cokoli, protože by nedovolila, aby selhala podruhé. Sice jí tenkrát, když rodiče odvezli Georgieho, bylo sedm let, ale co na tom záleží? Svého malého bratříčka neochránila.

Vydává se proto po bratrových stopách, které jí pro případ nouze zanechal. Je si jistá, že vodítka, vážící se k jejich nejmilejším příběhům o Sherlocku Holmesovi, nejsou náhodná. Ač to jejímu průvodci siru Montagueovi Chamfordovi zní sebebláznivěji, ona prostě ví, že ji bratr vede. Co na tom, že se musí vypravit až do Egypta? Vlastně je to logické, když je zanícený archeolog se zaměřením na egyptologii. Jen pořád nechápe, proč tak náhle zmizel.

„Bratři,“ řekla Jezdi své sklence s whisky, „jsou komoditou, které je třeba se držet.“ Dala si další pořádný doušek. Proč to Tabitě krucinál šlo mnohem lépe než jí?
„Mohu vám přinést něco k pití?“
Jessie zvedla oči a uviděla před sebou čísi obličej. Byl příliš blízko. Patřil muži s požitkářskými ústy a modrýma očima. Jessie vždycky letěla na mužské s modrýma očima.
„Ne, děkuji.“
„Nemohu přece připustit, aby krásná mladá dáma tady seděla tak osamocená.“ Modré oči se na Jessie zářivě usmívaly.
„Nejsem tady sama.“
(FURNIVALLOVÁ, Kate. Stíny na Nilu. Vyd. 1. Praha: BB/art, 2013. 392 s. ISBN 978-80-7461-441-5. Str. 80-81.)

Stíny na Nilu jsou strhujícím detektivním příběhem s nádechem romantiky. Chytí vás a nepustí. Budete s nadšením otáčet stránku za stránkou, abyste zjistili, co pro vás má autorka připraveného dál. Zvláštní napětí ve vás udrží i tím, že kapitoly ze současnosti prolínají paralelní kapitoly z minulosti, díky nimž si uvědomíte, že vlastně ani Jessie nezná svého bratra tak dokonale, jak se domnívá. A že jejich rodina je ještě zvláštnější, než by se na začátku mohlo zdát.

Děj se odehrává ve třicátých letech, takže vás jako bonus ke skvěle napsanému příběhu čeká i výlet do doby, kdy létání nebylo běžnou záležitostí a cesta z Anglie do Egypta se tak sama o sobě stávala dobrodružstvím. Elegantní dámy a galantní pánové podtrhují dějovou linku a dodávají tak punc dokonalosti perokresbě jednotlivých postav. Stíny na Nilu jsou knihou, kterou lze jedině doporučit.

Knihu Stíny na Nilu vydalo nakladatelství BB/art

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Záchrana českých uprchlíků 1938-39

  Ode dneška soutěžíme o knihu Záchrana českých uprchlíků 1938-39 z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení