Recenze: Knihy pro dospělé

Příběh Marie z Kostky pokračuje

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Když minulý rok vyšla kniha prozatím neznámého spisovatele Evžena Bočka Poslední aristokratka (recenze zde), ukázalo se, že autorův humor, přestože je velmi jednoduchý, působí velice dobře. Kromě úspěchu u čtenářů získal Evžen Boček i Cenu Miloslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu. Nedávno jsme se dočkali pokračování s názvem Aristokratka ve varu. Pro autora bývá velmi těžké zachovat kvalitu v pokračování knihy, to platí obecně. Aristokratka je však trochu zvláštní případ.


knihaPoslední aristokratka, ač se to může zdát, není Bočkovou prvotinou. Pod pseudonymem Jan Bittner vydal v nakladatelství Jota knihu Deník kastelána. Dlouhou dobu se k ní nehlásil, autorská sebekritika zvítězila, osobně však mohu říct, že i když kniha trpí některými začátečnickými chybami, je v ní mnoho výborných míst. Nese v sobě zárodky Aristokratky – náznaky typického Bočkova humoru a samozřejmě i kulis, v nichž se děj odehrává.

Evžen Boček je kastelánem. Touto jednoduchou větou se nesnažím čtenáři říct, jaké je Bočkovo zaměstnání, ostatně to není žádným tajemstvím. Tak jednoduše a výstižně lze totiž Evžena Bočka charakterizovat jako spisovatele. Zámek reprezentuje jeho svět a já si ho nedokážu představit v jiné roli. Okolo jeho práce se točil i rozhovor, který jsme realizovali po vydání prvního dílu Aristokratky (zde). Připouštím, že taková interpretace osobnosti spisovatele může být falešná, ale jako autorská stylizace je dokonale funkční.

Ve zmíněném rozhovoru zazněla ještě jedna podstatná informace – autor se věnoval knize plných osm let a vznikl tak dlouhý text, že se musel rozdělit do více dílů. Aristokratka ve varu tedy není obvyklým pokračováním, kterým se spisovatel pokouší navázat na úspěšný titul, ale pouze další část již existujících příběhů. Nová kniha tedy nijak nevybočuje ze zavedeného rámce, čtenářský ohlas či případné připomínky se do ní nepromítly. Dobrá zpráva je, že zůstaneme ušetřeni křečovité snahy o navazování na ukončený děj, špatná, že se nedočkáme ničeho nového. Přesto si můžeme zvednout náladu při sledování absurdních situací na svatbě konající se na Kostce a na cestě na setkání aristokratů v Karlových Varech. Nakonec si nechal autor líčení zážitků se školními výpravami, předpokládám, že má s nimi i on bohaté a nezapomenutelné zkušenosti. Zavděčit se dětem není jednoduché, ani když se převléknete do dobových kostýmů.

Dnes byla zkouška kostýmů. Milada v jakémsi tvůrčím záchvatu zkombinovala z haldy historických svršků a doplňků fantastické kreace, z nichž doslova přechází zrak. Otcův královský kostým je něco mezi Ludvíkem XIV. a Elvisem Presleym při koncertu na Havaji. Pokud jsi ten koncert nevíděl, tak věz, že Elvis na sobě měl tolik blyštivých součástek, že vypadal jak obří třpytka.
(BOČEK, Evžen. Aristokratka ve varu. 1. vyd. Brno: Druhé město, 2013. 118 s. ISBN 978-80-7227-338-6. Str. 101.)

V knize vystupují stejné postavy, kromě Marie, autorky fiktivního deníku, je to její otec a matka, organizačně zdatná Milada, potrhlá Deniska, paní Tichá, Josef a pan Spock. Charaktery jsou dány prvním dílem a nemění se, matka stále zarytě neumí česky, otec škudlí, paní Tichá mluví sprostě, možná trochu více než dříve. Připadá mi, že rozdělit Deník aristokratky tímto způsobem byla chyba. Na první pohled si čtenář všimne proporční nevyváženosti jednotlivých částí, Aristokratka ve varu je mnohem útlejší. Nepřináší žádné překvapení a v době uplynulé mezi vydáním prvního a druhého dílu si člověk vytvoří falešnou představu a lichá očekávání. Hodnocena samostatně je Aristokratka ve varu dobrá kniha, ale nedostala se nad laťku posazenou předchozím dílem a to ji značně poškozuje.

Přestože je kniha pokračováním příběhu, lze ji číst samostatně. Za tímto účelem ji autor vybavil seznamem účinkujících postav, včetně jejich zevrubného popisu. Nápad chválím, protože jej použijete i v případě, že se vám, stejně jako mně, dostává druhý díl do rukou po delší pauze. Obě Aristokratky jsou čtením kratochvilným a svůj účel splňují dokonale. Možná, že se příznivci Evžena Bočka mohou těšit i na další pokračování. Autor ani druhým dílem neudělal za dějem definitivní tečku a vše je ještě otevřené.

Knihu Aristokratka ve varu vydalo nakladatelství Druhé město

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení