Recenze: Knihy pro dospělé

Dobře sehraná vražda

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Malý muž, vejčitá hlava, pověstný knír a malé šedé buňky mozkové. Knižní klub vydal další detektivní příběh Agathy Christie, tentokrát z divadelního prostředí. Co mají společného dvě herečky? Jedna krásná, úspěšná, provdaná za vlivného muže a druhá nevýrazná, schopná kdekoho napodobit a svobodná? Mohou si být natolik podobné, aby jedna z nich spáchala vraždu a druhá se za ni vydávala? Mohly se krýt navzájem? Nebo je to všechno jen shoda náhod?


knihaSlavný detektiv Hercule Poirot navštíví jednoho večera divadelní představení, po němž se s přítelem Hastingsem vydají do divadelního klubu na večeři. Obvykle se zde scházejí i herci, a tak návštěva hlavní představitelky večerního představení nikoho nepřekvapí. Rozruch však způsobí krásná herečka Jane Wilkinsonová, která přeruší Poirotovu večeři a požádá ho o rozhovor. Při té příležitosti se celá společnost přesune do jejího apartmá, kde je svědkem neobvyklého Janina proslovu. Tvrdí, že pokud jí Poirot nevyhoví a nepřesvědčí jejího manžela barona Edgwarea o rozvodu, bude se ho muset zbavit jinak – vraždou.

Poirot nebere její řeči dvakrát vážně, jenže následuje krutá zpráva – lord Edgware je nalezen mrtev ve své knihovně. Dostatečné množství svědků naprosto přesvědčivě tvrdí, že vrahem je Jane, neboť byla spatřena na místě činu v inkriminovanou dobu. Mladá herečka se však ve stejnou dobu zúčastnila společenské večeře. Kdo tedy vraždil? Je tedy opravdu vina, nebo mohl být pachatelem někdo jiný? Mohl se za ni někdo vydávat?

Agatha Christie i v této knize dokazuje svůj talent a rozehrává tajemný příběh protkaný několika vraždami. Postavu Poirota popisuje stejně jako ve svých ostatních knihách velmi pečlivě, aby čtenářům připomněla jeho přednosti.  Pro oživení příběhu upozorňuje několikrát na Poirotův pokročilý věk a přivádí ho do rozpaků. Je možné, aby se jeho šedé buňky mozkové mýlily? Skutečně slavný detektiv stárne a není schopen poznat pravdu?
Zaklonil se a pobaveně se uchechtával.

„Ušetřím vaše šedé buňky mozkové. Nemusíte se shánět po nikom, kdo mě viděl poblíž, když tetička Jane prohlašovala, že na ten večírek rozhodně rozhodně nepůjde. Byl jsem tam. Takže teď si můžete položit otázku: vzal si ten prohnaný synovec na hlavu světlou paruku a pařížský klobouček a vloudil se sem včera v noci?“
Zdálo se, že si Ronald své vystoupení užívá. Pobaveně nás pozoroval. Poirot ho soustředěně poslouchal s hlavou maličko skloněnou ke straně. Já jsem se cítil značně nesvůj.
(CHRISTIE, Agatha. Lord Edgware umírá. Vyd. 2., V EMG, v tomto překladu a pod tímto názvem 1. Překlad Hana Petráková. Praha: Knižní klub, 2013, 228 s. ISBN 978-80-242-4133-3. Str. 104.)

Ukázka z textu nás seznamuje nejen s jedním z hlavních podezřelých, synovcem lorda Edgwarea, ale také poodhaluje postavu vypravěče. Je jím samozřejmě Poirotův přítel kapitán Hastings, který podle popisu autorky nikdy nedosáhne takových pátracích kvalit jako slavný detektiv. Přesto je tím, kdo mu často vnukne nenápadnou myšlenku, která pak rozkryje pravdu a odhalí vraha.

Text je psán svižně, prokládán mnoha dialogy, z nichž se většina točí okolo vyšetřování vraždy. Stejně jako v jiných autorčiných knihách se i zde se hlavní pointa skrývá v dialogu vraha s ostatními postavami. Agatha Christie dobře popisuje své hrdiny, a to i ty, kteří s příběhem zdánlivě moc společného nemají. Jejím cílem je zmást čtenáře, aby neodhalil vraha dříve než Poirot.

Jako ostatní autorčiny texty je i knížka Lord Edgware umírá velmi čtivá, dokáže vás upoutat a nutí zamyslet se nad příběhem. Děj je trochu neobvyklý v tom, že je vrah zdánlivě známý dříve, než se vražda skutečně stane. Jenže… je tomu tak opravdu? Vraždila Jane Wilkinsonová, nebo je to všechno jen souhra náhod a vrahem je někdo úplně jiný? To už zjistíte sami, když se do této poutavé a útlé knížky začtete.

Knihu Lord Edgware umírá vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení