Recenze: Knihy pro dospělé

Anarchistická kniha o motorizovaném světě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hlava

Když hned na začátku prozradím, že řeč je o knize známého britského moderátora Jeremyho Clarksona Na plný plyn, možná vám bude divné, proč nepíše jen o autech, proč hned o celém světě. Pokud tuto svéráznou osobnost znáte z televizní obrazovky, je vám odpověď předem jasná. Píše o všem, protože může a protože chce. Platí především ta druhá možnost. 

 

knihaJe to už několik let, co i české domácnosti poznaly legendární Top Gear, pořad ze světa automobilů. Věřím, že díky jeho koncepci ho sledovali a dodnes sledují i lidé, kteří se o auta jinak nezajímají, neumí moc dobře řídit nebo dokonce ani nemají řidičský průkaz. Důkazem jsem já a moje kamarádka, s níž jsem shlédla většinu dílů a speciálů. Když vyšla kniha Na plný plyn, obávala jsem se, zda bude i na papíře Jeremy Clarskon tak kousavý, jak ho známe z televize. Obavy byly zbytečné vzhledem k tomu, že autor knihy je ostříleným novinářem a tuto profesi vykonává ještě déle než moderování pořadu Top Gear. 

Jeremy Clarkson je prostě takový správný snob ve vynikajícím autě a ošoupaných džínách, kterému není nikdy nic dobré. Každý článek, který do své knihy nashromáždil, se týká jednoho auta, jež hodnotí a recenzuje stejně jako na obrazovce. V knize však ještě lépe vynikne jeho široký pohled na věc. U jeho recenzí je scénář vždy stejný. Polovina článku je věnována širšímu kontextu a okolnímu dění, do kterého Clarkson zasadí samotnou recenzi auta, čímž kompletně dovrší svou myšlenku. 

V konečném důsledku se autorovi prostřednictvím aut, jeho oblíbeného tématu, daří komentovat vše ostatní. Pravidelně se tak v článcích dočítáme o kritice politických a společenských poměrů nejen ve Velké Británii a Evropě, ale dokonce na celém světě. Clarkson kvůli pointě dokáže strhat módu, jídlo, dopravní předpisy a neschopnost všech ostatních lidí na planetě řídit automobil.

A to je přesně to, co u něj nakonec hledám. Po nespočtu shlédnutí dílů Top Gearu stále nerozumím technickým parametrům aut. Maximálně jsem schopná odvodit, že z nuly na sto (řečeno seriálovou hantýrkou) je rychlost 13 sekund skutečné šnečí tempo. V této situaci mě autor přesto dokáže svými články v každém případě překvapit, pobavit a snad i poučit. No budu upřímná, než o poučení ostatních mu jde samozřejmě o prosazení své pravdy. Clarksonovi to však prominu.

Baví mě v jeho textech ta vehemence, s jakou komentuje sebenesmyslnější zákon nebo nezáživné zvraty v osobních životech královské rodiny. Jeho schopnost argumentovat vším a na vše je neuvěřitelná, protože on musí mít zkrátka poslední slovo. Ve výsledku je jedno, jestli půl článku pojednává o nenáviděném Priusu nebo o milovaném Stratosu. Text jako celek je kompaktní, čtivý a úsměvný. Čtenář možná někdy žasne nad oslími můstky, které Clarkson pro spojení kontextové a recenzní části používá, ale to už bychom se v tom rýpali stejně ostře, jako autor knihy Na plný plyn.

Fakta mluví jasně. Neexistuje sebemenší důkaz, že rychlostní kamery kdy zachránily jediný život, a naopak existuje přehršel důkazů, že nezachránily. Lidem akorát vytahaly z kapes těžké miliony, které se pak ztratily v kolosálním státním bordelu. V takovém, jaký vídáme dennodenně na silnicích. Absurdně nízké rychlostní limity – zvláště když silničáři vylezou z budek a začnou kopat díry – idiotské bezpečnostní zprávy a výstrahy před riziky, která jako by vypadala z fabulačních románů Dana Browna.
(Clarkson, J. Na plný plyn. Praha: Dokořán, 2013, str. 14)

Knihu Na plný plyn vydalo nakladatelství Dokořán

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení