Recenze: Knihy pro dospělé

Zapomenutá složka se otevírá

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Jestliže patříte k těm, kteří si oblíbili severského autora Jussi Adler-Olsena, vězte, že koncem září vydalo nakladatelství Host další spisovatelovo dílo. Nejedná se o žádné jiné než další – tentokráte již čtvrtý – případ z oddělení Q, jež řeší zapomenuté kauzy. Celkem by měla série obsahovat minimálně deset titulů. Nyní ale pozornost náleží tomu aktuálnímu, který se nazývá Složka 64


knihaNedílnou součástí příběhů, u nichž je potřeba znát události z minulosti, je návrat zpět v čase. Proto i Složka 64 začíná rokem 1985. Poznáváme Nete, ženu ve spokojeném manželství, které se jí ale během jediného večera zhroutí kvůli muži, o němž si myslela, že jej už nikdy neuvidí. Kvůli muži, který vystoupil z její neveselé kapitoly života, jež začal psát právě on a kterou dle svého mínění dávno uzavřela. Cožpak si veškerou smůlu nestačila vybrat?

V současnosti, respektive roku 2010, se opětovně setkáváme s vedoucím oddělení Q, komisařem Carlem Mørckem, jemuž se jako obvykle nechce do žádného z čekajících případů. Nebýt jeho pomocníků Asada a Rose, účel kvéčka by ztratil smysl. Na stůl Carla tak přistane kauza stará dobrých třiadvacet let. Tehdy zmizela majitelka masážního salonu. A protože se policie nedopátrala žádných vodítek, uzavřela věc jako pravděpodobnou sebevraždu. Naší trojici se podaří zjistit, že podobných zmizení bylo v daný časový úsek více, ba co víc, zdá se, že je mezi nimi jakási spojitost. Již v první třetině knihy autor čtenáři pojítko naservíruje, tolik důležité detaily jsou ovšem rozkrývány pozvolna, přesně tak, jak to Adler-Olsen umí.

Dokonale se soustředit na rozkrytí staré záležitosti dělá Mørckovi značné potíže. Souběžně se totiž objevuje nařčení, že se před mnoha lety podílel na vraždě svého strýce. Holý nesmysl je potřeba vyvrátit a zastavit pomluvy. Proč takové bláboly bratránek Ronny vůbec vykládá? Kdyby to alespoň bylo všechno, ale proti Carlovi jakoby se spiklo, co mohlo. Nové poznatky v katastrofě, jež se udála při výkonu služby (jeden parťák přišel o život a druhý zůstal ochrnutý), naznačují, že i s tímhle měl komisař co dočinění. Ani v milostném životě to není to pravé ořechové, Carlova drahá jej chce seznámit se svou rodinou, bývalá žena se rozhodla konečně uskutečnit rozvod, ať si Carl s majetkovým vypořádáním poradí. Kde má proboha vzít tolik peněz? Přece neprodá střechu nad hlavou, s tím nemůže nikdo počítat. Vypadá to, že vybruslit ze všech náhlých spletitostí nebude zrovna jednoduché. Dokonce ani Asad s Rose svému šéfovi nic neulehčují. Zvláště pak Asad, který očividně něco skrývá. Čím si tohle Carl zasloužil? Alespoň že při odkrývání temných zákoutí případů zmizelých osob v osmdesátých letech je na arabského přistěhovalce spoleh.

Díla Jussi Adler-Olsena s Carlem Mørckem mají jednu úžasnou vlastnost, a sice že nejsou pouze dalším a dalším pokračováním, ale rovněž fungují jako samostatný celek. Nic se tedy neděje, pokud předchozí svazky neznáte a směle se do Složky 64 začtěte. Bylo by ovšem bláhové tvrdit, že není nutné se k Ženě v kleci, Zabijákům a Vzkazu v lahvi, jak se první tři díly nazývají, vracet. Stránkami se totiž vine životní příběh a neštěstí hlavní postavy Mørcka, objevují se podrobnosti o komisařově asistentovi a sekretářce a vlastně pronikáme do bytí spousty vedlejších postav, jež mají ke Carlovi nějakým způsobem blízko.

V České republice poslední případ kvéčka neztratil nic na strhující čtivosti a překvapivosti. Autor zkrátka nudně psát neumí, což mu zaručuje spokojené čtenáře, kterých bezesporu přibývá. Ve své domovině i dalších zahraničních zemích má série náskok o jednu knihu. Věřím, že pátý případ Carla Mørcka s názvem Erwartung (volně přeloženo jako Naděje) by mohl vyjít během příštího roku.

Knihu Složka 64 vydalo nakladatelství Host

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení