Recenze: Knihy pro dospělé

Pokus o středověký thriller?

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Na podzim roku 2013 vyšel v nakladatelství BB/art nový román Colina Falconera Stigmata. Anotace slibovala drsný román z počátku 13. století, ve kterém půjde o krveprolití a bojování rytířů v křížové výpravě. Hlavním hrdinou měl být Philip de Vercy, který odjede na křížovou výpravu mezi Saracény a doma zanechá těhotnou manželku. Po návratu zjistí, že jeho žena při porodu zemřela. Co dál?


knihaNeurčila bych Philipa de Vercy jednoznačně jako hlavní postavu. Čtenář se s ním setká v Prologu a poté až za dlouhou dobu. Do popředí se mezitím dostává postava mladé ženy, která je zasažena bleskem. Tuto ránu osudu přežije, zhorší se však její vidiny a na rukou a nohou se jí otevřou rány, které se nikdy nemají zahojit, tzv. stigmata. Fabricia Bérengerová je dcerou kamenického mistra Anselma a do sňatku, který jí otec dojedná, se jí zrovna dvakrát nechce. Raději by zasvětila život Bohu. Proto otec pozve do jejich domu kněze, který má Fabricii přesvědčit, že život v klášteře se pro ni nehodí. Co udělá kněz, který má být vzorem ctnosti?

Pokud odejdu do kláštera, tak na panenství už žádnému manželovi záležet nebude, takže se vlastně tolik nestalo. Pokud mě neobtěžkal dítětem. Však za hradbami žije jedna stařena, která umí namíchat byliny, aby vyhnaly plod z těla dřív, než to na holce začne být vidět.
Takže rozmyšlené bych to měla, jen ještě stáhnout sukně.
S námahou se zvedla, oprášila si stébla slámy z rohoží, která jí na šatech zůstala, a učesala se. Žádné podlitiny, žádné šrámy, žádné jizvy.
Nejraději bych proplakala celý den někde v tmavém koutě. Znásilnil mě, ale kromě toho se vlastně nic vážného nestalo.
Takže jazyk za zuby a když, tak stařena za hradbami.
(FALCONER, Colin. Stigmata. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: BB/art, 2013, 398 s. ISBN 978-80-7461-416-3. Str. 65.)

Jak jste jistě z ukázky pochopili, místo aby kněz Simon Fabricii rozmluvil vstup do kláštera, tak se do ní zamiloval, nedokázal ovládnout svou touhu a znásilnil ji. Osobně bych to vůbec neoznačovala jako lásku… Šlo jen o chtíč, který Simon nedokázal ovládat. To však není to, na co jsem chtěla upozornit. Jde mi za prvé o absurdnost celé situace. Opravdu by takto jednala náctiletá dívka, která dosud nemá potuchy, co se děje mezi mužem a ženou? Opravdu bude takhle nad věcí? Tohle prostě autorovi nevěřím!

A za druhé: střídání role vypravěče. Chvíli autor popisuje myšlenky hrdinů, chvíli je tam nějaká třetí postava nezávislého vypravěče… Proč? Ať píše ich formou, nebo er formou. A pokud chce zdůraznit pocity hlavního hrdiny, určitě to jde popsat lépe a oddělit od dalšího vyprávění.

Colin Falconer a jeho kniha mě zklamali. Anotace slibovala, že se čtenář bude dobře bavit, ale nestalo se tak. Z počátku byl příběh psán zajímavě a dokázal upoutat mou pozornost. Postupně jsem pochopila, že postavy jsou popsány velmi ploše a žádné zlepšení již nebude. Ač prožívají dramatické životní situace, nijak je to nerozhází a život jde dál. Děj sám o sobě byl velmi dobře promyšlený a téma Kristových ran, které na sobě Fabricie má, je velmi zajímavé a v knize málo využité. Falconer mohl vytvořit strhující historický román, který by se velmi rychle stal bestsellerem, nedokázal však dobře vystihnout myšlení středověkého člověka. Otázkou ještě zůstává, zda je i originál psán takto lehkomyslně, nebo na tom má svůj podíl překladatel. Vzhledem k tomu, že mě kniha nijak nenadchla, nehodlám Stigmata číst v originále. Pokud by se však našel někdo, kdo by se do toho pustil, budu ráda za srovnání.

Knihu Stigmata vydalo nakladatelství BB/art

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení